אחיות ילבשו סינר מיוחד שימנע טעויות במתן תרופות

על הסינר ייכתב "חלוקת תרופות, לא להפריע", ובדיקות העלו שהוא מפחית את מספר ההפרעות. סקר ראשון מסוגו יבחן את תרבות הטיפול בטעויות

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

המלצה שהועברה באחרונה לבתי החולים מטעם משרד הבריאות קוראת לבחון הכנסה לשימוש של סינרים מיוחדים לאחיות במחלקות האשפוז, ועליהם הכיתוב "בסיבוב חלוקת תרופות, נא לא להפריע". ההמלצה הועברה בשילוב ערכת הדרכה שהופצה באחרונה בבתי החולים ובקופות החולים במטרה לצמצום טעויות במתן תרופות.

הערכה, שאותה יצרה נטעלי גולדפרב, מ"מ מנהלת המערך לבטיחות הטיפול במשרד הבריאות, מבוססת על יוזמה שבה עושים שימוש בבריטניה ובארה"ב. בשנתיים האחרונות החלו להשתמש שם בסינרים ובחלוקים שעליהם מודפסים מסרים הקוראים לציבור בבית החולים שלא להפריע להן בזמן סבב חלוקת התרופות.

על פי הערכות בעולם, קרוב ל-10% מהטעויות בבתי החולים נובעים ממתן תרופות שגויות. בדיקה שבוצעה באחד מבתי החולים בבריטניה העלתה כי במקרים שבהם עטו אחיות את הסינרים ירד מספר ההפרעות הממוצע בכל סבב תרופות משש לחמש. עבודת תצפית מבתי החולים בעיר דרבי בבריטניה, שפורסמה בספטמבר אשתקד, הצביעה על ירידה של 10% בטעויות במתן תרופות כתוצאה מהשימוש בסינרים.

ממשרד הבריאות נמסר כי "ערכת ההדרכה עוסקת במניעת טעויות בחלוקת תרופות, ובמסגרתה ניתנה הצעה לשימוש בסינר עם הכיתוב האמור. לבתי חולים הוצע לנסות את השימוש בסינר ולראות על ידי האם אכן מספר הסחות הדעת הופחתו".

מחקר שהתפרסם באחרונה ב"הארץ" העלה כי בניידות טיפול נמרץ של מד"א, כמו גם בחדר המיון בבית החולים "אסף הרופא", חל מספר גדול של טעויות במתן תרופות. במחקר שבוצע באמצעות עיון בגיליונות רפואיים, 12.7% מהמפונים על ידי ניידות טיפול נמרץ שטופלו בתרופות נחשפו לטעויות, ו-36.1% היו חשופים לטעויות במתן תרופות בחדר מיון.

ובתוך כך, סקר ראשון מסוגו בישראל שיוזמת בימים אלה מנהלת המחלקה למבדקי איכות במשרד הבריאות, הד"ר ענת עקה-זוהר - ויבוצע במתכונת חסויה - מבקש לבחון את תרבות הטיפול בטעויות בבתי החולים במדינה. בשאלון, המופץ בימים אלה בבתי החולים, מתבקשים צוותים רפואיים לחוות דעתם בנושאים הנוגעים לבטיחות המטופל, ולדווח מהו היחס לטעויות בבית החולים בו הם עובדים, כיצד נוהגת הנהלת בית החולים לטפל במדווחים על טעויות, והאם ההנהלה לוחצת על העובדים לבצע פעילות מהירה, באופן המעודד ביצוע טעויות. כן מתבקשים אנשי הצוות לדווח אם התקשורת בין אנשי הצוות בבית החולים טובה, והאם אנשי צוות זוטרים חשים בנוח להעיר לאנשי צוות בכירים בענייני בטיחות. כמו כן מבקש הסקר לבדוק האם אנשי צוות בבית החולים נוהגים בכלל לדווח על אירועים חריגים.

בכוונת משרד הבריאות לבצע את הסקר החדש במתכונת של ועדת בקרה ואיכות, המאפשרת שמירה על ממצאים חסויים לחלוטין על פי סעיף 22 לחוק זכויות החולה. אולם מנהל היחידה לבטיחות החולה בבית החולים הדסה עין-כרם, הפרופ' יואל דונחין, אומר כי "ביצוע סקר שממצאיו אינם מתפרסמים עומד בניגוד גמור לתפיסת העולם של תרבות בטיחות המטופל, הקוראת לפרסום ממצאים ולשקיפות לצורך שיפור המצב בשטח".

במשרד הבריאות מבהירים כי הסקר מבוסס על שאלון אמריקאי (AHRQ) "שהועבר למומחי תוכן בבתי חולים בארץ, תוקף על ידם והותאם למציאות הישראלית". מהמשרד נמסר כי בוצעה בדיקה מדגמית לשאלון בקרב מומחים רפואיים, אולם נמנעו מלפרט את ממצאיה. "מטרת המבדק לשקף את אקלים הבטיחות הארגוני בישראל, בדגש על בטיחות המטופל. השאלון יופץ למדגם אנשי צוות בבתי חולים, שיש להם נגיעה לטיפול בחולה. מבדקים הנעשים במסגרת חסויה נועדו להאיר תחומים בפני נותני השירותים על מנת לשפר את איכות הרפואה במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ