המתמחים הפגינו: "הממשלה הורסת את מערכת הבריאות"

המפגינים מנסים להניע מחדש את מאבקם שירד מהכותרות, וחלקם אף הגיעו אזוקים לרחבת המוזיאון בת"א. מחר יחל הדיון בבג"ץ בעתירתם נגד הצווים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

מאות רופאים מתמחים הפגינו הערב (שני) ברחבת מוזיאון תל אביב תחת הסיסמא "המדינה נלחמת על בריאותה". המפגינים מוחים על החלטת בית הדין הארצי לעבודה שלא לאפשר להם להתפטר, ומנסים להניע את מאבקם לאחר שירד מהכותרות בשבועות האחרונים. להפגנה הגיעו מתמחים רבים כשהם אזוקים בידיהם, במחאה על פסק הדין של בית הדין לעבודה.

במהלך ההפגנה, שנערכה בשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית, נשאו המפגינים שלטים עליהם כיתובים כגון "רופאים למען הרפואה הציבורית" ו"דרוש שר בריאות במשרה מלאה", וקראו להתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר. המפגינים קראו קריאות "הזקנה במסדרון מחכה לפתרון" ו-"ביבי תתעורר, הרופאים שווים יותר. בנוסף למתמחים, להפגנה הגיעו גם רופאים מומחים התומכים במאבקם, וכן סטודנטים לרפואה, סטודנטים פעילים נוספים, סטאז'רים וקרובי משפחות. בהפגנה משתתפים גם נציגי עובדים סוציאליים ופסיכולוגים המוחים על תנאי העסקתם בשירות הציבורי.

התאחדות הסטודנטים לרפואה הודיעה כי לא תהסס להשבית את כל לימודי הרפואה בארץ לתקופה בלתי מוגבלת, אם לא יראו ניסיונות כנים מצד הממשלה לפתור את המשבר. היום השביתו הסטודנטים לרפואה את הלימודים ליום אחד בחלק מהפקולטות, בהן החלו הלימודים כבר השבוע. כמו כן, נציגי הסטאז'רים לרפואה שבו בהפגנה על הודעתם, כי לא יחלו את התמחותם- האמורה להתחיל באפריל- במידה והמשבר לא ייפתר.

ד"ר אבי גדות, מתמחה בבית החולים איכילוב, אמר בהפגנה כי "נמאס לנו מרפואה לעשירים, נמאס לנו משקרים, מחוסר תקנים, מעבודה בכפיה. אני וחבריי שמענו על ההסכם המתגבש ובחרנו כל אחד באופן אישי להתפטר. אני לא מוכן שידרכו עליי. עכשיו אנו עובדים בכפייה, כל אחד מאיתנו התפטר, כי הוא לא רוצה להיות רופא במצב הנוכחי, וזאת זכותנו. את ראשי המדינה לא מעניין אף אחד שנמצא פה, כי אתם לא שווים הרבה כסף. הרפואה הציבורית עולה להם כסף, ולכן לא שווה להם. הם לא צריכים רפואה ציבורית, הם לא מחכים במיון, לא מחכים חמישה חודשים לניתוח. אבל לנו הרפואה הזו חשובה".

אנטון ורשבסקי, נציג ההתאחדות הסטודנטים לרפואה וסטודנט בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, אמר בהפגנה כי "הממשלה בחסות פקידי האוצר הורסת באופן שיטתי את בריאות המדינה. לא ניכנס למערכת שדורשת מרופאיה לנתח אחרי 30 שעות ערות. זו לא מערכת הבריאות שאנו רוצים לראות, ולא המערכת שמגיעה לכל אזרח במדינה. אם הממשלה תמשיך בהתנהלותה הדורסנית כלפי הרופאים, היא תאבד כל סיכוי לשקם את המערכת".

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר בהפגנה כי "אנו מזכירים למדינה איזו מערכת בריאות אנו רוצים לראות. נגמרו הסיפורים, המתמחים, הציבור והסטודנטים דורשים פתרונות אמיתיים, ולא נוותר עד שיהיו פתרונות שכאלה".

הפגנת המתמחים, הערב

פרופ' ערן דולב, יו"ר ארגון רופאי בתי החולים שהוקם לאחרונה כאופוזיציה בתוך ההסתדרות הרפואית, אמר כי "בישראל קיים חוק שעות עבודה ומנוחה המתייחס לנהגים, טייסים ועובדי משמרות, אך החוק לא חל על רופאים. הדור שלי, שהחל לפעול במערכת הבריאות לפני חמישים שנה היה דור תמים, כמעט טיפש. לא ראינו את ילדינו צומחים ולא היינו מודעים למצוקות משפחותינו, וגם פגענו במטופלים כשניצבנו מולם טרוטי עיניים. באתי לכאן כדי למנוע מצב שבו רופאים יעמדו עייפים למול מטופליהם. באתי למחות כנגד תנאי הפרישה של הרופאים הוותיקים, שאינם מאפשרים להם קיום בכבוד. לא ניתן לפתוח הסכמים? ניתן להתיר כל פלונטר אם רק רוצים. ביבי, גורל הרפואה בידיך, הרופאים המתמחים לא יהיו לבד".

נתן זהבי הופיע אף הוא בהפגנה, ואמר למתמחים כי "אין לי ניירות, יש לי פלסטרים, עברתי ניתוחים, אני צרכן של הרפואה הציבורית. אלמלא הרפואה הזו, לא הייתי מגיע עוד 3 ימים לגיל 65. אתם במאבק מקצועי, ובמאבק יש נפגעים. צריך לקחת סיכון שיהיו מעצרים. צריך להכות, ולא בעדינות, במי שפוגע בכם- שר הבריאות. שמו את ליצמן הליצן כסגן שר הבריאות למרות שאינו מאמין במדינת ישראל הציונית. הוא לא יכול לשמש כשר או סגן שר בישראל. לכן האצבע המאשימה היא נגד שר הבריאות שהוא גם ראש הממשלה ושר העל של האוצר, והוא האיש האחראי על העניינים האלה". זהבי הוסיף וייעץ למתמחים: "גם ביבי לא מנהל את המדינה. הבוס של המדינה זה הרב עובדיה יוסף, ואם צריכים לפנות אליו".

הפגנת המתמחים, הערב

במקביל להפגנה, הערב נפגשים בכירי משרד האוצר בראשות השר יובל שטייניץ, עם בכירי מערכת הבריאות, כדי לדון בהצעות שהועלו כבר בפני המתמחים בימים האחרונים, ונדחו על ידם. המדינה כבר הבהירה שתסרב לדרישת המתמחים לפתוח את ההסכם שנחתם בין האוצר להסתדרות הרפואית, התקף עד 2019. עוד הבהירה המדינה כי תסרב לדרישותיהם לתוספות שכר, ללא מתן שעות עבודה נוספות ברפואה הציבורית.

מחר בצהריים יחלו שופטי בג"ץ בדיון בערעור שהגישו המתמחים על החלטת בית הדין הארצי לעבודה בערב סוכות, לפיה בוטלו מאות התפטרויות המתמחים, ואלה נדרשו לשוב לאלתר לעבודה בבתי החולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"