דו"ח של משרד הבריאות |

עלייה של 50% בחלק מהזיהומים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים

אשתקד אושפזו 6,176 בני אדם עקב זיהומים בבתי החולים - עלייה של 1% ביחס לשנת 2010. בין היתר חלה עלייה של 50% בתפוצת החיידק אי קולי

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

עלייה תלולה חלה בשנת 2011 בחלק מהזיהומים העמידים לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה בבתי החולים בישראל – כך עולה מדו"ח של היחידה למניעת זיהומים במשרד הבריאות שהוצג היום (שלישי) בוועדת הבריאות של הכנסת.

מהנתונים עולה כי אשתקד חלה עלייה של 50% בתפוצת החיידק אי קולי, העמיד לתרופות אנטיביוטיקה מסוג אימיפנם או מרופנם, ביחס לשנת 2010. כמו כן חלה עלייה של 15.4% בזיהומים שנגרמו מחיידק האצינטובקטר, עלייה של 13% בזיהומים הנגרמים מחיידק מסוג VRE העמיד לאנטיביוטיקה מסוג ונקומיצין, ועלייה של 10.1% בשכיחות זיהומים המטופלים באנטיביוטיקה מסוג צפטזידים.

מנתוני הדו"ח עולה עוד כי הזיהום השכיח ביותר בבתי חולים הוא של חיידק מסוג קלוסטרידיום דיפיצילה. מדובר בחיידק התוקף את המעיים ועמיד לסוגים רבים של אנטיביוטיקה. בשנת 2011 נדבקו בחיידק זה 2,120 מאושפזים, שיעור של 43.9 זיהומים לכל מאה אלף ימי אשפוז. על אף שכיחותו הגבוהה, ביחס לשנת 2010 ירד היקף הזיהומים של חיידק זה ב-11.8%. בסך הכל נמנו בשנת 2011 6,176 מאושפזים שנדבקו בזיהומים בבתי החולים, עלייה של 1% בהשוואה לשנת 2010 (5,315 מאושפזים).

מחלקה פנימית באיכילוב

דו"ח היחידה למניעת זיהומים סוקר גם את השונות בשיעור הזיהומים בין 24 בתי החולים שנבדקו, אולם נתונים אלה נותרו חסויים. הסיבה לכך היא שבתי החולים בישראל מתנים את שיתוף הפעולה שלהם עם סקירות השוואתיות שמבצעים משרד הבריאות או גופים חיצוניים בשמירה על חשאיות הנתונים.

בבדיקת תפוצת החיידק CRE בבתי החולים בשנת 2011, דווח על בית חולים שבו נרשם שיעור של 78.7 מאושפזים למאה אלף ימי אשפוז. זאת בהשוואה לבית חולים אחר שבו השיעור היה 17.1 למאה אלף בלבד. מדידת זיהומי החיידק CRE בין השנים 2009-2011 העלתה כי פעילותו בבתי החולים בחיפה (רמב"ם, כרמל ובני ציון) היתה גבוהה עד פי 2.5 מאשר בבתי חולים באזורים אחרים בארץ. בבתי החולים בחיפה דווח על שיעור של 50 מאושפזים שנדבקו ב-CRE לכל מאה אלף ימי אשפוז, ביחס ל-20 מאושפזים למאה אלף בבתי חולים אחרים במדינה.

בדיון שהתקיים בכנסת, אמרה מ"מ יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ רחל אדטו, כי הסיבה העיקרית לזיהומים בבתי החולים היא היעדר משאבים ותשתיות ראויות. "לא ייתכן שחולים בטיפול נמרץ, שהיא מחלקה מזוהמת ביותר, שוכבים אחד ליד השני כשרק וילון דק מפריד ביניהם. חולים רבים מגיעים לבתי החולים כשהם נושאים זיהומים מהקהילה או מבתי אבות. זכותו של הציבור לדעת על רמת הזיהום בבית חולים בו הוא עומד להתאשפז או לקבל טיפול", אמרה.

במהלך הדיון מתחו חברי הכנסת ביקורת על החלטתו של משרד הבריאות שלא לפרסם את פילוח הזיהומים בבתי החולים. רופאים בכירים העלו במהלך הדיון את הצורך לפתור את בעיית העומס והמחסור במיטות אשפוז בבתי החולים, כדי להפחית את הסיכון להעברת זיהומים. לפי נתוני ארגון המדינות המפותחות (OECD) שהתפרסמו השבוע, שיעור מיטות אשפוז כללי בישראל (1.9 מיטות אשפוז לאלף נפשות) נמוך בהשוואה לממוצע (3.4 לאלף נפשות). ישראל ממוקמת בתחתית הטבלה כשמתחתיה רק פינלנד, צ'ילה ומקסיקו. כחלק מהמשא ומתן שהתקיים בשנה שעברה עם הרופאים סוכם על תוספת מדורגת של 960 מיטות אשפוז בחמש השנים הקרובות. יישום סעיף זה טרם החל בפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ