מחקר: מוצרי גמילה מעישון אינם מועילים

מחקר חדש שנערך בארה"ב קובע כי למסטיק ולמדבקות הניקוטין שבהם משתמשים מיליונים כדי להיגמל, אין השפעה לטווח ארוך ולעתים אף מזיקה

בנדיקט קריי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנדיקט קריי, ניו יורק טיימס

למסטיק ולמדבקות הניקוטין שבהם משתמשים מיליונים כדי להיגמל מעישון אין השפעה ארוכת טווח ולעתים השפעתם אף הפוכה. כך עולה מהמחקר המקיף ביותר שנערך בנושא עד כה.

המחקר, שפורסם שלשום במגזין טובקו קונטרול, נערך בקרב אנשים שניסו להפסיק לעשן במשך תקופה של כמה שנים, וסביר להניח שיעורר את הוויכוח הישן על הצלחת הטיפול בתחליפי ניקוטין. מחקרים רפואיים הוכיחו בעבר שהמוצרים יעילים ומסייעים להיגמל מעישון - לפחות לטווח הקצר. נתונים מוקדמים ומעודדים יותר אלה היו הבסיס להנחיות הממשל האמריקאי שהמליץ על המוצרים. עם זאת, המחקר החדש גילה שמעשנים שהשתמשו במסטיקים ובמדבקות ניקוטין כחלק מתוכנית גמילה או לכשעצמם דיווחו על יתרונות מועטים של שימוש במוצרים.

המחקר החדש, שנערך במסצ'וסטס, עקב אחר קבוצת מעשנים כדי לבדוק אם תחליפי הניקוטין משפיעים לאורך זמן; התשובה היתה שלילית. החוקרים בחנו מדגם של 1,916 נחקרים בוגרים, בהם 787 שהצהירו בתחילת המחקר כי הפסיקו לעשן לאחרונה. הם ראיינו את הנחקרים שלוש פעמים, במרווחי זמן של כשנתיים לאורך העשור הראשון של שנות האלפיים. החוקרים תחקרו את המעשנים והנגמלים על השימוש במסטיק, מדבקות ומוצרים דומים, על התקופות שבהן לא עישנו ועל המעידות שהחזירו אותם לעישון. בכל שלב של המחקר מעדו כשליש מהנחקרים שניסו להיגמל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

לפי נתוני המחקר, השימוש בתחליפי הניקוטין לא סייע לגמילה מעישון, בין שנלקחו לתקופה המומלצת של חודשיים (על אף שבדרך כלל לא) ובין שבליווי הדרכה של יועץ גמילה.

תת קבוצה אחת במחקר - המעשנים הכבדים (העונים להגדרה של מי שעישנו את הסיגריה הראשונה שלהם בתוך חצי שעה מהיקיצה) שהשתמשו במוצרים - היתה צפויה פי שניים למעוד ולחזור לעשן - בדיוק כמו מעשנים כבדים שלא השתמשו בהם. "קיווינו לקבל תוצאה אחרת לגמרי", אומר ד"ר גרגורי קונולי, מנהל "מרכז הבקרה העולמי" באוניברסיטת הרווארד וכותב עמית של המחקר.

רופאים שמטפלים במעשנים אומרים כי ממצאי המחקר אינם בלתי צפויים. "היענות המטופל לטיפול היא עניין גדול", אומר ד"ר ריצ'רד הארט, מנהל "מרכז התלות בניקוטין" במרפאת מאיו. הארט אומר כי מוצרים כמו מסטיק ומדבקות ניקוטין "חיוניים לחלוטין, אך אנו משתמשים בהם בהרכבים ובמינונים ספציפיים שמתאימים לכל מטופל בפני עצמו".

תחליפי הניקוטין שנויים במחלוקת לפחות מאז 2002, אז דיווחו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, בהסתמך על סקר נרחב שערכו, כי אין במוצרים אלה תועלת. שוק תחליפי הניקוטין בארה"ב התרחב בשנים האחרונות. היקפו ב-2007 עמד על 800 מיליוני דולרים לעומת 1991, אז עמד על 129 מיליון.

החוקרים אומרים שתחליפי הניקוטין אמנם מסייעים למעשנים להיגמל, אך אינם מספיקים כדי למנוע מהם למעוד ולחזור לעשן בטווח הרחוק. לכוח רצון יש השפעה רבה, וכך גם לסביבתו החברתית של האדם, לתמיכה שמעניקים לו חברים ומשפחה ויישום איסור העישון במקום העבודה. הילל אלפרט מהרווארד, שחיבר יחד עם קונולי את המחקר, אומר כי "המחקר מראה בסופו של דבר כי מה שקורה בעולם האמיתי הוא שונה לגמרי" ממה שמתרחש בניסויים רפואיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ