הסתדרות האחיות פתחה בשביתה לאחר שלא הגיעה להסכמות עם משרד האוצר

מערכת הבריאות החלה לעבוד במתכונת מצומצמת משעה 7:00, אולם בדיקות הקורונה לא ייפגעו. הסתדרות האחיות דורשת להוסיף מאות תקנים בשל מחסור בכוח אדם, שהחמיר בזמן המגפה

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת האחיות והאחים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היום
הפגנת האחיות והאחים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הסתדרות האחיות פתחה הבוקר (שני) בשביתה לאחר שלא הגיעה הלילה להסכמות עם משרד האוצר. החל משעה 7:00 עברה מערכת הבריאות לעבודה במתכונת מצומצמת, בשל דרישת עובדי הסיעוד לתוספת כוח אדם של מאות עובדים. ארגון המתמחים מרשם פתח הבוקר בשביתה של שעתיים להזדהות עם האחיות ובדרישה להוסיף תקנים.

האחיות בבתי החולים לא יעבדו במרפאות, במכונים ובאשפוזי יום. חדרי ניתוח יעבדו במתכונת שבת ולא יתקיימו ניתוחים בשעות אחר הצהריים, למעט ניתוחים דחופים ובאישור ועדת חריגים. בכל מחלקות האשפוז יעבוד הצוות הסיעודי במתכונת שבת. במחלקות טיפול נמרץ יעבוד צוות סיעודי מצומצם, וכך גם במחלקות פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון.

אחיות ואחים מפגינים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בקופות החולים יספקו אחיות תורניות רק את השירותים הבאים: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולים אונקולוגיים, מכון גסטרו ויחידות אשפוז יום. תחנת טיפת חלב אחת תיפתח בכל עיר, למענה למקרי חירום. בכל מקרה, בבתי החולים, בקופות החולים ובלשכות הבריאות יימשכו בדיקות הקורונה והחקירות האפידימיולוגיות כסדרן.

בישראל ישנן כיום כ-45 אלף אחיות פעילות. הסתדרות האחיות מנהלת מאבק ממושך עם משרד האוצר בשנה האחרונה בניסיון להגדיל את התקנים, ולטענתם הקושי מורגש עוד יותר בימי העומס של משבר הקורונה: בישראל שיעור האחיות לאוכלוסייה עומד על חמש אחיות לאלף בני אדם, בעוד ממוצע מדינות ה-OECD עומד על 9.3 אחיות לאלף בני אדם.

אנשי צוות רפואי ממוגנים בכניסה למחלקת הקורונה בביה"ח אסף הרופא צילום: מוטי מילרוד

בחודש מארס אישר האוצר תוספת של 600 תקנים זמניים עד סוף שנת 2021. בפגישות שהתקיימו אתמול עם נציגי האוצר, הציעו האחרונים להוסיף 1,000 תקנים זמניים נוספים עד סוף שנת 2021. בהסתדרות האחיות לא מסתפקים בתקנים זמניים, ודורשים תוספת תקנים קבועה. לטענת גורמים באוצר, לא ניתן להתחייב על תוספת של תקנים קבועים כל עוד לא אושר תקציב המדינה.

לפי הסתדרות האחיות, המחסור בכוח אדם החמיר בתקופת משבר הקורונה. "בנוסף על המחסור הקשה במאות תקנים של אחים ואחיות, אנו מתמודדים עם כאלף אחים ואחיות שנמצאים בבידוד ועם 40 מחלקות קורונה חדשות שאוישו על ידי אחים ואחיות שנלקחו מהמחלקות הקיימות", אמרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן.

אחות בכניסה למחלקת קורונה בבית החולים אסף הרופא, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

כהן נפגשה אתמול עם מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר אייל, בניסיון למנוע את השביתה. "זה הזוי שבמשרד האוצר עדיין לא הפנימו את גודל המשבר של האחים והאחיות", אמרה היום כהן, "אנחנו יוצאים לשביתה בלב כבד, אבל מתוך הבנה אמיתית שהיא תחסוך מחיר כבד בחיי אדם בעוד כמה חודשים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע תמיכה בדרישת האחיות, ואמר: "המחסור בכוח האדם אינו רק בגלל נגיף הקורונה, זו בעיה מתמשכת במערכת הבריאות שרק התעצמה". לדבריו, "משרד האוצר צריך לאפשר את הגדלת מספר התקנים מתוך דאגה למערכת הבריאות, לחולים ולעומס העבודה".

עומס העבודה במחלקות גבר בשבועות האחרונים בשל מספרם ההולך וגדל של אנשי הצוות הרפואי השוהים בבידוד. מתוך 2,908 אנשי צוות מבודדים נכון לשבת, 813 הם אחים ואחיות, ו-513 הם רופאות ורופאים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ