משרד הבריאות מזהיר: התפטרות המתמחים מסכנת חיים

כדי להימנע מההתפטרות ההמונית שוקלת הפרקליטות פנייה תקדימית לביה"ד לעבודה בבקשה לחייב את המתמחים להתפטר בהדרגה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

פרקליטות המדינה שוקלת לעתור לבית הדין לעבודה בדרישה לחייב את המתמחים שהגישו מכתבי התפטרות, לעזוב את עבודתם באופן מדורג, כך אמר היום (ראשון) מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס לקראת כניסת ההתפטרויות לתוקף הוא הבהיר גם כי המתמחים המתפטרים יחויבו לעבור מכרז אם יבקשו לשוב לעבודתם. במקביל, מערכת הבריאות נערכת לפעילות חירום החל ממחרתיים ורופאים מומחים יחויבו לבצע תורנויות לילה.

ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי הוסיף כי "אנו עלולים להיקלע למצב שבו שירותים חיוניים כמו חדרי לידה, חדרי ניתוח ופגיות לא יינתנו בצורה מלאה, ואם זמינות השירות תרד אנו עלולים להגיע למצבים מסכני חיים, ונעשה הכול כדי שבמקומות דחופים ומצילי חיים יהיו רופאים שיתנו את השירות כל הזמן". במקביל, במחלקה המשפטית של משרד הבריאות נערכת בדיקה באשר לנכונותם של חלק מהמתפטרים להשעות את מכתבי ההתפטרות, כדי שייכנסו לתוקף לאחר החגים.

ביומיים הקרובים תכונס ועדת מעקב בראשות נציגי ההסתדרות הרפואית ומשרד האוצר כדי לדון בדרישותיהם העיקריות של המתמחים המתפטרים. בהסתדרות הוחלט לשלב מתמחים מנציגות הרופאים הצעירה בדיונים, זאת בעקבות דיונים שנערכו בימים האחרונים בין הצדדים בתיווכו של אחד מרופאיו של ראש הממשלה פרופ' אליעזר רחמליביץ', כפי שפורסם ב"הארץ".

באוצר כבר הבהירו כי הסכם השכר שנחתם עם ההסתדרות הרפואית לא ייפתח, אולם בימים האחרונים כבר החלו דיונים לתיקונים והבהרות בהסכם שנחתם, במטרה להיטיב גם עם המתמחים.

מתמחים מגישים מכתבי התפטרות.

בקשה תקדימית שתוצאותיה אינן ברורות

כאמור, בתדריך לעיתונאים עדכן מנכ"ל משרד הבריאות כי פרקליטות מחוז תל אביב שוקלת לעתור לבית הדין לעבודה בבקשה תקדימית לפזר את התפטרויות המתמחים ולפרוס אותן על פני מספר ימים, כדי להימנע ממצב בו החל ממחרתיים במחלקות מסוימות יתפטרו ביום אחד מעל ל-50% מהמתמחים.

לדברי גמזו, "מדובר במהלך מורכב ואיננו יודעים מה יהיו תוצאותיו, אך הוא נדרש כדי למנוע פגיעה באחת המערכות הקריטיות לתפקוד המדינה. החלטה על פנייה לבית המשפט תתקבל ב-12 השעות הקרובות, בהתאם לדינאמיקה במערכת ובהתאם להבנה של משרדי הבריאות, האוצר והממשלה כי הגענו לרגע האמת כאחראים על מערכת הבריאות".

פרופ' גמזו. הבהיר כי קיים חשש לסיכון חיים בעקבות ההתפטרויות

הפנייה לבית המשפט נשקלת בעקבות התרעה שהעבירו בימים האחרונים מנהלי בתי החולים למשרד הבריאות, ולפיה במקרה שהתפטרויות המתמחים ייכנסו לתוקף, אלה יתקשו להפעיל את המחלקות בהן מתפטרים רבים, במתכונת חירום.

במשרד הבריאות הוחלט להיעזר בתורני חוץ, שיוכלו לתמוך במקרה של מחסור ברופאים. הממונה על השכר באוצר נתן תוספות תשלום של עד 50% עבור תורני חוץ שאינם בעלי משרה בבתי החולים, מרביתם ממרפאות הקהילה של קופות החולים, כדי לתגבר את המחלקות בשעות הערב והלילה, במקרה של מחסור ברופאים.

כמו כן נשקלים איחוד מחלקת, וכן סגירה של מחלקת פנימיות באישור משרד הבריאות. במהלך פעילות הבוקר בבתי החולים, במידה וייווצרו עומסים צפוי משרד הבריאות לקרוא לציבור שלא להגיע לחדרי המיון או לחדרי היולדות בבתי חולים אלה. כמו כן יועברו הנחיות למד"א להפניית מאושפזים באמבולנסים בהתאם לעומס.

הממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין, הורה להפיץ היום בקרב המתפטרים מסמך המבהיר את משמעות ההתפטרות. לדברי גמזו, "יש להבהיר למתמחים שמדובר בסיום יחסי עובד ומעביד, החל מעניינים סמליים כמו טלפון, וכן לגבי זכאות חלקית לפיצויי פיטורים. יש הערכה לכמה עשרות רופאים שמבקשים לנטוש את ההתמחות ואת מקצוע הרפואה, ויש להבהיר בפניהם את משמעות ההתפטרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ