מרפאות השיניים מציגות: כשלים בחיטוי ורישום לקוי

ב-19% מהמרפאות שנבדקו לא היו ערכות החייאה ומכשירי עיקור כנדרש; החל מהחודש הבא: טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 12

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

דו"ח חדש, המפרט את ממצאי ביקורת של משרד הבריאות במרפאות השיניים בישראל ב-2010, השנה הראשונה ליישום תוכניתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לרפואת שיניים ציבורית לילדים, חושף כשלים נרחבים במרפאות השיניים, לרבות הפרטיות ואלו הפועלות בקופות החולים ותאגידים מסחריים.

הדו”ח מרכז נתונים על ביקורת מדגמית שבוצעה ב-624 מרפאות שיניים ברחבי הארץ על ידי המחלקה לבריאות השן במשרד הבריאות, ומצביע על ליקויים בתחום ניהול התיקים הרפואיים של המטופלים ב-22% מהמרפאות, בהן 30% מהמרפאות הפרטיות ו-20% מהמרפאות שבבעלות קופות החולים ותאגידים נוספים.

בין השאר, נמצאו ליקויים ברישום מפורט של מהלכי הטיפולים בתיקים הרפואיים, ליקויים בסקירת האבחנה הרפואית (אנמנזה) וליקויים ברישום כלל המתכות (סגסוגות) המשמשות לשיקום השיניים בתיק הרפואי, כמתחייב. בדו”ח הבקרה מציינים הכותבים, בראשם מנהל האגף לבריאות השן הד"ר שלמה זוסמן, כי אי-ניהול רישום רפואית הוא עבירה פלילית, נעשה בניגוד לחוק זכויות החולה, ולפי בית המשפט העליון, אף עשוי להיות עילה לרשלנות רפואית. "יש להעלות את המודעות לחשיבות שבניהול רישום רפואי תקין בקרב רופאי השיניים והמרפאות", קובע זוסמן.

ב-16% ממרפאות השיניים נצפו ליקויים בתחום החיטוי והעיקור של המכשור הרפואי, בהם 29% מהמרפאות הפרטיות ו-12% ממרפאות התאגידים. במסגרת זו נצפו בין השאר ליקויים בעיקור מכשירים באמצעות מים ומזרקי אוויר, כמתחייב בהנחיות משרד הבריאות. ב-5% ממרפאות השיניים הפרטיות אף לא נמצא מכשיר עיקור הנדרש בהנחיות, המכונה אוטוקלאב. עם זאת, לפי שעה, לא דווח על הידבקות חריגה בזיהומים במרפאות שיניים, כתוצאה מליקויים בחיטוי ובעיקור.

ליקויים נוספים שאפיינו מרפאות פרטיות שנבדקו כללו בעיות בנוהלי סילוק פסולת רפואית (32%), מבנה פיזי רעוע (10%), לרבות בעיות בתחום הנגישות, גודל החדרים וניקיון, וכן העדר רישוי תקין למכשירי הרנטגן (10%) ועבודה ללא סייעת, הנעשית בניגוד לנהלים (8%). הממצאים מתפרסמים בביטאון DENTAL לרפואת שיניים.

ב-19% ממרפאות השיניים שנבדקו, לרבות 35% מהמרפאות שבבעלות קופות החולים ותאגידים מסחריים ו-14% בלבד מהמרפאות הפרטיות, לא אותרו ערכות החייאה. לפי נוהלי משרד הבריאות, נדרשת הצבת ערכת החייאה בכל מרפאת שיניים לצורכי חירום, הכוללת אדרנלין למטופלים הנקלעים למצב של שוק אנאפילקטי כתגובה לחשיפה לאחד החומרים בטיפול, למשל חומרי ההרדמה.

אחת לכמה שנים מדווח בישראל על מקרה תמותה בעת טיפול שיניים. באוגוסט 2011 מתה ילדה בת 7 בכפר כנא בטיפול שיניים, ובינואר 2007 דווח על תושבת רמלה בת 60 שמתה בטיפול. עבודה על התמותה בטיפולי שיניים בישראל לאורך שני עשורים שביצעה הד"ר נילי לדור-קרפ מבית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה, ופורסמה ב-2002, מצאה כי בתשעה מתוך 11 מקרי תמותה שאירעו בתוך מרפאות שיניים פרטיות נקלע המטופל תחילה למצב של אובדן הכרה, ונקבע כי יש חשיבות לטיפול נכון במחוסרי הכרה, לרבות באמצעי החייאה, במצבים מסוג זה.

ככלל, בביקורת המדגמית הנערכת על ידי משרד הבריאות מאז 2006, ניתן להבחין במגמת שיפור, פרט לליקויים בהפעלת ערכת החייאה מלאה במרפאה, ליקויים ששיעורם עלה. בישראל כ-4,000 מרפאות שיניים פרטיות ומעל ל-700 מרפאות הפועלות במסגרת תאגידים וקופות החולים.

את הביקורת מבצע במשרד הבריאות החל מ-2006 כבדיקות מדגמיות אקראיות במרפאות. זאת, מאחר שמרפאות של תאגידים אמנם נבדקות אחת לשלוש שנים לצורך חידוש רישיון, אולם מרפאות פרטיות אינן מחויבות כיום ברישיון, ונבדקות רק במסגרת אקראית או בעקבות תלונה.

ברוב המוחלט של המרפאות שנבדקו בביקורת ב-2010 נמצא ליקוי כלשהו: רק ב-17.6% ממרפאות התאגיד וב-1.9% מהמרפאות הפרטיות לא נמצא כל ליקוי. במשרד הבריאות ממליצים להרחיב את הפיקוח על מרפאות השיניים בשנים הקרובות באמצעות קביעת חובת רישוי על מרפאות פרטיות או בקרת עמיתים, אותה מבצעים רופאי שיניים קולגות, במודל המקובל בכמה מדינות מערביות, לרבות בריטניה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "אנו מתייחסים בחומרה לליקויים ברישומים הרפואיים, והעניין נבדק בקפדנות. לפי הנחיות האגף לבריאות השן, יש להחזיק בערכת החייאה בכל מרפאת שיניים. האגף לבריאות השן במשרד הבריאות מתייחס ברצינות לתקינות פעולות חיטוי ועיקור בכל מרפאות השיניים בבעלות תאגידים ופרטיות כאחד". במשרד הוסיפו כי באחרונה הוחלט על הוצאת שתי מרפאות שיניים פרטיות מרשימת ספקי השירותים של קופות החולים למתן טיפולי שיניים לילדים במימון ציבורי בעקבות ליקויים חוזרים ונשנים בתחום הרישום הרפואי.

היום (שני) אישרה הממשלה את הרחבת תוכניתו של ליצמן למתן טיפולי שיניים לילדים במימון ציבורי החל מהחודש הבא עד גיל 12, ובכוונת משרד הבריאות לפעול להרחבת התוכנית בשנים הקרובות בהדרגה, עד גיל 18. הרחבת הכיסוי תאפשר מיולי ל-267,000 ילדים נוספים ליהנות מטיפולי שיניים ללא תשלום, והמספר הכולל של הילדים הזכאים לטיפולים אלה יעמוד מעתה על כמיליון וחצי. כמו כן מגובשת במשרד תוכנית למתן טיפולי שיניים משמרים ומניעתיים בהנחה לקשישים מעל גיל 75, החל מינואר 2013.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ