ארגון הבריאות העולמי קובע כי מנועי הדיזל מסרטנים

הקביעה מציבה את הדיזל ברמת המסוכנות הגבוהה ביותר, והתקבלה בעקבות מחקר שנערך בקרב כורים שחלו בסרטן. הסוכנות הבינ"ל לסרטן קראה לשינוי תמהיל הדלק

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן בארגון הבריאות העולמי (IARC) קובעת כי פליטת מנועי דיזל מסרטנת. הקביעה, לה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת בדבר המשך השימוש בכלי רכב מונעי דיזל, בייחוד בתחבורה הציבורית, התקבלה אמש (שלישי) בסוכנות לאחר דיונים שנמשכו שבועות בהשתתפות מומחי סרטן ברחבי העולם.

הקביעה, המציבה מנועי דיזל ברשימה העליונה של חומרים הגורמים לסרטן בבני אדם, מבוססת על איסוף מידע ממחקרים המצביעים על עלייה בסיכון לסרטן הריאות בעקבות חשיפה לרכבים מונעי דיזל. היא צפויה להתפרסם בקרוב במלואה בכתב העת Lancet Oncology. קביעה זו מעלה את דירוג המסוכנות של פליטת המנועים מרשימה נמוכה יותר של "גורמים העלולים להיות מסרטנים בבני אדם", בה נכללים מנועי דיזל מאז שנת 1988.

ההערכה החדשה קודמה בעקבות מחקר גדול שנערך על ידי המכון הלאומי לסרטן בארה"ב (NCI) והמכון הלאומי האמריקאי לבטיחות העובד במארס האחרון. המחקר מצביע על ראיות לכך שהמנועים גורמים לסרטן, בהתבסס על חשיפות של 12,300 כורים שחלו בסרטן הריאות לאחר שנחשפו באופן מתמשך למכשירים הפועלים באמצעות מנועי דיזל. הממצאים מסכמים נתונים שנאספו על חשיפות לאורך מספר עשורים, החל משנת 1947.

בהודעת הסוכנות הבינלאומית לסרטן נקבע כי "אוכלוסיות גדולות נחשפות מדי יום לפליטת מנועי דיזל דרך מקום עבודתם ובאוויר הפתוח. החשיפה אינה רק מכלי רכב בעלי מנוע דיזל, אלא גם ממנועי דיזל אחרים, לרבות אמצעי תחבורה נוספים כגון רכבות דיזל וספינות וכן גנרטורים הפועלים באמצעות מנועי דיזל". הסוכנות קראה למקבלי ההחלטות להתבסס על המידע שהצטבר וליצור תקנים סביבתיים לחשיפה לפליטות ממנועי דיזל, בשיתוף יצרני המנועים. בין השאר נדרש, לטענת הארגון, שינוי בתמהיל הדלק המשמש למנועי דיזל, כדי שיכיל ריכוזים נמוכים יותר של גופרית.

משאיות ממונעות דיזל בקליפורניה

לדברי ד"ר קורט סטרייף (Kurt Straif), אחד הבכירים בסוכנות הבינלאומית, "אמנם עיקר המחקרים המצביעים על סיכון נעשו בקרב אוכלוסיות של עובדים החשופים ברמה גבוהה לפליטת מנועי דיזל, אולם למדנו ממקרים של מסרטנים אחרים, כמו גז הרדון, כי הראיות הראשונות המצביעות על סכנה לסרטן מתקבלות מאוכלוסיות עובדים עם חשיפה גבוהה, ובהמשך מתקבלים ממצאים גם באשר לאוכלוסייה הכללית. לכן מאמצים להפחתת החשיפה צריכים להתבצע הן בקרב עובדים במקומות תעסוקה והן באוכלוסייה הכללית". בראיון לכלי תקשורת זרים אמר סטרייף כי הסיכון לפתח סרטן כתוצאה מחשיפה לכלי רכב מונעי דיזל הוא נמוך, אך דומה לסיכון לפתח סרטן כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי. לדבריו, "הקביעה יכולה להוות תמריץ נוסף למדינות להפסיק להשתמש בכלי רכב מונעים בדיזל".

לפי האגודה למלחמה בסרטן, החלקיקים הנפלטים ממנועי דיזל חשודים כמסרטנים בשל השכיחות הגבוהה של מקרי סרטן הריאות שנמצאו במחקרים בעבר בקרב עובדי רכבות, עובדי מכרות, עובדים במוסכי אוטובוסים, עובדי חברות משאיות ומכונאי רכב, החשופים לכלי רכב עם מנועי דיזל וכן אנשים העובדים בקרבת גנרטורים המופעלים במנועי דיזל. כמו כן, מספר מחקרים מצאו עליה בשכיחות סוגי מחלות סרטן הריאות, העור ומערכת השתן בקרב אנשים שנחשפו לתערובות של פחמימנים ארומאטיים פוליציקליים (PAHs). המקור העיקרי לחומרים אלו הינו שריפת תרכובות המכילות פחמן, הנמצאות בין השאר בתערובות הנפלטות ממנועי דיזל, וכן בכמויות קטנות במזונות מעושנים צלויים על אש או גחלים, קפה קלוי ונקניקיות.

בישראל קיימת רשימת מסרטנים המאומצת ברובה בהתאם לרשימה של הסוכנות הבינלאומית. המעקב מבוצע על ידי ועדת מסרטנים בראשות ד"ר אלי שטרן ממכון גרטנר למדיניות בריאות. רשימת המסרטנים מחולקת לשלוש קבוצות: גורמים שהם מסרטנים ודאיים בבני אדם; גורמים החשודים כמסרטנים סבירים- עבורם קיימות הוכחות מספקות כמסרטנים בבעלי חיים, והוכחות מוגבלות כמסרטנים בבני אדם; וגורמים החשודים כמסרטנים אפשריים - עבורם קיימות הוכחות מסוימות שאינן מספקות כי הם מסרטנים הן בבני אדם והן בבעלי חיים. בדצמבר 2010 עודכנה הרשימה הישראלית לאחר שמונה שנים, ונוסף לה עישון פסיבי, שהוגדר לראשונה כמסרטן ודאי בבני אדם; פורמלדהיד- חומר משמר המצוי בין השאר במגבונים לתינוקות וקוטלי פטריות - שהועלה בדירוג למסרטן וודאי בבני אדם; קרינה אולטרה-סגולה - הנפלטת מנורות פלואורסצנטיות ומיטות שיזוף - שהועלתה בדירוג למסרטן ודאי בבני אדם; ובנזן - תוצר שריפה של דלקים המצוי בין השאר בשימוש במפעלי תעשייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ