דן אבן
דן אבן

פרקליטות מחוז תל אביב פנתה הערב (ראשון) לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, בבקשה להוצאת צווי מניעה לפיזור ההתפטרויות של הרופאים המתמחים. הבקשה הוגשה נגד ההסתדרות הרפואית ועמותת מרשם, המאגדת את הרופאים המתמחים, כהליך של בקשה דחופה למניעת ההתפטרות הקולקטיבית של המתמחים החל ממחרתיים.

בפנייה מתבקש בית הדין לתת סעדים זמניים וצווי מניעה שיאסרו על כניסתם לתוקף של מכתבי ההתפטרות לתוקף, בטענה כי מדובר בהתפטרות קולקטיבית. הפרקליטות מבקשת כי בית הדין יבהיר בצו כי רופא שלא יתייצב לעבודה החל ממחרתיים בגין "מכתב ההתפטרות" יחשב כמשתתף בשביתה בלתי חוקית ובלתי מוגנת, על כל המשתמע מכך. לחילופין מבקשת הפרקליטות צווי מניעה להמשך עבודתם של חלק מהמתפטרים, לכל המאוחר עד ה-4 בדצמבר 2011, וזאת כדי להבטיח את המשך תפקודה של מערכת הבריאות. הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין דורון יפת ואורית פודמסקי מפרקליטות מחוז תל אביב. בית הדין לעבודה צפוי לקיים מחר דיון בבקשה.

במסגרת הפנייה לבית הדין נטען כי ההתפטרות הנוכחית של המתמחים איננה שונה במהותה מההתפטרות הקודמת, שבוטלה לפני כחודש על ידי בית הדין הארצי לעבודה בטיעון כי מדובר בהתפטרות מאורגנת. בהתפטרות הנוכחית אמנם הקפידו המתמחים למסור מכתבי התפטרות אישיים, ונמנעו ממצג של התפטרות מאורגנת, ואולם בפנייה לבית הדין נטען כי "בפרפראזה על הפתגם הידוע "אותה גברת בשינוי אדרת", כך ניתן לתמצת את התפטרות המתמחים הקולקטיבית הנוכחית, לפיה, מדובר באותה שביתה בשינוי תחפושת.. אם ציפינו כי הרופאים המתמחים יפנימו את פסיקתו של בית הדין הארצי הנכבד, ויכבדוה, הרי שתקוותנו נכזבה".

רופאים מתמחים מפגינים בתל אביב בתחילת החודש

במסגרת הפניה לבית הדין מפרטת הפרקליטות את הצעדים המתוכננים במשרד הבריאות להתמודדות עם המשבר, לרבות איחוד מחלקות, סגירת מחלקות פנימיות, ניסיון להיעזר בסטז'רים כדי לפתור את המצוקה, חיוב הרופאים המומחים בביצוע תורנויות במחלקות, ביטול כלל החופשות של הרופאים שלא התפטרו בבתי החולים, איוש תקנים על ידי רופאים הממתינים להתמחות, בחינת הגדלת שיעור המשרה של רופאים המועסקים בבתי החולים במשרה חלקית ופתיחת מכרזים לקבלת רופאים חדשים לבתי החולים.

מוקדם יותר היום קיים ארגון רופאי בתי החולים (ארב"ל), אותו הקימו לאחרונה רופאים בכירים, מסיבת עיתונאים ובה התריע יו"ר הארגון, פרופ' ערן דולב, כי "אנו ערב אסון גדול במערכת. האסון הממשמש ובא עלינו, שהולך להיות יום הכיפורים הבא, תרתי משמע, הוא בר מניעה".

דולב קרא לפגישה דחופה של ראשי הארגון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במטרה לאפשר לרופאים להעלות את דרישותיהם לפתרון המשבר. במכתב ששיגרו ללשכת ראש הממשלה דרשו ראשי ארב"ל לקיים את הפגישה בהקדם, כדי למנוע את מהלך ההתפטרות המסכן חיים, לדבריהם. "המסר שלנו לראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו הוא להיכנס לעובי הקורה, כי יש לנו עוד 48 שעות עד לכניסת התפטרויות המתמחים לתוקף. קריסת מערכת הבריאות היא רק עניין של זמן, כשהמחיר הוא חיי אדם. לכל אחד יש את יקיריו, וברור שהחלשים ייפגעו קודם", אמר דולב, רופא פנימי בהכשרתו שעמד עד לפני כעשור בראש הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית.

במסיבת העיתונאים הבהיר דולב כי הרופאים הבכירים יסכימו להחליף את המתמחים המתפטרים בתורנויות בלילה, אולם לדבריו, "המצב לא יוכל להימשך כך לאורך זמן. אם בצבא היו מתפטרים מאות קצינים, היו מיד מעלים פתרונות, אולם קרוב ל-800 מתמחים מתפטרים, וכרגע אין פתרון. המצב נראה אפוקליפטי". לדבריו, בשבוע שעבר נפגש עם ראשי ההסתדרות הרפואית, והבהיר כי אין בכוונתו של ארגון ארב"ל החדש להתחרות בהסתדרות הרפואית. דולב הבהיר כי מטרתו לקבל ייצוג בתוך מוסדות ההסתדרות, לרבות באמצעות יוזמה להקדמת הבחירות לראשות הארגון, האמורות להיערך עוד שנתיים וחצי.

קריאתם של הרופאים הבכירים לפגישה עם נתניהו מגיעה על רקע ההתקרבות בימים האחרונים, עליה דווח ב"הארץ", בין ההסתדרות הרפואית לנציגי המתמחים, בתיווכו של אחד מרופאיו של ראש הממשלה ד"ר אליעזר רחמילביץ'. ההערכה במערכת הבריאות בימים האחרונים היא כי ההסתדרות הרפואית היא היחידה שתוכל לקיים משא ומתן על דרישות המתמחים, מאחר והיא משמשת כארגון היציג של הרופאים בישראל, ובארגון ארב"ל מבקשים עתה לקחת חלק בדרך לפתרון המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ