בכירים במערכת הבריאות: סגר לילי לא יעזור, זה בזבוז זמן

במשרד הבריאות סבורים כי ההחלטה להטיל סגר מיום רביעי לא תוכל להשפיע באופן ממשי על עקומת התחלואה. יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "צעד לא הגיוני ולא סביר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב, אתמול

בכירים במערכת הבריאות מתחו היום (שלישי) ביקורת על ההחלטה להטיל סגר לילי מערב יום רביעי השבוע עד 2 בינואר. "זה לא יעזור, אין בזה שום היגיון אפידמיולוגי. סתם מורחים זמן", אמר אחד מהם.

ההצעה להטיל עוצר לילי, שאושרה אמש בקבינט הקורונה, הועלתה על ידי המטה לביטחון לאומי (המל"ל) ולא זכתה לגיבוי ממשרד הבריאות. במשרד סבורים כי הסגר לא יוכל להשפיע באופן ממשי על עקומת התחלואה.

רחבת כנסיית הקבר בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

רעיון הסגר הלילי עלה לפני חודש כצעד מקביל להקלה במגבלות, במטרה להאיץ את פתיחת המשק בזמן שנתוני התחלואה היו במגמת עלייה. כבר אז התנגדו להצעה אנשי משרד הבריאות ופרויקטור הקורונה לשעבר, פרופ' רוני גמזו.

"לסגור קניונים - זה הגיוני וסביר שיועיל, לסגור אנשים בלילה - לא הגיוני ולא סביר שיועיל", אמר הבוקר פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. "מדיניות הממשלה היא לעשות ההיפך מההיגיון האפידמיולוגי. המל"ל מזיק שוב ושוב לביטחון הלאומי הבריאותי כאשר הוא מתעקש לדחוף לצעדים שמזיקים לבריאות, לחברה ולכלכלה וגם למאבק בקורונה בניגוד להמלצות המקצועיות, להיגיון ולמחשבה".

אף שהשרים טרם החליטו לגבי שעות הסגר המדויקות ומגבלת המרחק מהבית, מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי העריך הבוקר כי הסגר הלילי ייכנס לתוקף כל יום בשעה שש או שבע, "בשעה שבה אנשים יוכלו להיות בבית". הוא הוסיף: "כעיקרון עם החלת הסגר הלילי לא תתאפשר תנועה למרחקים, בוודאי לא לעבור בין ערים או שכונות בעיר".

ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, פרופ' נדב דוידוביץ', אמר הבוקר כי "סגר לילי זאת הנחיה לא מידתית וגורפת שלא מתמודדת עם הבעיה האמיתית, שזה הסברה ואכיפה של איסור ההתקהלויות". לדבריו: "שימוש בהנחיה גורפת ולא מידתית לדעתי לא תשפר את האמון ותפגע בהיענות. אכן אנו עומדים בפני אתגר של חגים ואפשרות של התקהלויות, הדרך הנכונה להתמודד הינה הסברה מותאמת ועבודה עם הרשויות המקומיות למציאת פתרונות יצרתיים כמו הדלקת נרות בקבוצות קטנות בחוץ בחנוכיות רבות שיוצבו ובנוסף אכיפה משותפת על החברה האזרחית והרשויות המקומיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ