חשש: מכשיר לא חוטא כהלכה ומטופלים בבילינסון נחשפו ל-HIV

150 המטופלים, שעברו בדיקה באמצעות מכשיר המוחדר לחלל האף, זומנו לבדיקות דם. ביה"ח: הסיכוי להדבקה שואף לאפס

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

150 מטופלים במחלקת אף-אוזן-גרון בבית החולים בילינסון בפתח תקווה זומנו לבית החולים לבדיקת דם, לאחר שעלה החשש כי נחשפו לנגיף ה-HIV בעת טיפול במחלקה, וקיים סיכון שנדבקו באיידס.

בדיקה שבוצעה בבית החולים באחרונה העלתה כי אחד המכשירים במחלקה - אנדוסקופ המשמש לבדיקת ריריות האף - לא עבר חיטוי כהלכה בהתאם להמלצות משרד הבריאות. במכשיר טופל לפני חודש נשא איידס, ובבית החולים הוחלט לזמן את כלל המטופלים שעברו בדיקה במכשיר לבדיקה יומיים אחריו, כדי לוודא שלא נדבקו בנגיף. בבית החולים מסבירים כי רק לפני מספר ימים נודע כי המטופל הוא נשא של נגיף ה-HIV זה שלושה חודשים.

"הסיכוי של הנבדקים במכשיר להידבק בנגיף ה-HIV שואף לאפס, משום שקיימת הסתברות קלושה ביותר להדבקה", אמר ד"ר בועז תדמור, מנהל בית החולים, "אין כל סיבה למטופלים לשנות משהו משגרת החיים. למען הסר ספק החליט בית החולים לנקוט משנה זהירות ולזמן את המטופלים לבדיקה, החלטה שהתקבלה בהתייעצות עם מומחים בתחום ובתיאום עם משרד הבריאות. נסביר למטופלים שלדעתנו אין להם מה לחשוש, ובמקביל נתייחס באופן רציני לסיכון, ניקח אחריות על מה שנעשה, וניטול בדיקת דם כדי לוודא שלא היה מעבר של זיהומים באמצעות המכשיר".

הנהלת בית החולים שיגרה היום (ראשון) בשעות הצהריים מכתבים למטופלים המזמנים אותם לבדיקות, באמצעות שליח. תדמור הבהיר כי הבדיקה המתבצעת באמצעות המכשיר שלא חוטא כראוי נועדה לאתר גידולים בקרב אנשים הסובלים מכאבי ראש והועלה אצלם חשד לסינוסיטיס. "אנדוסקופ הוא מכשיר מורכב עם רמות סיכונים משתנות, בהתאם לגודל המכשיר, החללים המצויים בו והמגע האפשרי עם דם המטופל במסגרת הבדיקה", הדגיש.

אחיות בביה"ח בילינסון. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעה

מבילינסון נמסר בתגובה כי "האירוע דווח ומלווה על ידי משרד הבריאות. תהליך החיטוי במחלקת אף אוזן וגרון מתנהל כעת כנדרש". ממשרד הבריאות נמסר כי "האירוע דווח למשרד. הסיכון להדבקה נמוך ביותר, ולמרות זאת החליט בית החולים לנקוט בגישה זהירה ולקרוא לאנשים לבדיקה. במשרד הבריאות תומכים בהחלטה זו. המשרד יוודא כי בית החולים יפיק את כל הלקחים הנדרשים מהאירוע".

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, יונתן קרני, מסר בתגובה למקרה כי "נהלי משרד הבריאות מחייבים התייחסות לכל מטופל כאילו היה נשא של מחלה מדבקת, ובהתאם לכך מחייבים חיטוי וסטריליזציה של מכשור רפואי בין מטופל למטופל. הסיכוי להדבקה ב HIV- באמצעות אנדוסקופ, כפי שמתואר בהודעת בילינסון, שואף לאפס. זאת בניגוד למחלות שכיחות ומדבקות יותר. לא פחות חמורה מהפרת נהלי משרד הבריאות שהתבצעה בבילינסון, מסוכנת ההפחדה הלא פרופורציונלית בכל הקשור להדבקה ב- HIVשבאה בעקבותיה. הדרך היעילה ביותר למניעת הדבקה בHIV- היא שימוש קבוע בקונדום ובדיקות תקופתיות".

בספרות הרפואית לא ידוע כיום על הידבקות בזיהום של נגיף ה-HIV דרך מכשירי אנדוסקופ, וקיימים דיווחים בודדים על העברת זיהומים מסוג נגיפי הפטיטיס B והפטיטיס C באמצעות מכשיר זה. באחד המקרים המוכרים בארה"ב, בינואר 2008 התברר כי מספר מטופלים נדבקו בנגיף הפטיטיס C לאחר שעברו בדיקת אנדוסקופיה במרפאה בדרום מדינת נוואדה, במכשיר שלא חוטא כהלכה.

באירוע שהתרחש בינואר 2007, מנתח לב בכיר בבית החולים איכילוב חדל לעבוד בבית החולים לאחר שהתברר לו כי נדבק בנגיף ה-HIV לפני מספר שנים, ועלה החשש כי הדביק מטופלים. בהוראת משרד הבריאות זומנו אז 1,500 מטופלים שנותחו על ידו במשך שש שנים בבתי החולים איכילוב, כרמל, מרכז חורב ומדיקל סנטר לבדיקות דם, אולם בתום מספר חודשים לא אותר כל מקרה של העברת הנגיף למטופל אחר. נקבע אז כי סיכוייו של הרופא להדביק מטופלים באיידס נמוך, ועומד על סיכוי למקרה הדבקה אחד בכל 40,000 עד 400,000 ניתוחים.כעבור תשעה חודשים אישר לו משרד הבריאות לשוב לעבודתו כמנתח לב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ