הפסיכולוגים הקליניים: לפטר את יו"ר המועצה

החשש של הפסיכולוגים הקליניים הוא ששינויים שקידם פרופ' אליצור במועצת הפסיכולוגים ישנו את אופי המקצוע

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

ראשי ארגוני הפסיכולוגים הקליניים קוראים לפיטוריו של יו"ר מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות הפרופ' יואל אליצור. הרקע לקריאה הוא החלטתו של אליצור לאפשר בחירה נרחבת לוועדה המקצועית של הפסיכולוגים הקליניים הפועלת במועצה על ידי כלל החברים במועצת הפסיכולוגים, ולהרחיב את האפשרויות להגשת מועמדים לחברות בוועדה. זאת בניגוד לנוהג שהיה קיים עד כה ולפיו נקבע הרכב חברי הוועדה על ידי הוועדה עצמה, והובא בהמשך לאישור המועצה.

חברי הוועדות המקצועיות בתחומי הפסיכולוגיה השונים של מועצת הפסיכולוגים נבחרים לתקופה של שלוש שנים. הוועדות הן הגוף האחראי על דרישות ההכשרה וההסמכה בכל תחום התמחות בפסיכולוגיה, לרבות קביעת תוכן בחינת ההתמחות.

בחודשים האחרונים גיבשה המועצה נוהל חדש להרחבת אפשרות הבחירה לוועדות לכלל חברי מועצת הפסיכולוגים - 27 במספר, בעקבות המלצות ועדה בראשות פרופ' שמשון רובין, פסיכולוג קליני מאוניברסיטת חיפה. בהמשך התפטרו כל שבעת חברי הוועדה של הפסיכולוגים הקליניים שהתנגדו לנוהל. לטענת הפסיכולוגים הקליניים - המהווים מיעוט במועצת הפסיכולוגים, למרות היותם רוב בקרב ציבור הפסיכולוגים בישראל - בחירת חברי הוועדה על ידי כלל חברי המועצה עלולה לפגוע במעמדם המקצועי ולהוביל לשינוי באופיו של מקצוע הטיפול הקליני בישראל.

בשבועות האחרונים בחרה מועצת הפסיכולוגים חברים חדשים לכלל הוועדות המקצועיות, בהתאם לנוהל החדש, אולם בעקבות המחאה עיכב מנכ"ל משרד הבריאות את הבחירה לוועדת הפסיכולוגים הקליניים, ומועד הבחירות נקבע ליום ראשון, 30 בינואר.

במקביל הגישו הפסיכולוגים הקליניים לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן עצומה נגד אליצור, עליה חתמו עד כה כבר יותר מ-1,100 פסיכולוגים קליניים ופסיכולוגים בהתמחות קלינית. בעצומה נטען כי "מאז נכנס לתפקידו מקדם אליצור מהלכים שאנו סבורים שפועלים לריקון מכל תוכן של הוועדות המקצועיות, לטשטוש ההבדלים בין תחומי ההתמחות השונים, לפגיעה באיכות ההכשרה לפסיכולוגיה קלינית ומכאן לפגיעה באיכות השירות אותו יקבל הציבור".

באליצור נאבקים חברי המטה המשותף של הגופים בפסיכולוגיה הקלינית, הכולל בין היתר את איגוד הפסיכולוגים הקליניים, פורום אסטרטגיה של הפסיכולוגיה הקלינית והחטיבה הקלינית בהסתדרות הפסיכולוגים. גם פורום הפסיכולוגים הראשיים של בתי החולים הפסיכיאטריים קרא בימים האחרונים לפיטוריו של אליצור, והביע אמון בחברי הוועדה המקצועית שהתפטרו.

מינויו של אליצור לתפקיד יו"ר מועצת הפסיכולוגים במארס 2010 לווה גם אז במחאה מצד ארגוני הפסיכולוגים הקליניים מחשש לפגיעה במעמדם המקצועי, כפי שפורסם ב"הארץ". זאת בעקבות תמיכתו הפומבית במהלך שיאפשר גם לפסיכולוגים שאינם קליניים לבצע פסיכותרפיה. בחודש שעבר עבר בכנסת שינוי סעיף בחוק הפסיכולוגים הקובע כי כל פסיכולוג רשאי לתת טיפול בתחום התמחותו.

במשרד הבריאות מגבים את צעדיו של אליצור, ולדברי המנכ"ל ד"ר רוני גמזו, "כל חתימה נוספת על העצומה נגדו רק מחזקת אותי עוד יותר לתמוך בו. הבחירה לוועדות המקצועיות במועצה היתה עד כה לא דמוקרטית, והשינוי שנעשה מתקן עוול. הפסיכולוגים הקליניים חוששים משינוי בקו שהיו מורגלים אליו, אך אין להם ממה לחשוש. הרחבת מספר הבוחרים לוועדה אמורה ליצור פלורליזם של דעות".

אליצור מסר בתגובה כי: "לצערנו, חוגים המתנגדים לעקרונות ולנהלים שאושרו בהליך דמוקרטי מפיצים ברבים מידע לא מדויק המקשה על הבנת המצב. הועלתה ביקורת על הבחירה בעבר לוועדות המקצועיות שחבריה נבחרו בשיטת ?חבר מביא חבר'. מאז ומתמיד הגוף הבוחר לוועדות היה מועצת הפסיכולוגים, אך רוב הפסיכולוגים בשטח לא ידעו על הבחירות, ולא יזמו הגשת מועמדות. המהלך החדש נעשה באופן מפייס להגברת השקיפות בתהליך הבחירה. אין כוונה לפגוע במעמד הפסיכולוג הקליני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ