עובדי המעבדות הציבוריות שובתים מהבוקר; תוצאות שליליות לבדיקות קורונה לא יימסרו

העובדים דורשים לשפר את שכרם ואת תנאי העסקתם, וייתנו שירותי חירום בלבד במעבדות בבתי החולים הציבוריים. תוצאות חיוביות לבדיקות קורונה יימסרו כרגיל. יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות: "ממשלת ישראל מזלזלת בנו ומתעלמת מאיתנו"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדת קורונה בבית חולים הדסה עין כרם, באפריל
נעה שפיגל

עובדי המעבדות הציבוריות פתחו הבוקר (ראשון) בשביתה במחאה על תנאי העסקתם. במסגרת השביתה לא יימסרו תוצאות שליליות של בדיקות קורונה, ויינתנו שירותי חירום בלבד במעבדות בבתי החולים הציבוריים. תוצאות חיוביות יימסרו כרגיל. העובדים דורשים שיפור בתנאי העבודה ובשכרם. 

עם הטיפולים שיינתנו נמנים בדיקות מצילות חיים בחדרי מיון וטראומה, טיפול נמרץ, ניתוחי חירום ופעילות חדרי הלידה. יינתן שירות מלא לחולים אונקולוגים והמטואונקולוגים. השביתה כוללת כ-2,000 עובדים מכ-400 מעבדות ציבוריות. הפסקת מסירת תוצאות שליליות של בדיקות קורונה צפויה לפגוע באנשים המעוניינים לטוס לחו"ל, וצריכים להציג בדיקה שלילית לקראת הנסיעה. בשל השביתה הם יוכלו להשתמש בשירותי מעבדה פרטית בלבד. 

מעבדת קורונה בבית חולים הדסה עין כרם, באפריל. למצולמות אין קשר לידיעהצילום: אמיל סלמן

במשא ומתן עם האוצר דרשו העובדים בין היתר הסכם שכר חדש; בניית תוכנית לתיקון ליקויים שהוצגו בדו"חות מבקר המדינה ומשרד הבריאות; הפסקת העסקה של עובדים בחוזים אישיים; חשיפת ההסכמים שנחתמו עם מעבדות פרטיות, שבהם לפי העובדים הובטחו תנאים משופרים לעובדים; וביטול תקופת הצינון למעבר ממעבדה ציבורית לפרטית.

יו"ר הסתדרות המיקרוביולגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות אסתר אדמון, כתבה כי "למרות מגפת הקורונה, ממשלת ישראל מזלזלת בנו ומתעלמת מאיתנו, עובדי המעבדות, למרות האחריות הכבדה שעל כתפנו, ולמרות שאנו מסכנים את חיינו יום יום בעבודה".

לדבריה, ההסתדרות מנהלת כחמש שנים משא ומתן עם האוצר על תנאי העובדים, ללא התקדמות. היא הוסיפה כי כשפרצה המגפה "הנחנו בטעות שממשלת ישראל תתעורר. להפתעתנו המרה, הממשלה העניקה לנו סטירת לחי מצלצלת". אדמון האשימה את הממשלה ש"במקום להשקיע בפיתוח ובשיפור המעבדות הציבוריות ובעובדים המסורים, שמזה שנים מרוויחים שכר עבדים, היא בזזה את הקופה הציבורית וחתמה על הסכמים סודיים, נסתרים מהעין, עם יזמים פרטים, כדי להתחרות במעבדות הציבוריות, בתנאים לא אפשריים".

עוד כתבה אדמון כי ההסתדרות לא מצליחה לגייס עובדים למעבדות בתקופה זו, משום שלדבריה "אנשים מעדיפים לעבוד במעבדות פרטיות, ולהרוויח פי 2, 3 ואפילו פי 4, מאשר לעבוד במערך הציבורי המשפיל".

עובדי המעבדות הציבוריות טוענים כי התנאים במעבדות הפרטיות טובים בהרבה, ולכן מדובר באפליה. עוד הם מוחים על הדרישה לתקופת צינון של שלושה חודשים במעבר בין עבודה במעבדה ציבורית לפרטית, תנאי שלדבריהם "פוגע בזכות היסוד בישראל לחופש העיסוק".

בשנה האחרונה הואץ המשא ומתן בין העובדים לאוצר, אך נעצר עם פרוץ המגפה. בחודשיים אחרונים, לאחר שניתנו מענקים כספיים לטובת הטיפול בקורונה, חזרו הצדדים למשא ומתן. לדברי גורמים באוצר, במשרד היתה כוונה להעלות את השכר ההתחלתי של עובדי המעבדות על מנת לשכנע צעירים להיכנס לתחום, אולם הם מתנגדים לדרישת ההסתדרות להעלות את השכר לכלל עובדי המעבדות, זאת בשל ההוצאות המרובות של מערכת הבריאות ומצב  המשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ