"מחויבות עמוקה לתרבות היהודית"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בית הספר הגבוה לטלוויזיה, לקולנוע ולאמנויות מעלה נוסד ב-1989 כעמותה ציבורית בעידוד רבנים בציונות הדתית שרצו להביא את הדור הצעיר שלהם לעסוק ב"קודש הקודשים" של החילוניות. בית הספר שוכן על קו התפר בירושלים בין העיר העתיקה לחדשה, ברחוב שבטי ישראל. תוכנית הלימודים היא של ארבע שנים, מחציתה תיאוריה ומחציתה מעשית, וכוללת מסלולי הפקה, בימוי, צילום ועריכה. סיום הלימודים במעלה אינו מקנה תואר אקדמי, אלא תעודת גמר בלבד.

כיום לומדים בבית הספר כ-80 סטודנטים, בני 30-20, רובם המכריע משתייך למחנה הדתי לאומי. "בשנים האחרונות יש התעניינות מצד החברה החרדית", אומרת מנהלת בית הספר נטע אריאל, "היו כאן רבנים ששאלו אם נסכים לפתוח כתה רק לבחורים. אמרתי שאם יהיו 20 תלמידים, אני מוכנה לפתוח".

עד לאחרונה, רוב בוגרי בית הספר לא השתלבו בתעשייה. רובם בחרו במסלול הוראת קולנוע או עבודה בטלוויזיה הקהילתית בהתנחלויות.

מעלה מתגאה ב"מחויבות עמוקה לתרבות היהודית", אבל רוב מוריו, בעבר ובהווה - כמו רם לוי, ג'ולי שלז ("עפולה אקספרס"), לינה צ'פלין, דורון צברי ("סרט טורקי"), אושרה שוורץ, גיל הראבן ובתיה גור - הם חילונים, שאינם מתעניינים דווקא בתכנים יהודיים. בין המורים חובשי הכיפות הבולט מכולם הוא רב בית הספר, מרדכי ורדי, ראש מגמת התסריטאות. "הוא אדם כותב", אומרת אריאל, "הוא ישב בשיעורים, למד את החומר, והיום הוא מלמד, ומי שרוצה יכול לשאול אותו שאלות בנושאי דת והלכה". כמו כן מלמד במעלה גם הבמאי הדתי נועם דמסקי, שעשה את סדרת הטלוויזיה "הישיבה", והוא בוגר מעלה בעצמו. בעבר לימד שם גם הבמאי הדתי, יוסי סידר ("ההסדר", "מדורת השבט") לתקופה קצרה.

התקציב השנתי של מעלה הוא 4.5-3 מיליון שקלים. מחציתו בא ממשרד החינוך ומעיריית ירושלים, והיתר ממכירת סרטי בוגרים לקהילות יהודיות בעולם ומגיוס תרומות. מ"משבר אביטל ליבנה" נחלצה אריאל בכוח הזרוע. "נכנסתי לתפקיד במאי 2001 ואמרתי, או שעוזרים לנו או שאנחנו סוגרים", אומרת אריאל, "מתן וילנאי היה אז שר התרבות והוא ביחד עם ראש העיר, אהוד אולמרט, ידיד שלנו, אמרו שיעזרו לנו בתנאי שנעשה תוכנית הבראה. ואז היתה לנו שנה טובה מבחינת סרטים. קיבלנו פרסים, ובמקביל עשינו במשך שנתיים תהליך עמוק של הבראה, שהוציא אותנו מהבוץ".

בנוסף להבראה כלכלית השכילה אריאל לדאוג גם להבראה רוחנית. היא הקימה את "מכון תורה ויצירה", קבוצת רבנים שנפגשים כל חודש בבית הספר, רואים סרטים ודנים באמצעותם בסוגיות שונות. "בשנה ראשונה הגיעו שבעה רבנים. היום יש פה 70 עד 80 רבנים בכל מפגש. הם צריכים להבין שקולנוע וטלוויזיה זאת השפה היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ