טלפון שבור בבית החולים

* מחקר שבוצע לאחרונה בחן את העברת המידע בין רופאים בבית החולים בשיחות טלפוניות, ומצא כי חלק ניכר ממנו אינו עובר כנדרש

פרופ' יואל דונחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' יואל דונחין

בחללית המשוגרת לחלל מנקודה אחת באמריקה צופים עשרות בקרים ואולי מאות. אם החללית מאוישת, תחנות הקרקע הרבות הפזורות ברחבי ארצות הברית מקיימות קשר רצוף עם האסטרונאוטים וכל תחנה מודעת לכל מה שהתרחש בעת הטיסה בחלל. המידע עובר בין התחנות השונות ואין פרט שנופל בין הכיסאות. העברת מידע בין עובדים המחליפים זה את זה במשמרות, הכרחית לתקינות ההפעלה של מערכות מורכבות, כמו אסדות קידוח בלב ים או מגדלי פיקוח המספקים מידע חיוני לטייסים.

מה קורה במערכות הרפואיות, המסובכות לא פחות? בכל פעם שרופא מפנה אחד ממטופליו לבית החולים, החולה חייב להעביר את כל המידע שבידיו, כדי שבידי הרופא שיקבל אותו בבית החולים תהיה תמונה עדכנית על מצבו. רופא המקבל מטופל במחלקה לרפואה דחופה מעביר הוראות לאחיות ושולח את הפציינט לבדיקות. כשהמידע מגיע לתיקו של החולה, הרופא כותב מכתב סיכום שבעקבותיו מאושפז המטופל באחת המחלקות. גם בביקור הבוקר בבית החולים יש חשיבות קריטית למידע. בביקור משתתפים בעלי תפקידים רבים וכל אחד מהם חייב לדעת מאות פרטים הקשורים לכל אחד מהמטופלים הרבים.

האם יש נוהל המסדיר את תהליך העברת המידע בין חברי הצוות הרפואי? האם עמידה ממושכת של עשרות בעלי תפקידים ליד מיטת החולה מאפשרת העברת מידע מסודרת? יתר על כן, בסיום משמרת הערב מעבירים את המידע לרופאים הנשארים למשמרת הלילה, ולא תמיד אפשרית העברה ישירה ליד מיטת החולה. לכן, בבתי חולים גדולים יש העברת משמרת גם בטלפון.

"טלפון שבור", משחק המוכר לרבים מתנועת הנוער, היה מקור השראה למחקר שערכנו בבית חולים אוניברסיטאי גדול בסינגפור, שהוצג לפני חודשיים בכנס של האגודה האמריקאית להנדסת אנוש בלאס וגאס. רצינו לבדוק אילו פרטי מידע ניתנים להעברה ולברר אם אפשר להעביר נפח מידע גדול ממשמרת אחת לשנייה, בלי לאבד פרטים חשובים שעלולים להיות גורליים לחולה.

במסגרת עבודת דוקטורט במחלקה להנדסת גורמי אנוש באוניברסיטה הטכנולוגית של סינגפור, בהדרכת מומחים מישראל ומסינגפור, התקבל אישור לבצע ניסוי שבו עוקבים מקרוב אחר פעילותם של הרופאים.

במכשירי הטלפון הניידים של הרופאים הושתל מכשיר הקלטה זעיר (הנבדקים היו מודעים לכך). המכשיר הקליט את השיחה שבה מסר הרופא מידע לעמיתו שהחליף אותו במשמרת. הרופא שקיבל את המידע בשעת העברת המשמרת, רשם לעצמו הערות על הפרטים שנראו לו חשובים. לאחר מכן הטקסט הושווה למידע שנמסר למתמחה שנשאר בלילה להשגיח על מספר ניכר של חולים.

במחקר השתתפו תשעה רופאים ו-14 רופאות. התברר שמתוך כ-30 פרטי מידע חשובים (שם החולה, מיקום המיטה שלו, התרופות שניתנות לו, בעיות מיוחדות ועוד), רק תשעה הועברו ונקלטו בשלמותם. לפרטים פחות חשובים הוקדש זמן ניכר ואילו לפרטים ביצועיים הוקדש זמן מועט. ניתוח נוסף של הנתונים הראה כי אין כל אחידות בדרך שבה מועבר מידע בין קבוצות הרופאים.

זהו רק אחד מבין מחקרים רבים, שתכליתם לגלות נקודות תורפה במערכות הרפואיות ולהתוות דרכים למניעת כשלים ומחדלים. בביקור הרופאים המסורתי במחלקות בבתי החולים יש כיום מספר הפרעות בלתי נתפש (לעתים יותר מהפרעה בדקה). הסיבה העיקרית לכך היא שימוש בלתי מושכל בטלפונים ניידים, הקוטעים את קו המחשבה. גם בחדר הניתוח המנתחים מופרעים בשאלות רפואיות שמפנות המחלקות השונות, ובשיחות טלפון בעניינים שונים - מפנייה של אחות להבהרת מינון של תרופה ועד שיחה מאשת המנתח, המבקשת ממנו לאסוף את הילדים מהגן.

המערכת הרפואית מורכבת ומסובכת. פועלים בה צוותים רבים, שחייבים לקבל תמונת מצב עדכנית ונאמנה. אבל ההתנהלות בה אינה מבוססת על ראיות מתחום מדעי ההתנהגות, מאחר שרופאים מקובעים באמונתם כי רק ניסויים מתחום מדעי הטבע עשויים לספק הוכחה לאופן הטיפול הנכון בחולים. למרות מאמצים רבים שהושקעו בעניין, שיעור התקלות בטיפול הרפואי לא ירד. לכן דרוש שינוי גישה. במקום לחקור תקלות שכבר אירעו ולחפש אשמים, דרושה התבוננות מדעית מדוקדקת בקרביה של מערכת הבריאות החולה.

הכותב הוא מנהל המרכז לבטיחות החולה בבתי החולים של הדסה בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ