שביתת הרופאים - מקדימים תרופה למכה

שביתה מצילת חיים

יוסי שריד
יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שריד
יוסי שריד

אם לא הספקתם להזקין, זה יקרה לכם: ולא תמיד תהיה שיבתכם טובה, וגם אתכם ישליכו. יש לה טבע משונה, לזיקנה, שהיא קופצת עליך במפתיע, ולא רק בנהריה; היא תמיד מדהימה אותך, היא לגמרי לא מתאימה לך, היא מקדימה את זמנך. ואם נולד לכם נכד פג או נכדה פגה, עליכם להתפלל שעוד נותר בפגיה אינקובטור פנוי.

שלשום ביקרתי באיכילוב, מיחושים של אנשים בגילי זימנו אותי. כבר מזמן לא הייתי כאן. תעיתי במסדרונות, ראיתי רופאים ואחיות רצים דחופים, וניסיתי לתת בהם סימנים: מי אחרי תורנות, מי לא עצם עין כל הלילה, מי עייף מלעמוד לבדו בעומס, מי יצליח להחליף כוח עד לתורנות הבאה, עוד השבוע.

החתום מעלה שוב נגוע בניגוד עניינים, ולא רק כפציינט רב תחומי, גם כאיש משפחה. משפחתי העמידה רופאים הרבה, לרבות בן ואשתו של בן אחר, כלתי, ופרופסור-חותן שהלך השנה לעולמו, וגיס שעושה דרכו לגמלאות; ולא את כולם מניתי. האנשים המוכשרים האלה בחרו ברפואה לא רק כמקצוע, כי אם בעיקר כשליחות, אבקש את סליחתכם על הביטוי. על פי כישוריהם המעולים, שאיפשרו להם להתקבל ללימודים, יכלו לבחור בכל משלח-יד-וראש, ואולי, מי יודע, להימנות אי פעם עם שיאני השכר בחברות הציבוריות, ולהשתכר כ-50,000 שקל ליום; אבל הם לא רצו להיסחר בבורסה.

שביתה היא הדבר האחרון שרצוי להם, אלא אם מכריחים אותם לשבות. כשהם רואים חולה הזקוק לטיפול נמרץ, ואין מיטת אשפוז מתאימה בשבילו - הם מבינים שאין להם ברירה, שזאת שביתה לצורך הצלת חיים. וכשהם רואים את התלוש שלהם בסוף החודש, הם מרגישים שאין שכר לעמלם, שמשפילים אותם. אם לא לפי הצער השכר, שיהיה לפחות לפי ההשקעה והמאמץ. כל מאושפז שראה רופאים בעבודתם, בוודאי יזדהה עם תחושת העלבון שלהם ויצדד במאבקם. אל תשהו את שיפוטכם עד שתכאבו ותחלו, עד שתצלצלו בפעמון ולא יימצא באותו רגע רופא-תורן זמין לשיכוך המכאוב והחרדה.

עשר שנים הם לא שבתו, כמעט שנה מנהלים בשמם משא ומתן יגע ועקר. אי אפשר להאשים אותם בחוסר סבלנות, אך אם ישלימו עם המשך המצב הקיים, אפשר יהיה להאשים אותם בחוסר אחריות מתוך עודף אחריות.

ב-11 מקצועות לפחות כבר מורגש מחסור מסוכן ברופאים, שניכר במיוחד במחלקות הפנימיות, בהרדמה, בכירורגיה ובפתולוגיה, זה מחסור ידוע. מה שידוע פחות הוא המחסור באותן מחלקות שעד לא מזמן נחשבו מבוקשות: בית החולים שיבא, לדוגמה, מפרסם לאחרונה ב"זמן רפואה" מודעה, שבה הוא מחפש בדחיפות מתמחים בקרדיולוגיה, שידעה ימים טובים יותר, תור ארוך השתרך לקבלה. גם הביקוש להתמחות בגינקולוגיה פוחת. ואם כך בתל השומר היוקרתי ובשאר בתי החולים במרכז הארץ, על אחת כמה וכמה בפריפריה. בית החולים "העמק" בעפולה רוצה לפתוח מחלקה פנימית נוספת - יש תקנים, ואין רופאים לאיישם. הפריפריה היא האיש החולה של מערכת הבריאות.

מספר הרופאים בארץ לאלף נפשות נגרע בהדרגה. שיחק לישראל המזל, ועם העלייה מברית המועצות לשעבר הגיעו רופאים רבים. זרם העלייה יבש, ואתו מידלדלות העתודות. חמור מזה: רופאים נוטשים את המקצוע ועוברים לתחומי עיסוק אחרים: מ-3 סטאז'רים בבית חולים בצפון הארץ, כבר עזבו שניים והלכו ללקט בשדה אחר. ומ-80 סטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב כבר נמחקו עשרה מתמונת המחזור, והם מחזקים את כושר ההשתכרות שלהם במקום אחר. בשום מקום הם לא ישתכרו פחות מ-40 שקל לשעה - מה יש להם להפסיד, ויש להם הרבה מה להרוויח.

הרפואה הציבורית בישראל מתרוששת, ובהדרגה היא הופכת רפואה לעניים. ורפואה, שבעלי יכולת שומרים נפשם ומתרחקים ממנה, היא בעצמה רפואה ענייה; זה הדין שנגזר עליה - להתנוון. הפרטה חסרת אבחנה, שכבר היתה למכת מדינה, משחיתה כל רקמה בריאה, ומערכת הבריאות הציבורית היא מקורבנותיה העיקריים.

הבוקר, כשלא תוכלו לעבור בדיקות אם-אר-איי וסי-טי, צנתור או טיפול בדיאליזה, אל יהיה בלבכם על רופאיכם, שרק מקדימים רפואה למכה האנושה, האחרונה, ואולי כבר מאחרים. לאחר שדיברו שנה אל הקיר, הם חייבים לכתוב עליו את הכתובת, בשפה היחידה שהממשלה מבינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ