המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, התפטר מתפקידו

איתמר גרוטו הוא הבכיר השלישי במשרד הבריאות שפורש בתוך חצי שנה, לאחר משה בר סימן טוב וסיגל סדצקי. "הדינמיקה המורכבת של הקורונה הקשתה עלינו, אך אני בטוח שנגבר גם על הנגיף הזה", כתב לעובדי המשרד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' גרוטו. במשרד הבריאות לא ידעו להצביע על סיבה מסוימת להתפטרות
עידו אפרתי
עידו אפרתי

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הודיע היום (ראשון) לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולמנכ"ל, חזי לוי, על כוונתו לפרוש מתפקידו. גרוטו, שהיה הסמכות הרפואית הבכירה במשרד בשנים האחרונות, הוא הבכיר השלישי שפורש בחצי השנה האחרונה, לאחר המנכ"ל משה בר סימן טוב וראשת שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי. מקורות במשרד הבריאות לא הופתעו מפרישתו של גרוטו או מהעיתוי שבו הודיע עליה אך לא ידעו להצביע על סיבה מסוימת לכך. "הוא עבד קשה מאוד, לילות כימים", אמר אחד מהם, "זה לגיטימי".

"בתום שנה קשה ותובענית במיוחד בה שירתתי בחזית המאבק בקורונה ופעלתי ללא לאות למען בריאות הציבור, ביקשתי היום לסיים את תפקידי בסוף שנת 2020, על מנת לנוח קמעה, ולצאת לדרך חדשה", כתב גרוטו לעובדי המשרד, והוסיף: "אני סבור שיש משמעות לערך הרוטציה ולהזרמת דם חדש לתוך המערכות הציבוריות".

"לאורך כל השנים ידענו מחלוקות וחילוקי דעות, אבל מעל כל אלה עמד הרצון המשותף והעצום של כולם להתמודד ולהתגבר על כל הקשיים שבדרך", כתב עוד גרוטו. "בשנה האחרונה, הדינמיקה המורכבת של מגפת הקורונה הקשתה עלינו בדרכנו זו, אך אני מאמין ויודע כי בכל שלב ושלב עשו גורמי המקצוע את המירב והמיטב. עוד ארוכה הדרך ולא פשוטה, אך אני בטוח שיחד נמצא את התשובות והפתרונות ונלמד לגבור גם על הנגיף הזה, בדיוק כמו שהתגברנו על קודמיו".

גרוטו לצד משה בר סימן טוב וסיגל סדצקי, במאי. שלושתם פרשו בחצי השנה האחרונהצילום: מוטי מילרוד

גרוטו, מומחה לבריאות הציבור, שירת בצה"ל כרופא צבאי ולאחר שחרורו מילא שורה של תפקידים במשרד הבריאות. ב-2007 מונה לראש שירותי בריאות הציבור במשרד, וכעבור עשר שנים למשנה למנכ"ל בר סימן טוב - שפרש אף הוא במאי. עד מינויו של פרופ' חזי לוי למנכ"ל היה גרוטו הרופא הבכיר במשרד הבריאות. בחודשים האחרונים הוא היה אחת הדמויות הבולטות במאבק בקורונה לצדם של בר סימן טוב, סדצקי ופרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. סדצקי פרשה ביולי, על רקע מחלוקות מקצועיות, וגמזו מסיים בימים אלה את תפקידו.

פרישתו של גרוטו מותירה את משרד הבריאות כמעט ללא בעלי ותק בדרג הניהולי. המנכ"ל וראשת שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, נכנסו לתפקידיהם רק באחרונה, וגם בדרגים הזוטרים יותר ישנם "חורים" רבים, לאחר שורה של עזיבות וחילופים בשנה האחרונה. גם פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' נחמן אש, עדיין נמצא בעיצומו של תהליך החפיפה עם גמזו.

אף שגרוטו הוא מומחה לטיפול במגפות, הוא נדחק לשוליים בניהול משבר הקורונה. עם פרוץ המשבר שלח אותו בר סימן טוב ליפן, כדי ללוות את חמשת חולי הקורונה הישראלים שנדבקו על הספינה ה"דיימונד פרינסס", במקום שיוביל את ההיערכות של מערכת הבריאות. כששב גרוטו מיפן הוא גילה כי מי שמובילה את ניהול המשבר לצד בר סימן טוב היא סדצקי, שהשקפותיה תאמו את הקו המחמיר שהוביל המנכ"ל.

תפיסתו של גרוטו לגבי הצעדים שיש לנקוט במאבק בקורונה היתה מתונה משל עמיתיו, ובינו לבין סדצקי התעוררו מחלוקות, בין היתר לגבי החשיבות של מספר בדיקות הקורונה. לאורך המשבר אמרו גורמים במערכת הבריאות כי גרוטו הודר בשל כך מדיונים עם מקבלי ההחלטות, ובראשם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. את המשרד ייצגו בדיונים בר סימן טוב וסדצקי, שהציגו עמדה אחידה.

גרוטו חש תסכול בשל מעמדו במשרד וההתעלמות מעמדותיו המקצועיות, והמשבר הבליט את היחסים הבעייתיים בינו לבין בר סימן טוב. בכתבה בחדשות 13, שבה תועד לאורך משבר הקורונה, נראה גרוטו משוחח בטלפון עם פרופ' לוי, אז מנהל בית החולים ברזילי, ואומר לו על בר סימן טוב: "משה השתלט לגמרי, הוא נהיה הבן אדם הכי מקורב לביבי". ביחס לתדירות הפגישות בינו לבין המנכ"ל לאורך המשבר אמר גרוטו: "היו שלוש-ארבע פעמים שישבנו חצי שעה ודיברנו על הדברים". עם זאת, גרוטו לא נתן ביטוי פומבי לחוסר שביעות הרצון שלו.

ביוני נמתחה על גרוטו ביקורת, לאחר שהתברר כי אישר למיליארדר טדי שגיא, שטס מקפריסין לישראל במטוסו הפרטי, להיכנס לארץ מבלי לשהות בבידוד. לפי הדיווח בחדשות 12, שגיא, שפנה תחילה לבר סימן טוב וסורב, השתתף במסיבה בעת ביקורו בישראל. השר אדלשטיין הגדיר אז את הפרשה כ"פגיעה קשה באמון הציבור וטעות חמורה בשיקול הדעת". המנכ"ל לוי קיבל את התנצלותו של גרוטו, שהבהיר כי שגיא הטעה אותו לגבי סיבת ביקורו בישראל. עבורו היתה הפרשה מכה תדמיתית קשה, ואחריה מיעט להופיע בתקשורת לתקופה ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ