אחרי ארבעה חודשים: מסתמן סוף למשבר המתמחים

הרופאים המתמחים מתכנסים משעות הבוקר כדי לאשר את הסכם ההבנות שהושג בין נציגיהם למשרד האוצר. כל מתמחה יקבל מענק בסך 60 אלף שקל

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

אחרי ארבעה חודשי מאבק, מסתמן כי הרופאים המתמחים יאשרו היום (שלישי) את הסכם ההבנות שגובש בין נציגיהם לבין אנשי משרד האוצר. במסגרת ההסכם יקבל כל מתמחה מענק בגובה 60 אלף שקלים, מתוכם 30 אלף בתום שלב א' והיתר בתום השלב השני והאחרון. עוד סוכם על הגדלת התגמול לרופאים מומחים צעירים שיבצעו תורנויות ערב ולילה. כמו כן, סוכם על יום מנוחה שבועי לרופאים שיבצעו תורנויות בסופי שבוע.

יש לציין כי רק עם תום אישור ההסכם בכלל בתי החולים ימשכו מאות המתמחים המתפטרים את מכתבי ההתפטרות.

במסגרת ההסכם שנוסח אמש והושג באמצעות המגשרים שמינה בג"ץ, ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בסוף חודש אוגוסט לא יבוטל או יקוצר, כפי שדרשו המתמחים לאורך המאבק, ויישאר בתוקף עד שנת 2019 - אולם תתאפשר נקודת זמן לבחינה מחדש של ההסכם בינואר 2015. במסגרת בחינה זו תוקם ועדה שתבדוק את המצב בפועל לאור הוראות ההסכם.

כנס מתמחים בבית החולים מאיר, הבוקר

במסגרת הבחינה מחדש, במידה והצדדים לא יגיעו להבנות וייווצרו נקודות מחלוקת, הוחלט כי אלו יועברו להכרעתו של בורר מוסכם. עוד הוחלט כי במסגרת דיונים עתידיים מול בורר, יזכו המתמחים לייצוג עצמאי, מבלי שתהיה להסתדרות הרפואית אפשרות לקבוע מי יהיה נציגם בדיונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גם במידה ויסתיים המאבק הנוכחי, במערכת הבריאות עוד צפויים מאבקים פנימיים בעת הקרובה. בארגון רופאי בתי החולים נחושים להביא בקרוב להחלפת צמרת ההסתדרות הרפואית, בטענה כי נכשלה בחתימה על הסכם הרופאים שעורר תרעומת רחבה בקהילה הרפואית, וזאת באמצעות ניסיונות להקדמת וועידת ההסתדרות הרפואית בה אמורה להיבחר צמרת הארגון, המתוכננת עתה לספטמבר 2013. כמו כן מתכננים ועדי הרופאים במספר בתי חולים להמשיך ולהיאבק בחוקיותו של הסכם הרופאים במסגרת הליך המתנהל לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ