מגיפה בהכחדה?

* טיפולים חדשים מבקשים לסייע במיגורה העולמי של המחלה שמחולל נגיף ההפטיטיס C

זיו בן ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו בן ארי

דינה, בשנות החמישים לחייה, גילתה כי היא חולה בזיהום כרוני בנגיף ההפטיטיס C לפני כחמש שנים. הדבר התגלה באקראי, בבדיקת דם שגרתית. עד אז מעולם לא שמעה על המחלה, ובוודאי שלא ידעה מהם סיכוניה וכיצד יש לטפל בה.

רופא המשפחה שאל אם אי פעם בעבר קיבלה עירוי דם. דינה סיפרה שבלידת בתה הראשונה איבדה דם רב וקיבלה מנות דם. מכיוון שבאותה תקופה טרם נבדקה נוכחות הנגיף במנות דם, ייתכן שהעירוי שקיבלה היה נגוע. רמת אנזימי הכבד בדמה של דינה היתה גבוהה מהנורמה, ובבדיקה התברר כי בדמה יש נוכחות של נגיף ההפטיטיס C. לאחר שבמשך שנה קיבלה טיפול אנטי-נגיפי, נעלם הנגיף מגופה של דינה, אבל כעבור שישה חודשים הוא שוב נמצא בדמה.

בעולם כולו חיים למעלה מ-180 מיליון איש הלוקים בהפטיטיס C. ברוב המקרים - 80% - לאחר ההדבקה מוביל הנגיף להתפתחות דלקת כרונית בכבד. 30% מהלוקים במחלה מפתחים שחמת הכבד בתוך 30 שנה מההדבקה, ומחציתם סובלים מכשל בתפקוד הכבד ונזקקים להשתלת כבד. 1% עד 5% מהחולים שפיתחו שחמת סובלים גם מסרטן הכבד. לפי ההערכה המקובלת, 1.2%-1.5% מתושבי ישראל נדבקו בשלב כלשהו בנגיף ההפטיטיס C, וכיום חיים בישראל כ-90 אלף חולי הפטיטיס C.

לצד ההתמודדות הגלובלית עם היקפים גדולים אלה של זיהום כרוני בנגיף, מתעוררת לאחרונה גם תקווה. המחקר והפיתוח המתמקדים בטיפול אנטי-נגיפי בהפטיטיס C נמצאים בתנופה אדירה. מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, אישר באחרונה שתי תרופות פורצות דרך לטיפול בזיהום בנגיף. התרופות, ויקטרליס ואינסיבק, נכנסו לשימוש בארה"ב ובמערב אירופה והן אמורות להירשם בישראל עד סוף השנה. שתי התרופות פועלות ישירות נגד הנגיף ומעכבות את האנזים פרוטיאזה, החיוני לשכפולו בגוף. התרופות ניתנות בשילוב עם הטיפול הסטנדרטי הקיים - זריקה תת-עורית אחת לשבוע (פג אינטרפרון) וטבליות (ריבאוורין) הניתנות על בסיס יומי והמגדילות משמעותית את הסיכויים לריפוי מלא.

הבעיה הגדולה בהתמודדות עם מחלה היתה ונותרה חוסר המודעות. הפטיטיס C היא מחלה שרבים כלל אינם יודעים על קיומה. לפי ההערכות, 90% מהנדבקים אינם מודעים לקיום הנגיף בגופם, מכיוון שאצל רוב הלוקים בהפטיטיס C אין למחלה ביטוי קליני. לצורך האבחון דרושה בדיקת דם פשוטה, אבל רוב החולים מאובחנים רק בעת ביצוע בדיקות דם שגרתיות אצל רופא המשפחה או לאחר שהמחלה התקדמה מאוד ולכבד נגרם נזק בלתי הפיך.

הצלחת הטיפול הרפואי תלויה במאפיינים גנטיים של המטופל. מחקרים שהתפרסמו לאחרונה במגזינים רפואיים מוכיחים כי מידת ההצלחה של הטיפול האנטי-נגיפי הסטנדרטי בזיהום כרוני בנגיף ההפטיטיס C קשורה למשתנים גנטיים. חוקרים הצליחו לבודד את הגן המנבא את סיכויי ההצלחה של הטיפול האנטי-נגיפי, המכונה אינטרלאוקין 28B. סיכויי ההחלמה של חלק מהמטופלים הם 80%, בעוד שסיכויי ההחלמה של אחרים מסתכמים ב-25% בלבד. הרצף הגנטי האישי הוא שקובע את סיכויי ההחלמה.

למלחמה יעילה בנגיף בשלב הראשון דרושים הגברת המודעות למחלה, אבחון מוקדם שלה וסילוק הנגיף מהגוף, כדי לקדם ריפוי מלא מהפטיטיס C. הרופאים המטפלים במחלות כבד מעוניינים לרפא את החולים בשלב שבו אפשר עדיין למנוע את התפתחות שחמת הכבד. מחקרים קליניים שונים הוכיחו, כי נטילת הטיפול התרופתי החדש, בשילוב עם הטיפול הסטנדרטי, מעלה את אחוזי הריפוי מ-40% ל-70% בקרב חולים שטרם טופלו. סיכויי הריפוי בעזרת הטיפול המשולב הם למעלה מ-80% בקרב חולים שקיבלו בעבר טיפול מוצלח, אך הנגיף חזר לגופם (כמו דינה). סיכויי ההחלמה של חולים המגיבים חלקית לטיפול הסטנדרטי או שאינם מגיבים אליו כלל הם 50%.

בעשור הקרוב יגיעו לבתי החולים תרופות חדשות לטיפול בזיהום כרוני בנגיף. תרופות אלה עומדות בשלבי הסיום של המחקר הקליני. יש לקוות כי הטיפולים שאושרו בתקופה האחרונה ואלה שעדיין נמצאים בפיתוח יאפשרו למגר את המחלה מן העולם.

הכותבת היא פרופ' מנהלת המרכז החדש למחלות כבד במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא בתל השומר ויו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"