ספידייטינג, אבל לוקחים אותו לאט

צעירים וצעירות בעלי מוגבלויות חברתיות יצאו לספידייטינג תל אביבי מיוחד שהותאם עבורם. בסוף הערב הראשון נמצאו שש התאמות

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור גל

"אומרים שקשה למצוא אהבה... אז אומרים! אם את/ה מעוניינן/ת למצוא אהבה ומתקשה למצוא אותה בגלל קושי חברתי מסוים, אנו פה בשבילך", הסבירה ההזמנה שהופצה לקראת ערב הספידייט "יוצרים זוגיות" שהתקיים לאחרונה בבית קפה בנחלת בנימין בתל אביב. בערב התנהלו שבעה סבבים של פגישות, שבע דקות לכל פגישה, אך המשתתפים לא היו הפעם הקהל האופייני לערבי חיפושי זוגות, אלא צעירים וצעירות בעלי קושי חברתי כלשהו, לרבות אנשים המאובחנים בספקטרום האוטיסטי, נפגעי נפש ומשתקמים עם קשיים תפקודיים שונים. הערב נערך ביוזמת ארגון בית אקשטיין, המעניק שירותים לבעלי צרכים מיוחדים, בשיתוף רינת שטייף ואדר פילו, מדריכים שיקומיים.

מטרת הערב, שאמור להתקיים פעם בחודש, היא לעזור לקהלים שונים של בעלי צרכים מיוחדים באחד התחומים שבהם הם מתקשים במיוחד - תחום הזוגיות. "במשך השנים עוזרים לנו במסגרות שונות בהמון תחומים", אמר רועי, אחד המשתתפים. "בתעסוקה, בחינוך, בדיור. תחום הזוגיות הוא מין פיל גדול שרוב הזמן מתעלמים ממנו".

עם תחילת הערב נראו המשתתפים, בני 25 עד 30, רבים מהם מתגוררים במסגרות דיור חוץ ביתיות, נרגשים למדי. "אני רוצה חברה", מספר יורה, בן 31, שעובד כמלצר וגר בדיור מוגן. "חשוב לי בעיקר האופי, מה שבפנים, אבל גם היופי". "אני רוצה בחורה מבית טוב", אומר דורון, "שתהיה לצדי בעת צרה ונהיה מאושרים". המשתתפים התכבדו במיץ ועוגות ועיינו בדף ההסבר ובטיפים שקיבלו: "היו חיוביים בפגישה. זה לא הזמן כרגע לדבר על בעיות בחיים", "הקשיבו לצד השני והתעניינו בו, אך במקביל השתדלו שלא לחקור אותו חקירה ביטחונית".

בשיחת הפתיחה הכינו המנחים את המשתתפים גם לאכזבות והדגישו שההתנסות חשובה גם כתרגול. כשהחל הערב, סימן צלצול פעמון את תחילת כל סבב ואת סיומו, והגברים עברו בין השולחנות שבהם ישבו הנשים. בתחילת הערב קיבלו המשתתפים דף והתבקשו לרשום עם מי הם מעוניינים להמשיך את הקשר.

המארגנים פגשו את המתעניינים לפני הערב וניסו ליצור פרופיל משתתפים שיהיה קרוב בגיל וביכולות. רוב המשתתפים שהגיעו לערב הראשון מתמודדים עם תסמונת אספרגר, הפרעה המשויכת לספקטרום האוטיזם. "במשך שנים אנשים על הספקטרום האוטיסטי נחשבו למי שאין להם מוטיבציה לזוגיות", אומר ד"ר עופר גולן, מומחה לתסמונת ומרצה בכיר במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן. "היום אנחנו יודעים שהם בהחלט מעוניינים בקשר זוגי, אבל היכולת שלהם לוקה בחסר. הם לא יודעים לקרוא נכון את הצד השני, הם ישירים מאוד ויכולים להיראות לעתים כמטרידים. הם יכולים לשאול בפגישה הראשונה על חתונה, למשל".

לדברי נעמי ונקרט, מנחה לחינוך מיני חברתי לאוכלוסיות מיוחדות, שליוותה את תכנון הערב, "לאנשים עם קושי חברתי קשה להבין את הקודים וההתנהלות הטבעית בדייט שעבורנו ברורים מאליהם: מה זה עודף מידע בזמן שיחה, כללי שיחה כמו מי מדבר, מתי וכמה, מתי מתחילים לדבר ומתי מאזינים, יצירת קשר עין, התייחסות נימוסית לאדם שלא באמת מעניין אותנו. מעבר לזה, הם נמצאים בפחות מסגרות חברתיות שבהן יש הזדמנות להכיר אנשים חדשים, והיסטוריה של כישלונות ודחייה מובילה אותם לעתים לדימוי עצמי נמוך".

לכאורה, מפגש ספידייטינג לא נראה כדבר האידיאלי לאנשים עם קשיים חברתיים. הוא דורש יצירת רושם ראשוני טוב ומהיר, יש בו אינטראקציות עם אנשים שונים, והסביבה לעתים רועשת ומלאה בגירויים. "בהתאמות נכונות", אומרת ונקרט, "ההתנהלות המאורגנת, הכללים הברורים והאינטראקציות הקצרות עשויים דווקא להתאים מאוד עבורם".

לפני תכנון הערב השתתפו שטייף ופילו בערב ספידייטינג רגיל וחשבו על רעיונות נוספים לעיצוב המפגש כך שיענה על הצרכים הייחודיים של המשתתפים, למשל בצמצום הסבבים. "בערב שהשתתפנו בו היו יותר מעשרה מפגשים", אומר פילו, "וזה מאוד מעייף. אחרי ארבעה מפגשים הרגשתי מותש לגמרי. לכן החלטנו ליצור ערב מצומצם יותר שבו יהיו עד שמונה מפגשים בלבד". עוד התאמה שהוסיפו המארגנים לערב היא מדריכה צעירה שהשתתפה בסבב ונתנה לכל משתתף מפגש אחד כזמן מנוחה והתנסות נוספת ואת היכולת לגשת ולהתייעץ עם המנחים בערב עצמו.

במפגשים שיגיעו אליהם משתתפים הסובלים מקושי גדול, מתכננים לתת להם דף עם שאלות מנחות שיקלו עליהם לנהל את השיחות. התאמה חשובה נוספת היא מעטפת הליווי. בחשיבות התמיכה הכירו המארגנים, למשל, כשאחד המשתתפים אמר להם שאחת הנשים שפגש מצאה חן בעיניו, אבל לא מתאימה לו כי היא מפתח תקווה והוא מתל אביב. רק בשיחת ההמשך עם המנחים הבין שזה פרט שולי.

בסוף המפגש, כשקיבלו המנחים את הדפים שמילאו המשתתפים, נמצאו שש התאמות. המשתתפים קיבלו הודעה על התוצאות וגם המשך ליווי וייעוץ לקראת הפגישה הבאה בין הזוגות, שנעשית כבר באופן עצמאי. "כשמסרנו למשתתפים את התוצאות היו גם אכזבות", אומרת שטייף. "אבל הרגשנו שגם מי שלא יצא מרוצה לא מרים ידיים ומעוניין להמשיך לנסות. כמו כולנו, גם הם רוצים למצוא אהבה ולא לחיות בבדידות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ