הסתיימה שביתת עובדי המעבדות; האוצר הסכים לגבש מתווה להעלאת שכרם

מההסתדרות נמסר כי המתווה יגובש בתקופה הקרובה. השביתה נמשכה כשבוע, ובמסגרתה לא נמסרו תשובות שליליות של בדיקות קורונה לנבדקים, וניתנו שירותי חירום בלבד במעבדות בבתי החולים הציבוריים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי המעבדות הציבוריות מפגינים מול מעון ראש הממשלה, בשבוע שעבר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שביתת עובדי המעבדות הציבוריות הסתיימה היום (ראשון), לאחר שהעובדים הגיעו להבנות עם נציגי האוצר ולפיהן יגובש מתווה להעלאת שכרם. מההסתדרות נמסר כי המתווה יגובש סופית בתקופה הקרובה, וכי העובדים יחזרו לעבודתם המלאה בהקדם האפשרי. בהודעת ההסתדרות לא נמסרו פרטים נוספים על המתווה ועל מענים נוספים לדרישות העובדים.

השביתה נמשכה כשבוע וכללה כ-2,000 עובדים מ-400 מעבדות ציבוריות. בשבוע שעבר נענו העובדים לבקשת מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי שלא להחריף את צעדי השביתה, שבמסגרתה, בין השאר, לא נמסרו תשובות שליליות של בדיקות קורונה לנבדקים, ובמעבדות בבתי החולים הציבוריים ניתנו שירותי חירום בלבד. 

במשא ומתן עם האוצר דרשו העובדים בין היתר הסכם שכר חדש; בניית תוכנית לתיקון ליקויים שהוצגו בדו"חות מבקר המדינה ומשרד הבריאות; הפסקת העסקה של עובדים בחוזים אישיים; חשיפת ההסכמים שנחתמו עם מעבדות פרטיות, שבהם לפי העובדים הובטחו תנאים משופרים לעובדים; וביטול תקופת הצינון למעבר ממעבדה ציבורית לפרטית, שנמשכת כשלושה חודשים.

בשבוע שעבר הביעו רופאים דאגה מהשלכות השביתה על מערכת הבריאות.  ד"ר גיא חושן, מנהל רפואי בתחום הקורונה במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, אמר ל"הארץ" כי השביתה נתנה את אותותיה בבתי החולים, והביאה להאטת תהליכים ואף עצירתם. לדבריו, "יש מגוון עצום של בדיקות שכאשר הן לא ניתנות כל העבודה מתעכבת. המכון הפתולוגי בעצירה מוחלטת - נערמות שם דגימות ואחר כך ייקח שבועות לפתוח את העומס הזה. חולים בבית לא מקבלים תשובות על דגימות, חולים בבית החולים לא מקבלים תשובות על ביופסיות שנשלחו".

גם ד"ר יובל גפן, מנהל המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית במרכז רפואי רמב"ם בחיפה, סיפר על השפעות השביתה על השטח. לדבריו, אחוז ניכר ממטופליו הם אנשים מבוגרים שהגיעו ממוסדות סיעודיים או שיקומיים, שנדרשים להצג תוצאות שליליות לקורונה ולחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. "היום, בלי הבדיקות השליליות האלה, לא מקבלים אותם. הם נשארים מאושפזים בפנימיות והפנימיות מתמלאות ונסתמות. נגיע תוך יום-יומיים למצב שבו אנשים יגיעו למיון ולא יוכלו לאשפז אותם בפנימיות בגלל שהן מלאות, ואז חולים ייתקעו במיון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ