מגפת קורונה | נתניהו ערך סדרת דיונים בנושא עוצר לילי; לא התקבלו החלטות

ראש הממשלה אמר כי שוחח עם מנכ"ל פייזר בנוגע לחיסון שהיא מפתחת: "משוכנע שנשלים את החוזה". במשרד הבריאות יפתחו בימים הקרובים בפיילוט לקיצור תקופת הבידוד ל-12 ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודה בירושלים, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך היום (רביעי) סדרת התייעצויות בלתי פורמליות בנושא הטלת עוצר לילי, אולם לא התקבלו כל החלטות בנושא. בנוסף, נתניהו אמר ששוחח עם מנכ"ל חברת התרופות פייזר, המפתחת חיסון לקורונה, וכי הוא "משוכנע שאנחנו נשלים את החוזה" עם החברה. 

בישראל מתייחסים ברצינות לאפשרות לרכוש את חיסוני הקורונה של חברת פייזר, שהודיעה שלשום כי החיסון שלה הוכח יעיל בלפחות 90% מהמקרים בשלב השלישי של הניסויים הקליניים. במרכז השליטה של משרד הבריאות כבר הוקם צוות חשיבה לגבי העניינים הלוגיסטיים של שינוע החיסון, שדורש אחסון בטמפרטורה של מינוס 80 מעלות צלסיוס.

ואולם, החיסון נמצא עדיין בשלב הניסויים הקליניים, וטרם אושר לשימוש והושלם רישומו הרגולטורי. בנוסף, גם אם ייחתם הסכם מול חברת התרופות, מקומה מבין המדינות הממתינות לחיסון אינו ידוע.

עם זאת, כמות החיסונים הנדרשת לישראל זניחה למדי. במצב אופטימלי יידרשו 18 מיליון מנות חיסון (שתי מנות לאדם), אבל ישראל תשמח גם לקבל כמות קטנה בהרבה – כזו  שתאפשר חיסון קבוצות של אוכלוסיות בסיכון וצוותי רפואה. יכולת הייצור של פייזר בשנת 2021, על פי דיווחיה, תעמוד על 1.3 מיליארד מנות חיסון. אם ישראל תצליח להגיע להסכם חתום עם פייזר ולהיות מראשוני המדינות מחוץ לארה"ב שיזכו לקבל את החיסון, יהיה זה הישג לישראל, ומהלך משמעותי למיגור המגפה בארץ.

משרד הבריאות צפוי לפתוח בימים הקרובים בפיילוט לקיצור תקופת בידוד הקורונה מ-14 יום ל-12 יום, והוא מתוכנן להימשך עד סוף דצמבר. סיום הבידוד יותנה בתוצאה שלילית בשתי בדיקות קורונה, האחת בתחילת תקופת הבידוד והשנייה לקראת סופה. בד בבד, ועדת השרים לאזורים מוגבלים הכריזה שמג'דל שמס, מסעדה ובוקעאתא יוגדרו אזורים מוגבלים מחל ממחר ב-08:00, ועד ליום שלישי הקרוב ב-08:00. 

במשרד הבריאות הודיעו על כוונה לקצר את תקופת הבידוד בתחילת החודש. שר הבריאות, יולי אדלשטיין, מסר אז כי "לאחר סדרת ההתייעצויות עם אנשי המקצוע, הנחיתי לקצר את ימי הבידוד ל-12 ימים. המטרה שלנו היא לאפשר מקסימום חופש במינימום סיכון לבריאות הציבור".

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר בחודש שעבר בוועדת הבריאות של הכנסת כי הבידוד יקוצר ל-12 ימים על ידי בדיקה שתבוצע אחרי עשרה ימים. קיצור הבידוד לחשודים בהדבקה - להבדיל מהבידוד לחולים מאומתים - מבוסס על המידע הרפואי שנצבר על הנגיף עד כה, לפיו מרבית הנדבקים מפתחים תסמינים בשבוע הראשון שלאחר ההדבקה, וכ-97% מהנדבקים מפתחים תסמינים עד היום ה-11. לכן, אם בחלוף עשרה ימים מההדבקה לא התגלו תסמינים, הסיכון להדבקה והפצה של הנגיף יורד משמעותית.

לפי נתוני משרד הבריאות, מספר הנדבקים בקורונה עלה ב-251 מאתמול, ואחוז הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 1.6. מניין החולים הפעילים עומד כעת על 8,167, מתוכם 307 במצב קשה – עלייה של חולה אחד מאתמול. מספר המתים נותר ללא שינוי – 2,684, וכך גם מספר המונשמים, 135. אתמול בוצעו 41,457 בדיקות לאבחון הנגיף. "הארץ" מפרסם באופן שוטף את השינוי היומי במספר הנדבקים בקורונה. השינוי מחושב לפי נתוני משרד הבריאות בדרך הבאה: סך הנדבקים העדכני פחות מספר הנדבקים שדווח עד אתמול בחצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ