המתמחים ברפואה פתחו בשביתה בדרישה לקצר את התורנויות בבתי החולים

המתמחים הודיעו שיעבדו במתכונת שבת ויצמצמו את נוכחותם במחלקות, אולם בבתי חולים אמרו כי לא הורגש שינוי. ההסתדרות הרפואית ומנהלי בתי החולים מתנגדים לשביתה ולכן המתמחים אינם מוגנים מצעדי ענישה - בהם פיטורים

עידו אפרתי
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת המתמחים בכיכר הבימה בתל אביב, הבוקר
עידו אפרתי
בר פלג

המתמחים ברפואה פתחו הבוקר (שני) בשביתה בדרישה לקצר את תורנויות ההתמחות בבתי חולים מ-26 שעות. המתמחים הודיעו כי יעבדו החל מהיום במתכונת שבת - במחלקות ינכחו בכל משמרת מתמחה אחד או שניים במקום שמונה או יותר. עם זאת, מבירור מול מנהלי מחלקות בבתי חולים ברחבי הארץ עולה כי השביתה לא ניכרת במחלקות או משפיעה על תפקוד הצוותים הרפואיים. ההסתדרות הרפואית (הר"י) ומנהלי בתי החולים מתנגדים לשביתה, והשובתים אינם מוגנים מפיטורים או מצעדי ענישה אחרים.

מאות מתמחים הפגינו הבוקר בכיכר הבימה בתל אביב. המתמחים דורשים זה שנים לקצר את שעות התורנות שלהם, ומאבקם התחדש עם פרוץ מגפת הקורונה, במארס האחרון. המוחים העידו על קשיים לתפקד במשמרות האורכות יותר מיממה, והתריעו מפני פגיעה במטופלים ובהם עצמם. ביוני האחרון אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי יפעל לקיצור התורנויות, אך לא הושגה התקדמות במגעים בין המתמחים למשרד הבריאות ולמשרד העבודה והרווחה.

הפגנת המתמחים בכיכר הבימה בתל אביב, הבוקרצילום: הדס פרוש

בחודש הבא צפויות להתפרסם המלצות הוועדה לבחינת קיצור תורנויות המתמחים, שמינה יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי. הוועדה, שהחלה בעבודתה לפני כחצי שנה, בחנה את הצורך בשינוי מתכונת ומשך התורנויות של הרופאים המתמחים. בראש הוועדה עומדים פרופ' יוסף קלאוזנר ופרופ' רן טור כספא. 

יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון, אמרה בהפגנה היום כי "אין טעם לחכות למסקנות הוועדה לקיצור התורנויות". לדבריה, כבר ב-2011 סוכם בהסכם קיבוצי כי התורנויות בחדר המיון יקוצרו בתוך שנה, אך דבר לא קרה. "אנחנו מחכים כבר עשר שנים", אמרה ביטון, "היום אנחנו שמים לזה סוף, וסומכים רק על עצמנו". 

ד"ר עופר אפלבאום, סטאז'ר לרפואה, אמר ש"גם אנחנו הגברים רוצים להיות שם עם הילדים שלנו ולחיות חיים נורמליים. אנחנו קוראים לראשי מערכת הבריאות להצטרף למאבק". ערן דותן, סטודנט לרפואה שהפגין בשבוע שעבר מול ביתו של שר הבריאות, סיפר: "לא האמנתי כשראיתי שהמשטרה נשלחה לטפל בנו. אנחנו מפסיקים לשמור בבטן ומתחילים להשמיע קול ולפעול בשביל עתיד טוב יותר". 

הפגנת המתמחים ליד ביתו של אדלשטיין בהרצליה, בשבוע שעברצילום: אלעד גוטמן

מבדיקת "הארץ" נראה שאין התגייסות מלאה של המתמחים לשביתה. מנהלי מחלקות בבית החולים רבין בפתח תקוה סיפרו שכל המתמחים שלהם הגיעו היום לעבודה כרגיל, ובבתי חולים אחרים אמרו שרק מתמחים בודדים נעדרו. "אנחנו טובעים בקורונה, בכלל לא התעסקנו בנושא", אמר בכיר באחד מבתי החולים. "זה לא פוגע בעבודת בית החולים. ייתכן שיש כמה ששובתים - אבל זה לא מורגש בינתיים". כמו כן, בהפגנה בתל אביב היום נטלו חלק גם מי שאינם מתמחים - סטודנטים לרפואה וסטאז'רים.

מנהל מחלקה באחד מבתי החולים אמר ש"גם המתמחים מבינים שבימים כאלה צריך להגיע לעבוד וזו לא השעה ולא הדרך. במדינה שחדשות הבוקר בה נעות בין מוטציה חדשה של הנגיף, מבצע התחסנות לאומי וחוסר ודאות לגבי תקציב הבריאות - לקיים שביתה כזו זה בעייתי ביותר, ולכן אנשים לא מתחברים לזה". 

הוא הוסיף כי קיצור תורנויות המתמחים הוא "עניין מורכב שלא ייפתר עם צעדות וצעקות ברחוב". הוא ציין כי "אם יקצרו את השעות, שכר המתמחים ירד", וש"הקיצור גם מוריד את זמן החפיפה וההתנסות במחלקה, וגורם להארכת משך ההתמחות. זה גם מחייב עוד תקנים וגיוס רופאים נוספים, זה הרבה יותר מורכב ממה שזה נראה".

ההסתדרות הרפואית, הגוף המוסמך לייצג את המתמחים, לא הכריזה על סכסוך עבודה לקראת השביתה, ובמשרד הבריאות הבהירו כי השביתה "בלתי מוגנת" וניתן יהיה להטיל עיצומים על הרופאים שלא יבצעו את המוטל עליהם. במשרד הנחו את מנהלי בתי החולים להודיע למתמחים כי "מי שייטול חלק בצעדי שיבוש העבודה ולא יופיע לעבודה כמתוכנן, מפר את חוזה העבודה שלאורו הוא מועסק, ושהוא חשוף לתביעה נזיקית ולאכיפה משמעותית. כמו כן, רופא שישתתף בצעדי השביתה לא יהיה זכאי לשכר בגין פרקי הזמן בהם שבת". מנכ"ל בית החולים איכילוב, פרופ' רוני גמזו, כתב למתמחים: "אני מעריך את מאבקכם, אך אינני מאשר לצאת ולהפגין או לנקוט בעיצומים בעת הזו".

יו"ר ארגון המתמחים "מרשם" מסרה בתגובה כי "מנהלי בתי החולים ובכירים נוספים נוקטים בשיטה של הפחדה ואיומים כלפי המתמחים שכפופים להם. האיומים לא מפחידים אותנו, הם רק מחזקים אותנו". ביטון קראה למתמחים לצאת לחופשה או לחופשת מחלה, ולשבות למרות התנגדות ההסתדרות הרפואית ומנהלי בתי החולים. "צר לנו שלא ראינו את כל האנרגיות האלה של מנהלי בתי החולים מנותבות לקיצור תורנויות העבדות של המתמחים", כתבה ביטון. "מחאה כזו אי אפשר לעצור, למרות האיומים והפחדות".

בשבוע שעבר ערכו המוחים צעדה לביתו של אדלשטיין בהרצליה. המפגינים נשאו לפידים וקראו: "באנו חושך לגרש – לא עובדים 26". בהפגנה דומה שנערכה מול ביתו לפני כחצי שנה, אמר אדלשטיין: "צריך תוספת תקנים באופן מיידי. זה יסייע לנו גם בהתמודדות עם הקורונה ובכלל. צריכים לעשות צעדים אמיצים בנושא ההכשרה והגדלת מספר הלומדים, ואולי גם שינוי קריטריונים בקבלה ללימודי רפואה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ