כושר מתוק

* כך מסייעים אימוני הרמת משקולות לאיזון רמות הסוכר בקרב חולי סוכרת

אריה בורשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה בורשטיין

טיפול תרופתי, דיאטה ופעילות גופנית - זהו השילוש המומלץ לחולי סוכרת. ב"בית רבקה" לקחו את הנוסחה הזאת צעד קדימה וגילו, שחולים אלה זקוקים במיוחד לאימוני כוח. אימונים אלה עוזרים להפחית את רמת ההמוגלובין A1c לתקופה ממושכת, ובכך הם מצמצמים את סיבוכי הסוכרת. בחדר הכושר בבית החולים השיקומי "בית רבקה" בפתח תקוה, נפתחו קבוצות אימון מיוחדות לחולי סוכרת, ורובם הפחיתו עקב כך את צריכת התרופות ושיפרו את התפקוד היום-יומי.

חדר הכושר השיקומי ב"בית רבקה" הוא הראשון בישראל המקיים קבוצות אימון ייעודיות לחולי סוכרת מסוג 2, שבהן מושם דגש על מרכיב של אימון כוח. גם בגופם של חולי סוכרת, כולל מבוגרים מאוד, אפשר לשפר משמעותית את כוח השרירים. כפועל יוצא, משתפרות גם הבריאות ואיכות החיים של החולים.

למה דווקא אימוני כוח? סיבוכי סוכרת מביאים לירידה במסת השריר וכתוצאה מכך חלה ירידה בתפקוד של החולה. גם הדיאטה פוגעת לא פעם ביכולתו של הגוף לבנות מסת שריר. אימון כוח מבוקר מעלה את מסת שריר, המאפשרת ניצול טוב יותר של סוכר לאורך זמן. התוצאה היא איזון סוכרתי מתמשך, שיפור ניכר במדדים והשפעה דרמטית על הסוכרת וסיבוכיה.

לפי הספרות הרפואית, ירידה של 1% בהמוגלובין A1c יכולה להביא לירידה של 37% בפגיעה בכלי הדם ולירידה של 21% בסיכון למוות. תוספת של אימון גופני, הכוללת אימון כוח פעמיים-שלוש בשבוע במשך שמונה שבועות, מביאה לירידה של 1% בהמוגלובין A1c, בדיוק השיעור הדרוש להשגת שיפור במדדים, ללא תופעות לוואי. מחקר המתאר ממצאים אלה פורסם בשנת 2009 בכתב העת "Australian Journal of Physical Therapy".

אימון אירובי אמנם מוריד את רמת הסוכר בדם באופן רגעי, אבל הוא עלול לגרום להיפוגליקמיה אם אינו מפוקח ומבוקר.

מסגרת אימון שיקומית ייחודית לסוכרתיים, פותחה בבית רבקה על ידי צוות הכולל 40 פיסיותרפיסטים, מהם 12 המוסמכים כמדריכי חדר כושר. האימון מותאם לפתולוגיות השונות של חולי סוכרת, כמו ירידה בטווחי תנועה, בעיות מפרקים אופייניות והפרעות בתחושה וביציבות.

האימון מבוצע פעמיים בשבוע במכון פיסיותרפיה ייעודי, המצויד בחדר כושר מאובזר, בקבוצה קבועה. הוא מותאם לגיל וליכולת האישית. כל מתאמן נבדק בביקור הראשון על ידי פיסיותרפיסט מומחה, כולל בדיקה להערכת שיווי המשקל והסיכון לנפילות. במכון מתאמנים חולי סוכרת בני 45 עד 90 בקבוצות שונות.

המתאמנים המתמידים שיפרו את מצבם הרפואי והתפקודי. רובם הגדול הפחיתו שימוש בתרופות לאורך התקופה והשיגו ירידה ברמת ההמוגלובין A1c. אי אפשר להשוות זאת לשום סוג אחר של טיפול בודד, כולל טיפול תרופתי. נמצא כי סוכרתיים שמתאמנים ומשלבים בפעילות אימוני כוח מבוקרים, נזקקים פחות לפגישות עם רופאים. בריאותם הכללית טובה יותר בדרך כלל, צריכת התרופות שלהם נמוכה יותר והם זקוקים לפחות ימי אשפוז וסובלים פחות מתופעות לוואי. בנוסף, האימון הקבוצתי הוא חוויה חברתית. הוא יוצר היכרות, מוטיווציה ותחרותיות בריאה.

כדי לאזן סוכרת מסוג 2, בכל גיל, חייבים לראות באימון הכוח חלק אינטגרלי מהפעילות הכוללת. מומלץ ליישם זאת במקום שבו יש מאגר ידע רפואי וניסיון בפעילות עם אוכלוסיות מיוחדות.

הכותב הוא מנהל הפיסיותרפיה בבית החולים הגריאטרי השיקומי בית רבקה, מקבוצת שירותי בריאות כללית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ