דן אבן
הארץ

הרופאים המתמחים והאוצר חתמו הלילה (חמישי) על הסכם ההבנות ביניהם, ובכך הביאו לקיצו את סכסוך העבודה הארוך ביותר שידעה אי פעם מערכת הבריאות, שנמשך כ-9 חודשים. אתמול אישרו הרופאים המתמחים את נוסח הסכם. בתום ספירת קולות המתמחים בבתי החולים, עלה כי 269 תמכו בהסכם, לעומת 163 שהתנגדו. נציגות הרופאים הצעירה, המאגדת את הרופאים המתמחים, הודיעה כי לנוכח התוצאות היא תכבד את החלטת הרוב ותתייצב מאחורי ההבנות שהושגו.

מסיבת העיתונאים שתוכננה הבוקר בעקבות חתימת ההסכם בין הרופאים המתמחים לאוצר בוטלה, לאחר שהמתמחים ביקשו שלא להשתתף בה לצד ההסתדרות הרפואית. המתמחים מוחים על הסכם הרופאים שנחתם בסוף הקיץ, לו הם ממשיכים להתנגד. עם זאת, הבהירו המתמחים כי ימשכו בימים הקרובים את מאות מכתבי ההתפטרות שהוגשו לבתי החולים בעקבות החתימה על ההסכם וישובו לעבודה סדירה.

הסעיף המשמעותי ביותר בעבור המתמחים בהסכם החדש כולל בחינה מחדש של הסכם הרופאים התקף עד שנת 2019 כבר בעוד כשלוש שנים, בינואר עד מרץ 2015. במסגרת בחינה זו תוקם וועדה פריטטית שהחלטותיה מתקבלות רק בהסכמה מלאה, שתבדוק את המצב בפועל לאור הוראות ההסכם. כן הוחלט כי במידה ייווצרו מחלוקות בוועדה, אלו יועברו להליך גישור קצר, ובמידה וגם הגישור לא יוביל להסכמות, יעברו המחלוקות להכרעה מחייבת של בורר.

מאבק המתמחים

בנוסף, כל מתמחה יזכה למענק בסכום של 60 אלף שקלים ברוטו עד סוף תקופת ההתמחות - 20 אלף שקלים מתוכם יינתנו בתום שלב א' של ההתמחות ו-40 אלף נוספים בתום שלב ב' והאחרון של ההתמחות, החל משנת 2012. בשנת 2011 יעמוד המענק על 15 אלף שקלים בתום שלב א', ו-15 אלף שקלים בתום שלב ב'. סכומים אלה, כפי שהוחלט, יוקצו ממקורות עודפי ההסכם שנחתם בסוף הקיץ עם ההסתדרות הרפואית בסכום של 30 מיליון שקל. כמו כן, סכומים אלו יתווספו להטבות של עד 500 אלף שקלים שניתנו למתמחים בפריפריה ובמקצועות במצוקה בהסכם שנחתם באוגוסט עם ההסתדרות הרפואית.

עוד הוחלט על מתן תגמול לרופאים מומחים צעירים שיידרשו לבצע משמרות ערב ברפואה הציבורית: רופאים שיבצעו משמרת ערב בין השעות 16:00 עד 21:00 יזכו בתגמול השווה ל-85% מערך תורנות של מתמחה בשווי של כ-1,100 שקל, ורופאים שיבצעו משמרת בין השעות 16:00 עד 23:00 יזכו בתגמול השווה ל-120% מערך תורנות.

כמו כן, במסגרת ההסכם החדש הוחלט להקצות סכומים נוספים לתורנויות, כך שרופא עד גיל 47 שעובד ברפואה הציבורית מעל ל-20 שעות נוספות מעבר לשעות העבודה, יקבל ערך של כוננות אחת (כ-1,000 שקל), ומי שעובד עד 35 שעות נוספות בחודש יקבל ערך של שתי כוננויות. זאת כחלק ממתווה מתגבש למשרת "פול טיימר", לעבודה בלעדית ברפואה הציבורית. במסגרת ההסכם החדש הוחלט על יום מנוחה שבועי לרופאים המבצעים תורנויות בסופי שבוע, בניגוד למצב שהיה קיים עד כה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות והפרשנויות, ישירות לפייסבוק

לדברי ד"ר אבי גדות, מתמחה במחלקה הנוירולוגית בבית החולים איכילוב, "ההסכם שנחתם הלילה טוב לאוצר ולרע לבריאות. נציגי המתמחים השיגו את הכי טוב ממה שניתן היה להשיג בהתאם למגבלות התקציב של האוצר ולאחר ההסכם המזעזע עליו חתמה ההסתדרות הרפואית. היו הרבה מתמחים שחשבו שלמרות שההסכם גרוע ולא מתמקד בבעיות האמיתיות, נכון לחזור לעבודה סדירה עם הישגים האלה, מתוך אחריות ציבורית. לכולם ברור שההסכם לא טוב, ואיננו רואים בו ניצחון, ולכן איננו חושבים שזה נכון לשבת במסיבת עיתונאים באותו שולחן עם האחראים לאסון הזה, שזה הנהגת ההסתדרות הרפואית והעומד בראשה, ד"ר ליאוניד אידלמן. איננו מרוצים מההסכם ואם יש מפסיד אחד גדול, מדובר ברפואה הציבורית בישראל".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בעקבות החתימה על ההסכם כי "ציבור הרופאים כולו, ובכללו הרופאים המתמחים, יכולים לחזור למסדרונות בתי החולים בתחושת סיפוק. הבשורה הגדולה היא שהיום שבים רופאי ישראל לנתח, לצנתר, להרדים ולהעיר, לאבחן ובעיקר לבחור את האלטרנטיבה הרפואית הנכונה להצלת חיים. הרופאים הצעירים חוזרים עכשיו לעבודה, בתנאי עבודה טובים יותר ובשכר ראוי יותר. עוד עבודה רבה לפנינו, וההסתדרות הרפואית ממשיכה ותמשיך לפעול ללא הרף למען הרופאים והרפואה בישראל", אמר אידלמן.

בהסתדרות הרפואית הכחישו את טענת המתמחים כי מסיבת העיתונאים הבוקר בוטלה בגלל מחאת המתמחים נגד הארגון, ומסרו כי "לאור ההתפתחויות האחרונות, קיימה הנהגת ההסתדרות הרפואית דיונים עם נציגי המתמחים, והוחלט לא לקיים את מסיבת עיתונאים, מאחר וזה אינו זמן לחגיגות אלא לחזרה לעבודה".

בארגון רופאי בתי החולים (ארבל) נחושים להביא בקרוב להחלפת יו"ר ההסתדרות הרפואית, הד"ר ליאוניד אידלמן וצמרת הארגון. זאת בטענה כי הארגון נכשל בחתימה על הסכם הרופאים שעורר תרעומת רחבה בקהילה הרפואית. בארבל מנסים להביא להקדמת ועידת ההסתדרות הרפואית - המתוכננת לספטמבר 2013 - בה אמורה להיבחר צמרת הארגון. כמו כן מתכננים ועדי הרופאים במספר בתי חולים להמשיך ולהיאבק בחוקיותו של הסכם הרופאים במסגרת הליך המתנהל בחודשיים האחרונים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. באחרונה כבר יצאה אל הפועל יוזמה להקדמת הבחירות לוועד הרופאים בבית החולים בילינסון, בו משמש אידלמן כיו"ר, בניסיון של רופאים מבית החולים להדיחו מהתפקיד.

Read this article in English: Israeli resident doctors, Finance Ministry sign deal ending health system crisis

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

העבודה "נערה עצובה". שוויה כמיליון דולר

שמונה הורשעו בגניבת עבודה שצייר בנקסי בזירת הפיגוע בבטקלאן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ