תם הליך ההידברות - ההסכם שהושג יובא לאישור המתמחים

המתווכים הבהירו כי "ההידברות עם הרופאים לקראת סיום מוצלח"; גם במידה ויסתיים המאבק הנוכחי, במערכת הבריאות צופים עוד מאבקים פנימיים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

המתווה שהועלה במסגרת הליך ההידברות בין המתמחים לאוצר בחסות המתווכים שמונו על ידי בג"ץ יובא בבוקר (שלישי) לאישור הרופאים המתמחים בבתי החולים. המתווכים הבהירו הלילה כי במידה ויאושר ההסכם, ניתן יהיה לחתום עליו כבר במהלך היום.

במסגרת ההסכם שנוסח אמש, ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בסוף חודש אוגוסט לא יבוטל או יקוצר, כפי שדרשו המתמחים לאורך המאבק, ויישאר בתוקף עד שנת 2019, אולם תתאפשר נקודת זמן לבחינה מחדש של ההסכם בינואר 2015. במסגרת בחינה זו תוקם וועדה שתבדוק את המצב בפועל לאור הוראות ההסכם.

במסגרת הבחינה מחדש, במידה והצדדים לא יגיעו להבנות וייווצרו נקודות מחלוקת, הוחלט כי אלו יועברו להכרעתו של בורר מוסכם. עוד הוחלט כי במסגרת דיונים עתידיים מול בורר, יזכו המתמחים לייצוג עצמאי, מבלי שתהיה להסתדרות הרפואית אפשרות לקבוע מי יהיה נציגם בדיונים.

מתווה זה, שהועלה לצד ההסכמות שכבר הושגו עד כה בין המתמחים לאוצר, מוביל לקולות של אופטימיות מהשטח. בנציגות המתמחים הצעירה הביעו תקווה כי המתמחים בבתי החולים יאשרו את ההסכם החדש, ובכך יבוא מאבק המתמחים לסיומו.

עשו לנו לייק וקבלו את כל הכתבות והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

המתווכים במשא ומתן שמונו על ידי בג"ץ, השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר ופרופ' מוטי מירוני נשיא עמותת מגשרי ישראל, הבהירו הלילה בהודעה לעיתונות כי "ההידברות עם הרופאים לקראת סיום מוצלח". לדברי פרופ' זמיר, "המתווכים סבורים כי הרופאים השיגו במהלך ההידברות היענות לעיקר התביעות שלהם לשיפור תנאי העבודה במסגרת ההסכם. אם מסמך העקרונות יאושר מחר על ידי הרופאים, ניתן יהיה לחתום עליו כבר מחר".

תחומים לגביהם כבר התקבלה הסכמה בשיחות בין המתמחים לאוצר בימים האחרונים, המופיעים בהסכם שגובש, כוללים שמירת עקרון שש תורנויות בחודש בלבד למתמחה, יום מנוחה שבועי ותגמול על עבודה בימי שישי, ומענקים נוספים למתמחים כדי לעודד אותם להישאר ברפואה הציבורית.

גם במידה ויסתיים המאבק הנוכחי, במערכת הבריאות עוד צפויים מאבקים פנימיים בעת הקרובה. בארגון רופאי בתי החולים נחושים להביא בקרוב להחלפת צמרת ההסתדרות הרפואית, בטענה כי נכשלה בחתימה על הסכם הרופאים שעורר תרעומת רחבה בקהילה הרפואית, וזאת באמצעות ניסיונות להקדמת וועידת ההסתדרות הרפואית בה אמורה להיבחר צמרת הארגון, המתוכננת עתה לספטמבר 2013. כמו כן מתכננים וועדי הרופאים במספר בתי חולים להמשיך ולהיאבק בחוקיותו של הסכם הרופאים במסגרת הליך המתנהל לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ