מכשיר הקרנה מתקדם לחולי סרטן - רק בחסות האקדמיה

ועדה מייעצת למשרד הבריאות קבעה כי הראיות ליעילות ההקרנה בפרוטונים אינן מספקות, והעריכה כי יהיה זול יותר לממן לחולים את הטיפול בחו"ל

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

ועדה שפעלה במועצה הלאומית לאונקולוגיה, המייעצת להנהלת משרד הבריאות, מצננת את ההתלהבות מהטכנולוגיה החדשנית לטיפולי הקרנה לחולי סרטן, שמלהיטה רופאים וחולים בעולם. הכוונה למכשירי הקרנה המשתמשים בחלקיקי פרוטונים לפגיעה במטען הגנטי (דנ"א) של תאי הגידול הסרטני, טכנולוגיה המסוגלת לפגוע ישירות בגידול, עם השפעה מינימלית על סביבתו. זאת, בניגוד למכשירי ההקרנה הנוכחיים מסוג מאיצים קוויים, המשתמשים בחלקיקי פוטונים, שבהם הסיכון להשפעת הקרינה על סביבת הגידול גבוה יותר.

41 מדינות בעולם כבר מתהדרות בהפעלת מכונים המשתמשים בשיטת ההקרנה המתקדמת, בהן ארה"ב, יפאן, סין, מדינות רבות באירופה, ובאחרונה הודיעה אף רוסיה על כוונתה להצטרף לחוג המדינות היוקרתי. בינואר אף דווח כי מכשיר שכזה יירכש למרכז רפואי בריאד שבערב הסעודית, לראשונה במזרח התיכון.

עלותו של מכשיר הפרוטונים, המיוצר על ידי מספר מצומצם של חברות בינלאומיות לטכנולוגיה רפואית, נאמדת כיום בלא פחות מ-100 מיליון דולר, מחיר שהרתיע את חברי הוועדה מהמלצה על קנייתו המיידית לישראל. ועדת מומחים שנדרשה לעניין קבעה באוקטובר 2010 כי אין כרגע מקום להקמת מתקן הקרנה חדשני. עם זאת, בחודשים האחרונים התבקשה הוועדה לעדכן את מסקנותיה, לאחר שהתברר כי גדל זרם הישראלים חולי הסרטן, המבקשים לעבור טיפולי הקרנה בחו"ל, בטכנולוגיה המתקדמת.

מכשיר ההקרנה המתקדם לחולי סרטן המופעל באמצעות פרוטונים. הרופאים מחכים שמחירו יירדצילום: בלומברג

הוועדה הבהירה אמנם כי הראיות המדעיות אינן מצדיקות כיום את הבאת הטכנולוגיה לארץ בסדר עדיפות גבוה, אך קבעה כי יש מקום לתכנון קנייתו העתידית של המכשיר לישראל במסגרת ציבורית ובחסות אקדמית, כפרויקט לאומי. במודל דומה הוקמו בשנים האחרונות מכוני הקרנה לאומיים מתקדמים בטכנולוגיית הפרוטונים בצרפת ושווייץ.

טיפולי הקרנה בפרוטונים לגידולים סרטניים החלו במסגרות מחקריות בארה"ב בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20, באוניברסיטאות ברקלי והרווארד, והוצבו בבתי חולים החל משנת 1991, אולם רק בעשור האחרון צוברת הטכנולוגיה תאוצה בהדרגה, והופכת למבוקשת בקרב חולי סרטן הנזקקים להקרנות.

בשנים האחרונות נבחן העניין על ידי ועדה מקצועית בחברה האמריקאית לרדיותרפיה (ASTRO). הוועדה, שפרסמה מסקנותיה באוקטובר 2009, קבעה, כי פרט למספר מצומצם של גידולים סרטניים ששכיחותם נמוכה, מרביתם בקרב ילדים, אין עדויות ליעילות גבוהה יותר בהקרנות המבוצעות באמצעות פרוטונים. העדויות על תועלת גבוהה יותר להקרנה בפרוטונים הוכחה בעיקר בטיפול בגידולים סרטניים במוח בקרב ילדים, מלנומה של העין, וכן גידולים מסוג קורדומה, הממוקמים באזור רגיש סמוך לחוט השדרה.

ועדת המומחים הישראלית, בראשות הפרופ' אברהם קוטן, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי רמב"ם, קבעה כי אין מקום לקדם בשלב זה את הבאת טכנולוגיית הפרוטונים לישראל. הוועדה הבהירה כי גם המאיצים הקוויים החדשניים הפועלים כיום ברוב מכוני הקרינה בבתי החולים בישראל מאפשרים דיוק גבוה יותר בהקרנת הגידול. כן נקבע כי מעבר לעלות הרכישה, כל טיפול בפרוטונים יקר עד פי 2 ביחס לטיפולי ההקרנה הנוכחיים.

בהמלצות העדכניות של הוועדה נאמר כי הקמה עתידית של מכון הקרנה בטכנולוגיית הפרוטונים תיעשה בארץ רק ברפואה הציבורית, ובחסות אקדמית. "הקמת מכון קרינה עלולה לגרום גם לזליגת כוח אדם רפואי למכון הפרטי ולהעלאת ההוצאה הלאומית לבריאות", מתריעה הוועדה. כן הומלץ כי מכון ישראלי לפרוטונים, לכשיוקם, יהיה נגיש לכלל רופאי הקרינה בישראל.

24 אלף ישראלים מאובחנים מדי שנה עם גידולים סרטניים, וכמחצית מהם עוברים מדי שנה טיפולים במכוני ההקרנה בארץ. בצפון קיים מכון הקרנה אחד ברמב"ם ובו ארבעה מאיצים קוויים, אחד מהם מלפני 17 שנים. באחרונה אושרה במשרד הבריאות הקמת מכון הקרנה נוסף בבית חולים זיו בצפת, אולם הקמתו עשויה להימשך שנים.

בשלב הנוכחי העריכה הוועדה בישראל כי זול יותר יהיה להטיס, במימון המדינה, את החולים שבהם הוכח כי הקרנה בפרוטונים יעילה יותר, לחו"ל, מאשר להתקין מכשיר רק בשבילם בישראל. עד כה הוטסו באישור ועדה במשרד הבריאות פחות מעשרה ילדים חולי סרטן לעבור טיפול במכשיר בחו"ל.

אחד הרופאים הנלהבים מהשיטה הוא הפרופ' בן קורן, מנהל מכון הקרינה בבית החולים איכילוב, שבחן בשעתו רכישת מכשיר הקרנה, אולם לבסוף הוחלט באיכילוב להשקיע בשיפור מכשירי ההקרנה בטכנולוגיה הקיימת. לדברי קורן, "בגידולי הסרטן השכיחים יותר, כמו שד וערמונית, קשה להצדיק את השימוש במכשיר הפרוטונים. מצד אחד, אם יביאו את המכשיר לארץ, זה יציף שאלות אתיות, כי כל החולים ירצו לעבור את הטיפול דווקא במכשיר המתקדם הזה. אך אם יחליטו שלא להביאו ארצה, החברה תצטרך להשקיע סכומים של 400-300 אלף דולר לכל משפחה עם ילד חולה סרטן שזקוק להקרנה בטכנולוגיה החדשנית. כנראה כרגע עוד אין מקום לטכנולוגיה, אך חשוב להמשיך ולעקוב אחר הנושא".

בקהילת האונקולוגים ממתינים בשלב זה להוזלת הטכנולוגיה לטיפול בפרוטונים, בתקווה שתגיע למחיר שיאפשר את הבאתה ארצה במהירות. בשטח יש מי שכבר החל לקדם פרויקט לאומי להקמת מכון הקרנה בפרוטונים בישראל. אלברט שלאקר, פיזיקאי רפואי שהקים לקידום העניין את "היוזמה הישראלית לטיפול בפרוטונים", נפגש עם קובעי מדיניות בנושא זה ארבע שנים. "הקמנו ארגון במטרה לקדם הבאת טיפול בפרוטונים לישראל, בשיתוף כל הקהילות המקצועיות. אנו רוצים שהרופאים ידברו על זה, ושראשי מערכת הבריאות ישקלו את זה. אני אופטימי כי מדובר בטכנולוגיה הרבה יותר טובה ממה שישראל יכולה להציע היום בתחום ההקרנה לחולי סרטן".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד מקדם את נושאי טיפולי הרדיותרפיה לחולי סרטן בישראל בשנים האחרונות עם הישגים גדולים: מאז 2006 הוקצו 50 תקנים למכונים בבתי החולים הממשלתיים והוגדל מספר המאיצים הקוויים. הקמת מרכז שיאפשר טיפול בפרוטונים כרוך בהיבטים רפואיים, הכשרת כוח אדם והיבטים כלכליים משמעותיים מאוד. משרד הבריאות בוחן בימים אלו את ההמלצות המקצועיות של המועצה הלאומית לאונקולוגיה והשלכותיהן על מערכת הבריאות הישראלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ