מהיום: אסור להציב מכונות לממכר סיגריות סמוך לבתי ספר

תקנה חדשה המרחיבה את המלחמה בעישון, אוסרת הצבת המכונות ברדיוס של קילומטר ממוסדות חינוך. בעוד שנתיים ייאסר לחלוטין השימוש בהן

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

היום (רביעי) נכנסה לתוקפה תקנה האוסרת הצבת מכונות למכירת סיגריות בקרבת מוסדות חינוך ובתי ספר. כך על פי החלטת ממשלה שהתקבלה בחודש מאי במסגרת תוכנית לאומית לצמצום העישון ונזקיו. לפי התקנה, חל איסור על הצבת מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות במרחק של פחות מקילומטר ממוסדות חינוך. בעוד שנתיים, החל מה-1 בינואר 2014, ייאסר לחלוטין השימוש במכונות למכירת סיגריות בישראל.

במשרד הבריאות הבהירו היום כי בכוונתם לאכוף את הוראות החוק ולפעול כנגד בעלי מכונות שיציבו אותן בקרבת בתי ספר. בהתאם לחוק, גובה הקנס על עבירה זו הוא עד 226,000 שקל. המשרד אף קורא לציבור לדווח למשרד (באמצעות המוקד הטלפוני 5400*) על מכונות המוצבות בסמיכות לבתי ספר, כדי לפעול למיגור התופעה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "סילוק מכונות לממכר סיגריות, כחלק מהתוכנית הלאומית של משרד הבריאות, יסייע במיגור תופעת העישון, וימנע נגישות בני נוער לעישון ונזקיו".

יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות

במסגרת החלטת הממשלה אף החל פיילוט במספר בתי ספר בארץ שהוכרזו כנקיים מעישון, פיילוט המבוצע בשיתוף עם ארגוני המורים. בבתי ספר אלו נאסר העישון בכלל המתחמים, לרבות חדרי המורים וחצרות בית הספר.

לפי הערכות משרד הבריאות, מחלות הקשורות בעישון גובות מדי שנה את חייהם של 10,000 ישראלים, מהם 8,932 כתוצאה מעישון פעיל וכאלף כתוצאה מעישון פסיבי, מספר הגבוה מהמתים בתאונות דרכים (360 בשנה) והתאבדויות (500 בשנה). עלות נזקי העישון למדינה נאמדת בכ-1.75 מיליארד שקל. בישראל שיעור המעשנים שנגמלו עומד על 42.2%, ואילו בארה"ב מספר הנגמלים כבר חצה מזמן את רף ה-50%, ויש בה יותר מעשנים לשעבר מאשר מעשנים.

העישון בישראל באוכלוסיה הבוגרת נמצא במגמת ירידה מזה שלושה עשורים, ובשנים האחרונות במגמת יציבות. 28.8% מהבוגרים בישראל מעשנים: באוכלוסיה היהודית מעשנים 17.9% מהגברים ו-16.6% מהנשים, ובאוכלוסיה הערבית מדובר בתופעה נרחבת בהרבה, ומעשנים 48.8% מהגברים ו-5.2% מהנשים. משפחה ללא ילדים מוציאה בממוצע 95.2 שקל בחודש על סיגריות, משפחה עם ילד אחד מוציאה 107.8 שקל בחודש ומשפחה עם 2 ילדים מוציאה 113.1 שקל בחודש על סיגריות.

בבתי הספר שיעורי העישון בקרב יהודים גבוהים יותר בהשוואה לערבים. לפי סקר של משרד הבריאות, בכיתות ח' דיווחו 1.6% מהתלמידים היהודים על עישון סיגריות מדי יום בהשוואה ל-1.1% מהתלמידים הערבים. כמו כן, 5% מהתלמידים היהודים ו-2.9% מהערבים מדווחים על עישון סיגריות מדי פעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ