גמזו: "אין בכוונתי לשנות את עמדתי בנושא אומן"; ליצמן קרא לפרויקטור להתפטר

קבינט הקורונה ידון מחר בפעם הרביעית במתווה ההגבלות המקומיות של גמזו. פרויקטור הקורונה מציע לסווג את הערים לפי שלוש רמות סיכון להתפשטות של הנגיף, בניסיון להימנע מסגר כללי

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמזו בבית החולים שיבא תל השומר, החודש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו יציג מחר (שני) בפעם הרביעית לקבינט הקורונה את "מתווה הרמזור" שלפיו יוטלו הגבלות על ערים לפי שלוש רמות סיכון: ירוק, כתום ואדום. גורמים המעורים בפרטים, העריכו שגברו הסיכויים שהמתווה יאושר. מטרת מתווה הרמזור היא להימנע מצורך בסגר כללי, על ידי התמודדות מקומית וממוקדת במקרים של עלייה בתחלואה.

מתווה הרמזור הוצג לקבינט הקורונה כבר שלוש פעמים, ואולם ההצבעה עליו נדחתה בכל אחת מהפעמים הללו בשל חילוקי דעות בין חבריו. בישיבת קבינט הקורונה ביום חמישי האחרון, את עיקר ההתנגדות הציגו השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, כשברקע העלייה התחלואה ביישובים חרדיים. השניים מחו על ההגבלות שנכללו במתווה על תפילות בבתי כנסת ובמקומות פתוחים.

ליצמן ודרעי בכנסת, במארסצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה דן בנפרד בנושא נוסף הנמצא במחלוקת, טיסות מתפללים לאומן. בחמישי האחרון שלח גמזו מכתב לנשיא אוקראינה ולדימיר זלנצקי, שבו ביקש מהנשיא לעצור את האירוע. גמזו כתב לנשיא כי להתקהלות הצפויה של עשרות אלפי המאמינים עלולות להיות השלכות קשות על הקהילה המקומית באומן ובהמשך על רמת התחלואה בישראל. השר ליצמן אמר היום שגמזו חרג מסמכויותיו, וכי עליו להתפטר: "לא ראיתי אף פעם שפקיד שולח מכתב לנשיא".

גמזו אמר הערב לאחר הדיון: "אין בכוונתי לשנות את עמדתי בנושא אומן. אני בטוח ששרי הממשלה יקבלו את ההחלטה הנכונה למנוע טיסות לאומן. התורה מחייבת את כולנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. התקהלות של עשרות אלפי איש במתחם אחד תהפוך את ישראל למדינה אדומה יותר ותוביל לסגר שיפגע באזרחי ישראל, בעולם התורה, ובכלכלת ישראל".

מספר נדבקי הקורונה בישראל עלה ב-730 מאתמול ועומד על 22,045. מספר המאושפזים עומד על 868, בהם 398 במצב קשה. 115 מהחולים מונשמים. מאתמול מתו 15 בני אדם כתוצאה מהנגיף ומניין המתים עומד על 834. היום בוצעו 9,663 בדיקות קורונה.

דובר הכנסת מסר כי שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה אובחנה חיובית לקורונה. הכנסת מבצעת חקירה אפידמיולוגית לשרה בתאום נציגי משרד הבריאות. בעקבות ההודעה, חברת הכנסת איילת שקד תיכנס לבידוד לאחר שנפגשה עם תמנו-שטה ביום רביעי. גם ח"כ וליד טאהא (הרשימה המשותפת) יכנס לבידוד לאחר שבא במגע עם חולה מאומת.

בשבוע שעבר דווח שנתניהו החליט שלא להטיל בשלב זה סגר בתקופת החגים כחלק מהצעדים שנועדו למנוע את המשך התפשטות הקורונה. נתניהו החליט לאפשר לגמזו, לנסות להתמודד עם המגפה באמצעות צעדים והגבלות מתונים יותר. לפי הסיכום, הצלחת הצעדים תיבחן ב-10 בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ