ניתוח נדיר במהלך לידה הציל חיי תינוק בשיבא

דרכי הנשימה של העובר נחסמו, והרופאים ניסו לסייע לו כשראשו וידו מחוץ לרחם. לבסוף ניתחו אותו בהצלחה כשהוא עדיין מחובר לאמו באמצעות השליה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

עובר שסבל מחסימה בדרכי הנשימה והיה נתון בסכנת חיים עבר בסוף השבוע האחרון ניתוח יוצא דופן במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, כשמרבית גופו עדיין ברחם אמו. האם, תושבת צפון הארץ בשנות העשרים לחייה, היתה בשבוע ה-30 להריונה. היא הועברה לטיפול בשיבא לאחר שרופאיה בבית החולים העמק בעפולה גילו באולטרה סאונד את הסכנה הנשקפת לעובר.

במקרים של חסימת דרכי הנשימה נהוג להמתין ללידת העובר כדי לפתוח את דרכי הנשימה, אולם מחשש שלאחר הלידה יתקשו הרופאים להנשים את התינוק החליטו בשיבא לבצע פעולה רפואית מורכבת, שבוצעה בעשור האחרון רק פעמים בודדות בלבד בבתי חולים במערב. במהלך ניתוח קיסרי הם ניסו לפתוח את דרכי הנשימה של היילוד, כשרק ראשו וכתפו מחוץ לרחם אמו ושאר חלקי גופו עדיין בפנים.

תחילה החדירו הרופאים לפיו מכשיר אנדוסקופ ובו מצלמה, שבאמצעותו בדקו את גרונו וביקשו לדעת אם ניתן להכניס אליו צינור הנשמה. כשהדבר לא עלה בידם הם הוציאו את ידו האחת של התינוק מהרחם וחיברו אותה לעירוי של חומרי הרדמה ומשככי כאבים. כשמצבו של התינוק התייצב הוא הוצא מרחם אמו ונותח בעודו מחובר אליה באמצעות השליה.

בניתוח יצרו הרופאים חור בקנה הנשמה ובקדמת צווארו של התינוק, כדי לאפשר לו לנשום בכוחות עצמו. מצבו של התינוק דרש פעולה מהירה, וכך לפני שהחלו לטפל בו ערכו הרופאים "חזרה גנרלית" על ביצוע הפעולות במהירות. לבסוף נמשך ההליך הרפואי כולו 12 דקות בלבד. "לא ניתן היה להחזיק אותו מחוץ לרחם זמן רב מחשש שזרימת הדם תיחלש, הרחם יתכווץ והשליה תחל להתנתק מחבל הטבור של אמו", הסביר פרופ' אייל שיף, מנהל האגף למיילדות וגינקולוגיה בשיבא, "התינוק ואמו קיבלו חומרי הרדמה ותרופות כדי לשמור על כך שהשליה תהיה מחוברת ושהתינוק יישאר מחובר לזרם הדם של אמו בזמן הניתוח".

מצבו של התינוק מוגדר עתה יציב, אולם טרם אובחנה הסיבה לחסימה בדרכי נשימתו. הוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ ליילודים ופגים בבית החולים ספרא לילדים בשיבא, ומצוי עדיין בהשפעת חומרי ההרדמה שניתנו לו ולאמו. "זהו ניתוח יוצא דופן, מסוג הניתוחים ההרואיים שנעשים גם לחיילים בשדה הקרב, הסובלים ממצוקה נשימתית ומצויים בסכנת חיים", הוסיף פרופ' שיף, "מאיר הר ציון, מלוחמי יחידה 101, עבר בשעתו ניתוח שכזה תחת אש". לדבריו, במקרה שאירע בסוף השבוע האחרון, מצבו של העובר חייב את ביצוע הניתוח.

ניתוחים בעוברים בעודם ברחם כבר מבוצעים בארץ ובעולם מאז שנות התשעים, אולם בעשור האחרון פותחו במרכזים רפואיים במערב גם ניתוחים מהסוג שבוצע בתינוק בסוף השבוע ומתקיימים במהלך הלידה, כשהתינוק עוד מחובר בשליה לאמו. ברוב המכריע של המקרים מבוצעים הניתוחים לצורך פתיחת דרכי הנשימה בעקבות חסימה, כמו במקרה הנוכחי, או לצורך ניקוז נוזלים המצטברים בריאות. "פעולה מורכבת מסוג זה דורשת הערכה רפואית מקיפה של סיכויי הטיפול אל מול הסיכון הקיים לדימום אצל האם בעת הלידה", הדגיש שיף.

הניתוח בסוף השבוע בוצע בחדר הניתוח ההיברידי בשיבא. בהליך הרפואי השתתפו 30 אנשי צוות, ובהם עשרה רופאים מתחומים שונים, בהם פרופ' שיף וראש השירות לרפואת אף אוזן גרון בילדים בשיבא, פרופ' מיכאל וולף. ד"ר ציפי שטראוס, מנהלת מחלקת פגים ויילודים וד"ר רם מזכרת, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ביילודים, קיבלו את האחריות הרפואית על ראשו התינוק כשהוצא מהרחם. עוד לקחו חלק בהליך פרופ' אייל סיון, מנהל היחידה להריון בסיכון, ד"ר יואב ינון מהיחידה לרפואת העובר והמרדימים ד"ר חיים ברקנשטט, ד"ר אילן קידן וד"ר אהרון וייסצ'לב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ