ראשת שירותי בריאות הציבור סיגל סדצקי התפטרה מתפקידה

סיגל סדצקי כתבה כי "מזה כמה שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון". לדבריה, "בתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף"

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' סיגל סדצקי, במאי
פרופ' סיגל סדצקי, במאיצילום: אמיל סלמן

ראשת שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ' סיגל סדצקי הודיעה הבוקר (שלישי) על סיום תפקידה ועזיבת המשרד. בפוסט שפרסמה בפייסבוק, כתבה סדצקי כי "מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון". לדבריה, "למרות התרעות שיטתיות וסדורות במערכות השונות, ובדיונים בפורומים שונים, אנו צופים בתסכול בשעון החול של ההזדמנויות הולך ואוזל. על רקע זה הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף". סדצקי כתבה כי מסרה את מכתבה למנכ"ל המשרד חזי לוי. לאחר פרסום דבר התפטרותה, אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי לא ידע על כך.

סדצקי כתבה בפייסבוק כי "בשבועות האחרונים, ישראל נעה למקום מסוכן. הנתונים ומפת התחלואה הנוכחית והצפי לעתיד הקרוב מעידים על כך כאלף עדים". היא הוסיפה: "ישראל, שנחלה הצלחה בהתמודדות עם הגל הראשון, נפרדה ממדינות מובילות אחרות בכך שסטתה מהמדיניות שהן נקטו באמצעות שחרור מהיר מאוד של פעילויות חברתיות". לדבריה, "את הגל הראשון אפיינה מנהיגות מקצועית וערכית, ששמה את חיי האדם בראש ומעל לכל שיקול אחר. תחושתי היא שעם הזמן הפכנו מאנשי מקצוע המגיבים לאירועים בצורה פרואקטיבית לבעלי אחריות נטולי סמכות המגיבים באיחור אחר האירועים".

ואולם "בשלב השני", כתבה סדצקי "שהתאפיין בפתיחה חיונית אך מהירה וגורפת של המשק, ההליך הפך למסורבל ואיזון השיקולים הגיע לממדים הדוחקים את שיקולי הבריאות". לדבריה, "הישגי ההתמודדות של הגל הראשון הלכו והתבטלו עם הפתיחה הנרחבת והמהירה של המשק. מהלך המעבר לשלב השני בישראל היה הרבה יותר נרחב ומהיר בהשוואה למדינות מערביות אחרות. אווירת הטיפול במחלה ואופן קבלת ההחלטות השתנו באופן יסודי, והתוצאות ניכרו בנסיקת עקומת התחלואה. לשינוי זה לצערי התלוו הכחשה ניכרת בנוגע למגמות התחלואה שנצפו ובנוגע למשמעות ההחלטות שהתקבלו".

אדלשטיין מסר בתגובה להתפטרות: "פרופ' סיגל סדצקי היא עובדת מסורה שפעלה לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. אני מבקש להודות לה על עשייתה ומאחל לה הצלחה בהמשך הדרך". ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי הוא "מודה לפרופ' סיגל סדצקי על תרומתה במאמץ הלאומי המשותף להתמודדות עם מגפת הקורונה ומאחל לה הצלחה בהמשך דרכה".

סדצקי והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו בתל אביב, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

ביקורת על סדצקי וכן על מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב החלה להשמע מצד גורמים מתוך ומחוץ למשרד הבריאות זמן קצר לאחר תחילת המשבר. המבקרים טענו כי השניים מנהלים את המשבר בריכוזיות יתר, תוך מידור גורמים רלוונטיים וקבלת החלטות שנשענות על בסיס מקצועי צר ורעוע. עוד נטען נגדם כי הם פועלים בהעדר שקיפות, תוך הימנעות מכוונת משיתוף מידע מגורמי מקצוע ומהציבור הרחב, ומבלי לשתף פעולה עם יוזמות רבות שנועדו לסייע למשרד הבריאות.

בימים האחרונים קרא צוות המומחים המייעץ למועצה לביטחון לאומי (המל"ל) במשבר הקורונה להוציא את הובלת הטיפול במשבר מידי משרד הבריאות ולהעבירו לידי צה"ל. לפי הצוות, "המדיניות המותווה כיום על ידי השירות לבריאות הציבור היא כשל מקצועי, אשר מונע את בניין היכולת". ראש הצוות, פרופ' אלי וקסמן, וחבריו המליצו להקים מחדש את מרכז השליטה (משל"ט) שהופעל בתחילת המשבר כגוף שיתכלל את הטיפול במגפה, ולמנות לראש המרכז את ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף אהרון חליוה.

נתניהו, סדצקי ושר הבריאות לשעבר ליצמן בירושלים, במארסצילום: אלכס קולומויסקי

פרישתו של בר סימן טוב בשלהי הגל הראשון וההתפרצות המחודשת של המגפה הציבו בפני סדצקי מציאות חדשה ובעייתית מבחינתה. המנדט המלא בניהול המשבר שקיבלה מצמרת המשרד עד לאחרונה הלך והתערר. הביטוי הראשון לכך היתה החלטתו של אדלשטיין להרחיב את הקריטריונים לביצוע בדיקות קורונה כך שיכללו גם חשודים ללא תסמינים, בניגוד למדיניותה של סדצקי. זמן קצר לאחר מכן נאלצה סדצקי - בלחץ גורמי מקצוע וגורמים מייעצים שונים - להנחות את קופות החולים לקצר את פרק הזמן לביצוע הבדיקות. הבעת חוסר האמון בה הגיעה לשיאה עם הודעת אדלשטיין אתמול כי הוא ימנה מנהל מיוחד לטיפול במשבר הקורונה, אשר צפוי לקבל לידיו חלק ניכר מסמכויותיה.

סדצקי, מומחית באפידמיולוגיה של סרטן וקרינה, נכנסה לתפקידה לפני כשנה. לפני כן היתה חוקרת במכון גרטנר (מכון המחקר הלאומי לאפידמיולוגיה ומדיניות בריאות) ומרצה באקדמיה, וזכתה להערכה רבה מצד עמיתים ותלמידים.

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מסר בעקבות ההתפטרות כי "מערך שירותי בריאות הציבור בקריסה לאחר הזנחה קשה רבת שנים על ידי הקברניטים". לדבריהם, "זה הזמן לתקן מיידית את הליקויים החמורים בניהול המגפה בישראל". הם המליצו להפסיק את קבלת ההחלטות הפוליטית לדבריהם שאינן מסתמכות על נתונים אפידמיולוגיים, לטפל במחסור בכוח אדם ובדלות המשאבים, ו"לשנות את הגישה המוטעית של הפחדה ואיומים על הציבור, לרבות שימוש מופרז במשטרה ובשב"כ, במקום גישה משתפת ומקדמת בריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ