בעקבות הביקורת על ההפרדה באיכילוב |

משרד הבריאות יגבש נוהל מרוכך לבידוד המהגרים וטיפול בהם בבתי חולים

משפטנים מסייעים למשרד הבריאות לגבש נוהל חוקי לקליטת מהגרים בבתי החולים איכילוב וולפסון, שיכלול בידוד ל-24 שעות לצורכי בדיקה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

במשרד הבריאות עומלים בימים אלה על גיבוש נוהל לבדיקות מהגרים ופליטים בבתי החולים. בדיונים משתתפים גם יועצים משפטיים, בניסיון להימנע מהפרדה על בסיס צבע עור שאסורה על פי חוק. בשלב ראשון הנוהל צפוי להיות מיושם רק בבתי החולים איכילוב וולפסון.

משרד הבריאות החליט על ניסוח הנוהל בעקבות הפצת הנחיות הפרדה בין מאושפזים אפריקאים לישראלים באיכילוב, צעד שספג ביקורת חריפה מצד ארגונים חברתיים. לפי המודל המסתמן, רק פליטים חסרי מעמד יעברו בדיקות רפואיות בכניסה לבתי החולים. לעומתם, מי שמחזיקים בתעודות תושב ישראל, אזרח ישראל או תיירים לא יחוייבו בבדיקות.

המהגרים חסרי המעמד יעברו צילום חזה לבדיקת שחפת שתוצאותיה מיידיות, ויילקחו מהם דגימות דם לצורך בדיקת חצבת ואבעבועות רוח, שתי מחלות שבאחרונה מתועדת התפרצות שלהן בקהילות של המהגרים בישראל. ביום הראשון לאשפוזם יופרדו המהגרים לבידוד, עד לקבלת תוצאות בדיקת הדם. בחלוף 24 שעות, אם לא יימצאו מחלות, המהגרים ויועברו למחלקות הרגילות.

מהגרים מגיעים לטיפול בביה"ח איכילוב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

הדעות במשרד הבריאות חלוקות באשר לצורך הגורף בבדיקות רפואיות לכלל מהגרי העבודה והפליטים המבקשים להיכנס לבתי חולים. עם זאת, לפי נתונים שהציגה הנהלת איכילוב בפני ראשי המשרד, מתוך 70 מבוגרים שנבדקו ביומיים האחרונים בצילום חזה - 13 אובחנו עם חשד לשחפת המחייב המשך בדיקה רפואית.

הנוהל החדש לא יאפשר לאיכילוב להמשיך ולהפריד מהגרים מאפריקה בחדרים נפרדים במחלקות היולדות, הילדים, התינוקות והפגים, אלא רק עד לקבלת תוצאות הבדיקות לשלוש המחלות המוזכרות. בכיר במערכת הבריאות הבהיר כי "יש לייצר איזון בין הרצון לאפשר תנועה חופשית בבית החולים לבין הגנה על המבקרים מפני התפשטות מחלות. אנו מקווים שהציבור יקבל בהבנה את הנוהל החדש המתגבש".

למרות ביטול חלק משלבי ההפרדה עליהם הכריז איכילוב, בארגוני הסיוע מתחו ביקורת על המהלך. "יש כיום בישראל קהילות נוספות בהן קיימת התפרצות של חצבת", אמר פעיל חברתי, שהזכיר לדוגמא יישובים בצפון בהם נמנעים מחיסון ילדים וריכוזי אוכלוסיה חרדיים, "כמובן שלא יעלה על הדעת להכניס את תושבי היישובים הללו לבידוד כשהם מגיעים לבתי חולים", הוסיף האיש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ