דו"ח: הסיכוי של ילד עני למות גבוה פי 6.6 מהממוצע

מדו"ח בטיחות ובריאות הילדים עולה כי ישראל השתפרה בדירוג בבטיחות ילדים, אך נתוני התמותה עולים. מתחילת השנה מתו 54 ילדים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

ישראל עלתה שלושה מקומות ודורגה במקום ה-12 מתוך 24 מדינות אירופיות בתחום בטיחות ובריאות הילדים, כך עולה מדו"ח של ארגון "בטרם" לבטיחות ובריאות ילדים בשיתוף משרד הבריאות. עם זאת, למרות השיפור במדדים, רמת הבטיחות המשתפרת איננה מתבטאת לפי שעה בנתוני התמותה: בין השנים 2009 ל-2011, מתו 376 ילדים מפגיעות שונות בישראל, ומתחילת 2012 נמנו 54 ילדים מתים - עלייה בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה (39 הרוגים).

הציון הממוצע אותו קיבלה ישראל עומד על 38 מתוך 60 נקודות אפשריות. מהדו"ח עולה כי בתחום בטיחות הבית הציון שקיבלה ישראל עדיין נמוך בהשוואה לממוצע האירופי. הפערים גבוהים בעיקר במניעת פגיעות כתוצאה מנפילות, כוויות וחנק - תחומים אשר לפי ארגון "בטרם" לא זכו למרב תשומת הלב. מתוך סך של 5 נקודות בתחום בטיחות הבית קיבלה ישראל נקודה אחת בלבד, בהשוואה לממוצע של 2.5 נקודות באירופה. מהדו"ח עולה כי אוכלוסיות עניות נמצאות בסיכון מוגבר להיפגעות. כך למשל, הסיכון של ילד ערבי למות מפגיעה בגילאי 4-1 גבוה פי 6.6 מהסיכון לילד יהודי באותו גיל.

בתחום הבטיחות בדרכים ניצבת ישראל במיקום דומה לממוצע האירופי. היפגעות ילדים בתאונות דרכים מוגדרת כבעיה גלובלית וזוכה בארגון הבריאות העולמי לתואר "המגפה השנייה של המילניום השלישי" -שנייה רק להשמנה. לדברי פרופ' ארנון אפק, ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, "כל יומיים וחצי בממוצע מת ילד מתאונה בישראל. שימוש עקבי באסטרטגיות מניעה מוכחות עשויות להציל ילדים מהיפגעויות, אשפוזים, מוות וסבל מיותרים".

הדו"ח החדש קובע כי בארץ עדיין קיימים פערים בין הרצוי למצוי: למרות חוזר של משרד החינוך המחייב לימודי שחייה בכיתות ה', רק 35% זוכים לשיעורים; קיימת בעיה של בנייה לא חוקית החושפת ילדים למפגעים; בתחום מניעת חנק עדיין לא נוספה אזהרה מפני חנק על אריזות גרעינים ופופקורן; ובתחום הבטיחות בכבישים אין אכיפה של החוק האוסר על ילדים לרכוב על אופניים ללא חבישת קסדה.

לדברי אורלי סילבינגר, מנכ"לית "בטרם", "אמנם גיליון הציונים מצביע על שיפור ברמת הבטיחות שמדינת ישראל מספקת עבור ילדיה, אך בפועל, מאז גיליון הציונים הקודם שפורסם עוד 376 ילדים מתו בתאונות בארץ. זהו מספר שהמדינה לא יכולה לחיות איתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ