בניגוד לפרסומים: שתלי הסיליקון לא יוחלפו באופן גורף

משרד הבריאות החליט שלא להחליף את כל שתלי החזה מתוצרת חברת PIP, אלא לממן ניתוח רק לנשים שהדבר יומלץ להן ע"י רופא

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בהתייעצות משותפת בין משרד הבריאות לאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הוחלט הערב (שבת) שלא להמליץ על החלפה גורפת של שתלי סיליקון בשדיים מתוצרת חברת PIP בישראל, זאת בניגוד לפרסומים לפיהם יחליט המשרד להחליף את השתלים הנמצאים בגופן של מאות נשים בישראל.

ההחלטה התקבלה לאחר בדיקה עדכנית של המלצות משרדי הבריאות במערב אירופה. בסוף השבוע הודיע גם האיגוד לכירורגיה פלסטית בבריטניה כי אין מקום להמליץ על החלפת כלל השתלים של חברת PIP בקרב 42,000 נשים בבריטניה שנושאות שתלים אלה בגופן. יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ד"ר עמוס לויאב, הבהיר כי "לפי הנתונים שהצטברו, אין הוראה להחלפת השתלים ואין בהם סכנה כל עוד לא הוכחה דליפה".

המדינה היחידה שהודיעה עד כה על החלפה גורפת של השתלים היא צרפת, בה יוצרו השתלים הבעייתיים. המלצה נוספת להחלפה גורפת של כל השתלים התקבלה בשבוע החולף על ידי ארגון הכירורגים הפלסטיים העולמי (ISAPS), לאחר שנודע כי השתלים הכילו חומרים תעשייתיים שעלולים להיות רעילים לגוף.

שתלים תוצרת חברת PIP

במשרד הבריאות הוחלט כי למרות ההמלצה הנוכחית, בקרב נשים שלגביהם ימליץ הרופא המטפל על החלפת השתל מסוג PIP, בעקבות חשד לדליפה מהשתל, תתאפשר החלפת השתל בבתי חולים ציבוריים, כשהניתוח יבוצע ללא עלות, פרט לעלות השתל החדש. מחר צפוי משרד הבריאות לפרסם חוזר מיוחד, ובו הנחיות המפרטות לרופאים באילו תנאים תתאפשר החלפת שתלי ה-PIP.

באיגוד לרפואה פלסטית ואסתטית התקבלו עד כה דיווחים על שבע ישראליות שאובחנה אצלן דליפה מהשתל בחודשים האחרונים, מתוך כ-850 נשים שעברו הגדלת חזה עם שתלי סיליקון מסוג PIP. ההערכה כי קיימים מספר מקרים נוספים של דליפות מהשתל שאותרו בשנים האחרונות. לאחר פרוץ הפרשה לפני כשבועיים פתח משרד הבריאות מוקד טלפוני שהשיב למעל אלף פניות של נשים שביקשו לברר אודות סוג השתל שהוחדר לגופן.

לפי ההנחיות החדשות שכבר פרסם המשרד, נשים שבגופן הושתלו השתלים מסוג PIP מתבקשות להיבדק על ידי כירורג פלסטי באופן פרטי, או במרפאת קופת החולים, או בבית חולים ציבורי. נשים אלו נדרשות לבדיקה גופנית וצילום אולטרה-סאונד, על מנת לברר האם קיימת דליפה מהשתל, כפי שתועדה בחודשים האחרונים בקרב הנשים בצרפת. במידה ומתגלה דליפה, קיימת הנחייה רפואית להסרת השתל הדולף בניתוח.

הקשר בין דליפת סיליקון משתלי שד להתפתחות סרטן אינו מוכח באופן וודאי. עם זאת, רשויות הבריאות בצרפת דיווחו לאחרונה על 20 מקרים של סרטן מתוך 30,000 נשים במדינה שעברו הגדלות ושחזורי שד תוך שימוש בשתלים מסוג PIP, מתוכם 16 מקרים של סרטן השד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ