האחיות הודיעו שישבתו מיום שני: לא נוכל להתמודד עם המגפה ללא תוספת מאות תקנים

יו"ר הסתדרות האחיות הודיעה כי המערך, הסובל ממחסור קשה בכוח אדם, יפעל מהשבוע הבא במתכונת חירום. "לא נותרה לנו ברירה אלא לנקוט צעדים לפני שנצטרך להחליט במי לטפל ובמי לא", כתבה והוסיפה: "חוסר ההבנה של האוצר הביא לאובדן השליטה על המגפה"

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית החולים שיבא, במארס
מחלקת קורונה בבית החולים שיבא, במארסצילום: עופר וקנין

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה היום (רביעי) כי תפתח ביום שני הקרוב בשביתה בשל המחסור בכוח אדם, שהחמיר בתקופת משבר הקורונה. במכתב ששיגרה יו"ר ההסתדרות אילנה כהן למנהלי בתי החולים וקופות החולים ולמשרד הבריאות נאמר כי מהשבוע הבא יפעלו האחיות והאחים במתכונת חירום - לדבריה "מתוך אחריות לאומית ועל מנת לעצור את הקריסה של מערך האחים והאחיות ולהציל חיי אדם". בהסתדרות האחיות ממתינים שמשרד האוצר ייזום איתן דיון. פגישה שהתקיימה בין האחיות לבין משרד הבריאות השבוע לא הניבה התקדמות במגעים.

כהן ציינה במכתבה כי "מגפת הקורונה העצימה והחמירה את המצוקה האדירה בכוח אדם ובמשאבים", שממנה סבל מערך האחיות עוד לפני המשבר. למרות זאת, היא הוסיפה, משרד הבריאות "המשיך והטיל על כתפיהן של האחיות מאות נהלים ומטלות - על גבם של המטופלים". לדבריה, ללא תוספת מיידית של מאות תקנים חדשים, ההתמודדות עם המגפה היא בגדר "משימה בלתי אפשרית". 

במכתב מפנה כהן אצבע מאשימה לעבר משרד האוצר ומטילה עליו את האחריות לגידול במספר חולי הקורונה בישראל. "לצערנו, במשרד האוצר לוקים בחוסר הבנה והפנמה של גודל המשבר ושל המחיר הכבד בחיי אדם שמשלמים אזרחי ישראל עם קריסת מערך האחים והאחיות", כתבה. "הם לא הבינו זאת גם כאשר התרענו שוב על קריסת מערך החקירות האפידמיולוגיות. חוסר הבנה זה הוביל לחוסר יכולת לקטוע בזמן את שרשראות ההדבקה, עד כדי אובדן שליטה על המגפה, שאנו עדים לו בימים האחרונים".

אחות במיון ביולוגי בבית החולים שערי צדק, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

לדברי כהן, עד כה "האחיות המשיכו לתת 200% מעצמן ולתת טיפול ראוי ובטוח לאזרחי ישראל", חרף המחסור בכוח אדם והתגברות האלימות כלפיהן, וביקשו לפתור את המשבר בהידברות. ואולם, המשיכה, "משרד האוצר אינו עושה די כדי להעמיד את חיי האדם ובריאות העם בראש סדר העדיפויות, ועל כן לא נותרה בידינו ברירה אלא לנקוט בצעדים ארגוניים, בטרם ניאלץ להתמודד עם החלטות בלתי מוסריות ובלתי אנושיות - למי לתת טיפול הולם ולמי לא".

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס היום לתוספת כוח האדם הדרושה לצוותים הרפואיים בשל המגפה, ואמר: "ראינו עכשיו במחלקות הקורונה את המחסור. אני בטוח שנוכל להביא מאות תקנים של רופאים". באשר לאחיות, ציין כי יש להגדיל את הצוותים ל"מספרים יותר גדולים", וכי נחוצה גם "תוספת של כוח עזר".

בשל השביתה, יעבדו האחיות מיום שני בשעה 7:00 במתכונת מצומצמת. בקופות החולים יספקו אחיות תורניות רק את השירותים הבאים: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולים אונקולוגיים, מכון גסטרו ויחידות אשפוז יום. מערך בדיקות הקורונה יימשך כסדרו.

בבתי החולים לא יעבדו האחיות במרפאות, מכונים ואשפוזי יום, חדרי ניתוח יעבדו במתכונת שבת ולא יתקיימו ניתוחים בשעות אחר הצהריים (למעט ניתוחים דחופים ובאישור ועדת חריגים). בכל מחלקות האשפוז יעבוד הצוות הסיעודי במתכונת שבת. במחלקות טיפול נמרץ יעבוד צוות סיעודי מצומצם, וכך גם במחלקות פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון. בדיקות הקורונה בבתי החולים יתקיימו כסדרן ומחלקות הקורונה יאוישו באופן מלא.

בתחנות בריאות המשפחה (טיפת חלב) בכל עיר תתקיים תורנות של תחנה אחת בלבד למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בלשכות הבריאות תהיה תורנות למקרים דחופים בלבד. חקירות אפדימיולוגיות של חולי קורונה יימשכו כסדרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ