בג"ץ לממשלה: הסבירו כיצד יחולקו המיטות בבתי החולים

ההסתדרות הרפואית עתרה לבג"ץ מחשש כי 960 מיטות האשפוז שיתווספו בקרוב יועברו למחלקות רווחיות, ולא לאחרות שבהן נרשם חוסר

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בג"ץ הורה היום (שני) לממשלה למסור תוך חודש כיצד יחולקו המיטות החדשות לשיקום מערך האשפוז הקורס. שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על מצוקת האשפוז בישראל במסגרת דיון שנערך בעתירה שהגישה ההסתדרות הרפואית.

נציגי המדינה אמרו במהלך הדיון כי לאחרונה הושג הסכם בין משרדי הבריאות והאוצר לתוספת של 960 מיטות אשפוז לבתי החולים בהדרגה בשש השנים הקרובות, הסכם שנחשף לראשונה ב"הארץ". עם זאת, הנציגים סירבו לפרט כיצד תחולק תוספת המיטות בין בתי החולים.

בהסתדרות הרפואית חוששים כי בכוונת משרד הבריאות להוסיף כמות משמעותית של מיטות למחלקות היולדות, הנחשבות לרווחיות מאחר שהתשלום עליהן מתקבל מהמוסד לביטוח הלאומי, וכן להרחבת הפגיות, באופן שיותיר תוספת מזערית של מיטות למחלקות הפנימיות והיחידות לטיפול נמרץ בכל אחד מ-27 בתי החולים הכלליים במדינה.

שופטי בג"ץ, מרים נאור, סלים ג'ובראן ועדנה ארבל, הביעו דאגה מהמשבר במערך הטיפול הנמרץ בישראל. השופט ג'ובראן, שמתח במהלך הדיון ביקורת חריפה על משרד הבריאות שאינו עושה מספיק בנושא לטענתו, אמר כי המצב ביחידות לטיפול נמרץ "מחפיר ביחס לעולם". הדיון הבא בנושא בבג"ץ נקבע עוד חודש.

בישראל, יש לציין, רק 2% מסך מיטות האשפוז מוגדרות כמיטות טיפול נמרץ, לעומת 5% באירופה ו-10% בארה"ב. מעבר לכך ישנו מחסור במיטות אשפוז כללי, כאשר ישראל ממוקמת במקום האחד לפני אחרון בארגון המדינות המפותחות (OECD) עם שיעור של 1.9 מיטות לאלף נפש, כשמתחתיה רק מקסיקו. על פי דו"ח שהוכן בהסתדרות הרפואית, קצב הגידול במספר המיטות לטיפול נמרץ פוחת בהדרגה, ועומד על 1% בלבד בשנים האחרונות, כשבמקביל קצב גידול אוכלוסיית ישראל מתקרב ל-2% בשנה.

בימים האחרונים, למרות מזג האוויר החורפי, דיווח משרד הבריאות על ירידה נוספת בתחלואה בשפעת ובאשפוזים במחלקות הילדים בבתי החולים, לצד עלייה קלה באשפוזים במחלקות הפנימיות. בבתי החולים קיים עדיין עומס אופייני לעונה, עם תפוסה ארצית של 118% במחלקות הפנימיות ו-111% במחלקות ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ