משרד הבריאות קיצר את תקופת ההחלמה מקורונה, ואלפים ישוחררו מבידוד

חולים יוגדרו כמי שהחלימו עשרה ימים לאחר שאובחנו, אם היו א-סימפטומטיים, או שלושה ימים לאחר היעלמות התסמינים. הצורך בתוצאה שלילית בשתי בדיקות בוטל, וחולים שלא אושפזו ואינם בסיכון יוכלו להשתחרר באישור רופא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית החולים שיבא, אתמול
מחלקת קורונה בבית החולים שיבא, אתמולצילום: אמיל סלמן

משרד הבריאות קיצר את התקופה הדרושה לחולי קורונה כדי להיחשב כמי שהחלימו, וביטל עבור רובם את הצורך בתוצאה שלילית בבדיקה לגילוי הנגיף כדי לצאת מבידוד. בנוהל שפורסם אתמול (שלישי) קבע המשרד כי חולים מאובחנים יוגדרו מחלימים עשרה ימים לפחות לאחר קבלת התשובה החיובית בבדיקה, ושלושה ימים לאחר סיום התסמינים, אם הופיעו. השחרור מותנה באישור רופא. בעקבות ההגדרות החדשות צפויים רופאי קופות החולים לשחרר אלפי מאובחנים מבידוד.

עד כה נדרשו החולים הסובלים מתסמינים ל-12 ימי בידוד, בסיומם נדרשו לעבור שתי בדיקות שיימצאו שליליות - תקופה מצטברת של כ-14 ימים. בדברי ההסבר המלווים את הנוהל נכתב כי "בהתאם למידע העדכני בנוגע ל-COVID-19, הסיכון להידבק במחלה אחרי תשעה ימים מתחילת התסמינים הינו נמוך. בהמשך לכך ארגונים בינלאומיים עדכנו את המלצותיהם למשך בידוד של מקרה מאומת".

על פי הנוהל החדש, עשרת הימים ייספרו מתחילת הופעת תסמיני המחלה ולא עם סיומם. כך, אדם שסבל מתסמינים במשך חמישה ימים יוגדר כמחלים וישוחרר מבידוד לאחר 13 יום – בחישוב של עשרה ימים מיום התסמינים הראשון, ועוד שלושה ימים ללא תסמינים. לעומתו, אדם שסבל מתסמינים במשך 14 ימים יוגדר כמחלים כעבור 17 ימים, על פי חישוב המוסיף שלושה ימים רצופים ללא תסמינים.

עוד קובע הנוהל כי במקרים שבהם לא ניתן לקבוע בוודאות את מועד הופעת התסמינים, יוגדר החולה כמחלים עשרה ימים לאחר שאובחן. גם במקרים אלו ייספרו שלושה ימים נוספים ללא תסמינים. במשרד ציינו כי הגדרות ההחלמה לנדבקים ללא תסמינים מבוססת על המלצת ארגון הבריאות העולמי. תקופת הבידוד הנדרשת מאלו שנחשפו לחולה או לשבים מחו"ל לא השתנתה, ועומדת עדיין על 14 ימים.

לעומת אלו, קבוצות חולים ונדבקים במקומות רגישים יוגדרו עדיין כמחלימים רק לאחר שייבדקו וימצאו שליליים. מדובר בחולים שאושפזו בשל הידבקות בנגיף, ודיירים ומטפלים במוסדות עם אוכלוסייה בסיכון, בהם בתי אבות, בתי חולים שיקומיים, סיעודיים וגריאטריים, מעונות קשישים ודיור מוגן. הנוהל כולל בכך גם חולים שסובלים מדיכוי מערכת החיסון, דוגמת מושתלי איברים או מטופלים אונקולוגיים במצבים שונים.

בעקבות ההגדרות החדשות צפויים רופאי קופות החולים לשחרר אלפי מאובחנים מבידוד. בקופת חולים מכבי עומדים כ-2,800 מבודדים בקריטריונים החדשים לשחרור. בקופת חולים לאומית ניתן לשחרר כעת כ-1,500 מהמבודדים. בקופת חולים כללית מעריכים כי ההגדרות החדשות יאפשרו לשחרר כ-30% מהמבודדים, כלומר כ-4,000 מתוך כ-12 אלף מבודדים כיום. בקופות מדגישים כי השחרור מבידוד מחייב שיחה עם רופא וקבלת אישור רשמי של החלמה ויציאה מבידוד.

במשרד הבריאות בחנו את הנוהל בתקופה האחרונה, וניסחו אותו במטרה להפחית את הלחץ על מערך הבדיקות ולאפשר להפנות יותר משאבים לבדיקות לצורך איתור חולים. הנוהל אמור גם לחסוך מחולי קורונה את התהליך של בקשת הבדיקה, אישור, המתנה לביצוע והמתנה לתוצאות, שלעתים נמשך כמה ימים נוספים.

נוהל קודם של המשרד הגדיר החלמה על בסיס זמן לקבוצה מוגדרת של חולים. הנוהל הזה התייחס לחולים במצב קל, שלא נדרשו לאשפוז לאורך המחלה. הם הוגדרו כמחלימים בחלוף 30 יום, ללא קשר לתוצאות הבדיקות. ההחלטה נתקבלה על בסיס עבודת מחקר של חוקרים מהמכון הביולוגי בנס ציונה בשיתוף חוקרים ממוסדות נוספים, ממנה עלה כי הסיכון להדבקה נמוך מאד כעבור חודש ימים.

הממצאים עליהם הסתמך הנוהל הקודם לא היו מובהקים, ולפחות חלק מהחוקרים שהיו מעורבים במחקר הישראלי לא היו שלמים עם שחרור על סמך זמן בלבד. המלצת הארגון העולמי שפורסמה לאחרונה, ואומצה על ידי ישראל, העניקה בסיס רפואי שאפשר לישראל לאמץ את ההגדרות החדשות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ