חשד: תושב מזרח ירושלים מת לאחר שצרך כדורי הרזיה מזויפים

בחודשים האחרונים דווח על מקרים רבים בהם סבלו נשים וגברים מתופעות לוואי ואף מהתקפים פסיכוטיים בשל צריכת כדורים מזויפים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

משרד הבריאות בודק חשד כי מותו של צעיר תושב מזרח ירושלים קשור לצריכת כדורי הרזיה מזוייפים. הגבר אושפז כמה ימים בבית החולים הדסה, ובימים אלה בוחנת לשכת הבריאות של מחוז ירושלים את תיקו הרפואי של החולה. במקביל הועברו דגימות של הכדורים אותם צרך לבדיקה במעבדות משרד הבריאות בגבעת שאול בירושלים.

בשבוע האחרון התקבלו דיווחים על לפחות עשרה מקרים של מטופלות צעירות בסניפי קופת חולים כללית בנהריה שצרכו כדורי הרזיה וסבלו מתופעות לוואי, לרבות בחילות והתייבשות. אחת המטופלות אף הופנתה לבית החולים נהריה, אך סירבה להתאשפז.

כלל החשדות המצטברים עתה קשורים לפי החשד לכדור ההרזיה "סלים אקסטרים" (Slim Xtreme). בתחילת פברואר פרסם "הארץ" תחקיר אשר חשף את תהליך הפצתו בישראל של כדור ההרזיה המכיל מינון גבוה מהחומר הפעיל סיבוטרמין, שנקשר במחקרים בעולם להפרעות פסיכיאטריות.

בחודשים האחרונים כבר דווח על אשה בשנות העשרים לחייה שאושפזה בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה לאחר שצרכה גלולות "סלים אקסטרים" ופיתחה התקף פסיכוטי, וכן על נער בן 16 שאושפז לכמה ימים באסף הרופא לאחר צריכת הכדור, עם סיבוכים בכליות. כך דווח גם על בת 20, תושבת אזור השרון, שפיתחה הפרעות נפשיות לאחר נטילת התרופה ועל אשה בשנות העשרים לחייה, המתגוררת בסמוך לאשדוד, שפיתחה מצוקה נפשית.

בנוסף דווח ב"הארץ" על שתי תושבות הצפון שהסתבכו רפואית לאחר צרכו כדור הרזייה שאינו מאושר בישראל בשם "סבן סלים" (Seven Slim), המכיל אף הוא את החומר הפעיל סיבוטרמין במינון גבוה. בשבוע שעבר דווח למשרד הבריאות על תרופת הרזיה לא חוקית חדשה שאותרה בארץ, המכונה Via Ananas, המכילה על פי החשד אף היא את החומר הפעיל.

לאחר פרסום תחקיר ב"הארץ" הפיץ ראש מינהל רפואה במשרד, הד"ר חזי לוי, חוזר הקורא לרופאי קהילה ובתי החולים לדווח למשרד על תופעות לוואי במטופלים, לאחר נטילת כדורים מזויפים. בימים האחרונים נמשכת הפעילות לאיתור מקומות להפצת כדורים מזויפים, ובין השאר נתפסו אלפי כדורי הרזיה מזויפים במסגרת פעילות בדואר חבילות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ