הצד האפל של משקאות האנרגיה

עשור לאחר הגעתם לישראל של המשקאות הפופולאריים, מתברר כי הם עלולים להוביל את הלוגמים לחוויה מטלטלת בחדר המיון

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

עשור לאחר שהגיעו לישראל משקאות האנרגיה הראשונים, עדיין לא שככה הפופולריות שלהם במתחמי הבילוי השונים. אולם עתה מתברר כי משקאות אלה גם עלולים להוביל את הלוגמים לחוויה מטלטלת בחדר המיון.

לפי דו"ח המינהל האמריקאי לחומרים מסוכנים ושירותי בריאות הנפש (SAMHSA) שהתפרסם באחרונה, במשך ארבע שנים גדל פי 14.2 מספר הפניות לבתי חולים בארה"ב המיוחסות למשקאות אנרגיה - מ-1,128 אשפוזים בשנת 2005 ל-16,053 בשנת 2008. בהמשך חלה ירידה קלה של 18% במספר האשפוזים ל-13,114 בשנת 2009. בסך הכל נרשם בדו"ח גידול של פי עשרה בפניות לחדרי המיון בתוך חמש שנים.

מעל לשליש מהביקורים בחדר המיון בעקבות צריכת משקאות אנרגיה יוחסו לשילוב מסוכן עם אלכוהול או סמים, ומעל למחצית מהביקורים האלה היו של צעירים בני 18-25. עם השילובים שנמנו היו תרופות - ובייחוד תרופות פסיכיאטריות - חומרים ממריצים, משככי כאבים וכדורי שינה. עוד דווח על שילובים מסוכנים בין משקאות אנרגיה ואלכוהול ומשקאות אנרגיה וסמים לא חוקיים - בייחוד מריחואנה וקוקאין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במשרד הבריאות הישראלי אין רישום מסודר של אשפוזים ופניות לחדרי מיון במקרים הקשורים בצריכת סמים, אלכוהול ומשקאות אנרגיה, אולם בימים אלה החל יישום מערכת רישום ופיקוח לאשפוזים חריגים מסוג זה.

לדברי מנהל חדר המיון בבית החולים איכילוב, ד"ר פיני הלפרין, הוא נתקל במעט מקרים של הרעלה ממשקאות אנרגיה בלבד. "למיטב ידיעתי זהו אירוע נדיר, אך הבעיה היא בעיקר בצריכה משולבת של משקאות אנרגיה עם אלכוהול".

לדברי הלפרין, "עודף קפאין ממשקאות אנרגיה מסוכן בעיקר ללב כי הוא מעלה את לחץ הדם ועלול לגרום לפרכוסים ולדימום תוך-מוחי".

לפני שנה ניסה המשרד להתמודד עם העלייה בסיכונים הרפואיים הנלווים לשתיית משקאות אנרגיה. בין השאר דווח כי המשרד בוחן צעדים לצמצום הסיכון בשתיית המשקאות - בייחוד בקרב ילדים ומתבגרים. זאת באמצעות הגבלת מכירתם למבוגרים בלבד והחמרה בסימונם. כיום מופיעה על גבי המשקאות המלצה אחידה להימנע מצריכתם בקרב נשים הרות וילדים עד גיל 12.

בכמה מדינות במערב כבר תוארו מקרים בודדים של מות צעירים ששתו משקאות אנרגיה בכמויות גדולות. בצרפת נאסרה מכירת משקה אנרגיה פופולרי בשנת 2000, לאחר שבן 18 מת שעות לאחר ששיחק כדורסל ובמקביל לגם ארבע פחיות משקה אנרגיה. אולם האיסור בוטל בשנת 2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ