הסתדרות האחיות הודיעה על סיום השביתה לאחר שהגיעה להסכמות עם משרד האוצר

לפי ההסכם יוקצו באופן מיידי 2,000 תקני אחיות זמניים ויוקם צוות משותף לבחינת תוספת קבועה של תקנים למערך האשפוז בתוך 30 יום. מעבר לכך סוכם שיש להסדיר סוגיות נוספות, בהן תוספות תקציב לאחיות בדרום והסדרת תשלום בתקופת הבידוד

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת האחיות והאחים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היום
הפגנת האחיות והאחים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה הערב (שני) על סיום השביתה שנפתחה הבוקר, בעקבות הבנות שאליהן הגיעה עם האוצר. בהודעה משותפת נמסר כי עבודת האחים והאחיות תחודש מחר בבוקר, לאחר שהצדדים הגיעו להבנות הבאות: הוספת 2,000 תקני אחיות זמניים ל-30 יום - 1,600 למערך האשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור, והקמת צוות משותף לבחינת תוספת קבועה של תקנים למערך האשפוז בתוך 30 יום.

מעבר לכך סוכם להסדיר סוגיות נוספות, בהן תוספת שכר דירה לאחיות בפריפריה, תמריץ כלכלי לחיזוק מערך בריאות הציבור בדרום, הארכת הסכמי משמרות מיוחדות בתקופת משבר הקורונה והסדרת תשלום לאחיות בתקופת הבידוד.

אחיות ואחים מפגינים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בישראל יש כיום כ-45 אלף אחיות פעילות. הסתדרות האחיות מנהלת מאבק ממושך עם משרד האוצר בשנה האחרונה בניסיון להגדיל את התקנים, ולטענתם הקושי מורגש עוד יותר בימי העומס של משבר הקורונה: בישראל שיעור האחיות לאוכלוסייה עומד על חמש אחיות לאלף בני אדם, בעוד ממוצע מדינות ה-OECD עומד על 9.3 אחיות לאלף בני אדם.

בחודש מארס אישר האוצר תוספת של 600 תקנים זמניים עד סוף שנת 2021. בפגישות שהתקיימו אתמול עם נציגי האוצר, הציעו האחרונים להוסיף 1,000 תקנים זמניים נוספים עד סוף שנת 2021. בהסתדרות האחיות לא מסתפקים בתקנים זמניים, ודורשים תוספת תקנים קבועה. לטענת גורמים באוצר, לא ניתן להתחייב על תוספת של תקנים קבועים כל עוד לא אושר תקציב המדינה.

אנשי צוות רפואי ממוגנים בכניסה למחלקת הקורונה בביה"ח אסף הרופא צילום: מוטי מילרוד

לפי הסתדרות האחיות, המחסור בכוח אדם החמיר בתקופת משבר הקורונה. "בנוסף על המחסור הקשה במאות תקנים של אחים ואחיות, אנו מתמודדים עם כאלף אחים ואחיות שנמצאים בבידוד ועם 40 מחלקות קורונה חדשות שאוישו על ידי אחים ואחיות שנלקחו מהמחלקות הקיימות", אמרה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן.

עומס העבודה במחלקות גבר בשבועות האחרונים בשל מספרם ההולך וגדל של אנשי הצוות הרפואי השוהים בבידוד. מתוך 2,908 אנשי צוות מבודדים נכון לשבת, 813 הם אחים ואחיות, ו-513 הם רופאות ורופאים. היום, בעקבות השביתה, עברה מערכת הבריאות לעבודה במתכונת מצומצמת. ארגון המתמחים מרשם פתח הבוקר בשביתה של שעתיים להזדהות עם האחיות ובדרישה להוסיף תקנים.

אחות בכניסה למחלקת קורונה בבית החולים אסף הרופא, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

האחיות בבתי החולים לא עבדו במרפאות, במכונים ובאשפוזי יום. חדרי ניתוח עבדו במתכונת שבת ולא יתקיימו ניתוחים בשעות אחר הצהריים, למעט ניתוחים דחופים ובאישור ועדת חריגים. בכל מחלקות האשפוז עבד הצוות הסיעודי במתכונת שבת. במחלקות טיפול נמרץ עבד צוות סיעודי מצומצם, וכך גם במחלקות פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון. בבתי החולים, בקופות החולים ובלשכות הבריאות נמשכו בדיקות הקורונה והחקירות האפידימיולוגיות כסדרן.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע היום תמיכה בדרישת האחיות, ואמר: "המחסור בכוח האדם אינו רק בגלל נגיף הקורונה, זו בעיה מתמשכת במערכת הבריאות שרק התעצמה". לדבריו, "משרד האוצר צריך לאפשר את הגדלת מספר התקנים מתוך דאגה למערכת הבריאות, לחולים ולעומס העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ