תכנון משפחה, תכנון קריירה

נשים בעלות אמצעים יוכלו בקרוב להקפיא ביציות להריון עתידי באופן פרטי. העלות: 15 אלף שקל

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר הוא הראשון בישראל המתכנן להשיק תוכנית לנשים המבקשות להקפיא ביציות להריון עתידי משיקולי קריירה. נוהל חדש שפירסם משרד הבריאות בינואר איפשר את פיתוח התוכנית.

עלות השירות נאמדת ב-15 אלף שקלים לשמירת הביציות לחמש שנים. לפי התמחור של מדיקל סנטר, העלות כוללת 9,200 שקל לטיפולי הפריה חוץ גופית הנדרשים לצורך ההליך, טיפול תרופתי מקדים לקראת שאיבת הביציות בעלות של 3,000-4,000 שקל והליך הקפאת הביציות בעלות של 2,500-4,500 שקל.

לדברי פרופ' עמי עמית, רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במדיקל סנטר, "הנוהל החדש מאפשר שאיבה של עד 20 ביציות ושמירתן בהקפאה. הביציות מוקפאות בקשיות, שתיים-שלוש ביציות לקשית, בעלות של 450 שקל, ונשמרות לתקופה של חמש שנים". הנוהל מאפשר לנשים להאריך את מועד ההקפאה בשנתיים נוספות. התוכנית במדיקל סנטר מוכנה להפעלה וממתינה לאישור סופי של משרד הבריאות.

הביציות משומרות בתהליך הקפאה מהירה המכונה "ויטריפיקציה" (זיגוג), במכל חנקן נוזלי בטמפרטורה של 196 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. "ההקפאה נעשית תחת מיקרוסקופ, לאחר שמניחים את הביציות בנוזל משמר", מסביר עמית.

משרד הבריאות פירסם בחודש שעבר נוהל, המתיר לבתי החולים בישראל להקפיא ביציות של נשים המבקשות לעכב הריון, בין השאר משיקולי קריירה או חיפוש שותפים להורות. לפי הנוהל, השימוש בטכנולוגיה יותר לנשים מגיל 30 עד 41 והשימוש בביציות המוקפאות יתאפשר עד גיל 54.

כל אשה תוכל לעבור הליכי שאיבה עד להפקת 20 ביציות להקפאה, כלומר ארבע שאיבות לכל היותר. אשה שתחל בטיפול לפני גיל 41 תוכל להשלימו עד למיצוי ארבעת הטיפולים. לפי הנוהל, במקרה של הפסקת התשלום לבית החולים בעד הביציות המוקפאות, או אם לא תוגש בקשה להארכת ההקפאה בתום חמש שנים, רשאי בית החולים להפשיר את הביציות 60 יום לאחר שליחת מכתב התראה למטופלת, ובכך להביא להשמדתן.

לדברי היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עורכת הדין מירה היבנר-הראל, "בבתי החולים הצטברו בשנים האחרונות מאגרים של ביציות מופרות של נשים וזוגות שלא נעשה בהן שימוש. מסיבה זאת נאלצנו לנקוט עמדה חד-משמעית, המאפשרת הפשרה של הביציות לאחר התראה ברורה".

נשים שיבקשו להקפיא ביציות יידרשו לחתום על טופס הסכמה מפורט, המבהיר כי "בעצם הקפאת הביציות אין התחייבות או ערובה להריון או לידה כתוצאה מהפשרת ביציות אלו". לדברי היבנר-הראל, "אנחנו אמנם מקווים להצלחת התהליך, אבל חשוב להדגיש שהוא לא מבטיח הריון מוצלח ולידה. הקפאת ביציות לצורך הריון עתידי היא פתרון קצה. העדיפות הראשונה במעלה צריכה להיות להולדת תינוק בדרך טבעית או לתהליך הפריה עם ביציות טריות".

לפי ההערכות, סיכויי הלידה לאחר הפריה מביציות טריות הם 28%-30%. בתי חולים רבים אף מדווחים על 32%-35% הצלחה. בשנים האחרונות ניכרת בישראל, בדומה למדינות המערב, מגמה של עלייה בגיל האם בעת לידה. בעשור האחרון עלה הגיל הממוצע של יולדות בישראל בעשרה חודשים, מ-28.9 ל-29.7.

בשנת 2009 נרשמו בישראל 161,042 יולדות. 5,458 מהן היו בגיל 40-45, מרביתן יהודיות (82%). 539 מהיולדות היו מעל גיל 45, מרביתן יהודיות (88%). רוב היולדות מעל גיל 45 התגוררו במחוז תל אביב (131) ובמחוז מרכז (130). היתר היו ממחוז ירושלים (95), צפון (61), דרום (52), חיפה (42) ויהודה ושומרון (28).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?