"גבי ברבש, מדוע טייקונים מממנים את ביה"ח לחירום?"

דן אבן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
שיחת היום

בית חולים חירום הגדול בישראל הושק אתמול במתחם בית החולים איכילוב בתל אביב. מדובר בארבעה מפלסים תת-קרקעיים בבניין החדש על שם סמי עופר שהוקם במתחם וכולל 17 קומות, המאפשר להפעיל 700-1,000 מיטות אשפוז בשעת חירום, ולהסב את המפלסים המיועדים בשגרה לחניית כלי רכב לצורכי אשפוז חולים בתוך 48 שעות.

במפלסים הותקנו מערכות נפרדות למים, חמצן, חשמל, אוורור ודלק להפעלת גנראטורים, המאפשרות עד שבוע של תפקוד עצמאי תוך ניתוק מן החוץ, והגנה מפני נשק קונבנציונאלי, כימי וביולוגי. במבנה החדש ניתן דגש על עיצוב, והוקמו בו תעלות מעבר המזכירות בצורתן כלי דם. לרגל ההשקה מספר מנהל בית החולים איכילוב, פרופ' גבי ברבש, על המיזם השאפתני וגם משיב לביקורת על התרומות המכובדות שקיבל בית החולים בתל אביב, בעוד בתי החולים בפריפריה משוועים לכספים להשקעה בתשתיות.

פרופ' גבי ברבש, מדוע רק בתי החולים המרכזיים בישראל זוכים לתרומות מכובדות ומבנים מפוארים?

"אכן מיקומו של בית החולים שלנו במרכז העולם העסקי של ישראל מאפשר לנו יותר יכולות לגיוס תרומות, אך תרומות אלה אפשרו לממשלת ישראל להשקיע יותר כספים בבתי חולים בפריפריה כדוגמת ברזילי. הקמת המבנה החדש התאפשרה הודות לתרומתו של סמי עופר בסך 77 מיליון דולר לבתי החולים איכילוב, רמב"ם וסורוקה, מתוכם 45 מיליון דולר להקמת המבנה הזה, אך כסף זה אפשר לממשלה להעביר סכום של 32 מיליון שקל לבית החולים בחירום ולהפנות כספים נוספים לפריפריה. מאז מלחמת לבנון השנייה השקעת הממשלה להקמת בתי חולים בחירום גדולה יותר בפריפריה מאשר במרכז.

"בנוסף, בית החולים שלנו מטפל המון גם בתושבי פריפריה שנזקקים לניתוחים מורכבים ובוחרים להגיע למרכז ולקבל שירות כאן, אם כי זו חלילה לא סיבה שלא להשקיע בפריפריה. גם המיומנויות שיש לנו כבית חולים שמטפל בחולים יותר מורכבים מאפשרות יותר להגיע לתורמים".

כיצד גייסתם את הכסף להקמת בית החולים?

"עלות המבנה החדש 110 מיליון דולר, מהם 45 מיליון דולר תרומת סמי עופר, 25 מיליון דולר שגייסתי מחבריי בחו"ל, 15 מיליון דולר מתורמים אנשי עסקים ישראלים, ובהם גם נוחי דנקנר, אליעזר פישמן, דוד גולדפרב, רמי אונגר וועדת התביעות, 10 מיליון דולר מכספי הממשלה והיתר ממקורות נוספים. חשוב להבין שמערכת יחסים עם תורם לא מתחילה שבוע לפני התרומה ולא מסתיימת מיד אחריה. לא מדובר בתהליך קצר, אלא זוהי מערכת מתמשכת של שנים ואף יותר מזה".

יש שמותחים ביקורת על קשריך ההדוקים עם אנשי עסקים וטייקונים, המסייעים לך בין השאר גם לגייס תרומות. האם אתה מוצא בקשר שכזה טעם לפגם?

"להערכתי אני משקיע פחות מדי בקשרים האלה. אני כמעט לא יוצא לחו"ל לבקר אצל תורמים, אז להערכתי הביקורת איננה נכונה. היום גם תפקידו של כל מנהל בית חולים בכל העולם המערבי, ולא רק בישראל, להיות בקשר עם אנשי עסקים ולגייס תרומות לארגון שלו. אין כיום בית חולים במערב שחי רק על ההכנסות שלו מטיפולים רפואיים, ואנו נדרשים לתרומות, כשזוהי תופעה ידועה, מוכרת, מקובלת ומכובדת".

כיצד אתם נערכים להפעלת המבנה החדש?

"המבנה החדש יכלול שתי מחלקות פנימיות ואת המערך הקרדיולוגי של בית החולים, כולל המחלקות והיחידות העוסקות בטיפול בלב, כלי הדם והמוח. המחלקות הפנימיות הפועלות כיום בבניין הישן באיכילוב יועברו למבנה החדש בהקדם, לאחר שנקבל אישור סופי ממכבי האש, ובהמשך בכוונתנו באיכילוב לפתוח גם מחלקה פנימית חדשה, העשירית במספר בבית החולים, שתכלול 36 מיטות, האמורה לסייע לפתרון מצוקת החולים המאושפזים במסדרונות המחלקות הפנימיות. משרד הבריאות צפוי לאשר זאת במסגרת החלטת הממשלה על תוספת מיטות אשפוז. מדובר במיזם ראשון בסדר גודל שכזה בישראל. המחלקות בבניין תוכננו לאשפוז של שני מטופלים בלבד בחדר, כמקובל במדינות המערב. יש בנוסף גם נקודות חמצן במסדרונות למקרה שנגלוש לאשפוז מחוץ לחדרים".

האם ההשקעה בעיצוב עשויה לתרום גם רפואית למאושפזים?

"כל שאוכל לומר הוא שלהערכתי, נעים יותר להיות מטופל ולטפל בסביבה שהיא נעימה לעין ומרווחת יותר, ולהערכתי יש לנו החובה ליצור את התנאים הטובים ביותר האפשריים לחולים המטופלים ולצוות. מבנה שכזה תורם לאיכות החיים של אנשים שכל עולמם בתקופה שהם פה מסתכם בחדר שלהם ובמחלקה. תוספת העלות כדי להפוך בניין פשוט ליפה היא שולית ושווה כל שקל".

ומעבר להשקעה בעיצוב, האם יתלווה לה גם שיפור בשירות הניתן למטופלים?

"אנו משתדלים כל הזמן לשפר את השירות, וזה לא בא על חשבון החזות של בית החולים. יותר קל להשקיע במבנה מאשר בשירות, והמאבק לשירות יותר טוב הוא מאבק ארוך שלוקח שנים ארוכות להנחיל בארגון, ואנו משתדלים לעשות גם את זה. אם יהיו לנו יותר רופאים ואחיות, יהיה לנו קל יותר לתת שירות טוב, כי הם לא יצטרכו להתרוצץ בין המטופלים".

מה הלאה? אחרי כל הפרויקטים שקידמתם, האם הושלמה תוכנית הפיתוח או שבית החולים איכילוב מתוכנן עוד לגדול?

"תוכנית האב של בית החולים כללה שנים אחורה את המבנה הנוכחי ועוד שני מגדלים נוספים שטרם הוקמו. כרגע אנחנו בדרך לעוד מגדל למגורי הצוות, וזה יהיה הפרויקט הבא. בנוסף, לאחרונה כבר החלה לפעול במסגרת מצומצמת מחלקת שיקום חדשה. בעבר התמקדנו בבית החולים בשיקום גריאטרי, וכעת פתחנו מיטות גם לשיקום כללי לצעירים".

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?