יחיאל שרשבסקי

באחרונה עלה לכותרות מצבם הפיזי של בתי החולים הפסיכיאטריים הממשלתיים, והוקצו עשרות מיליונים לשיפוץ מבנים בבתי חולים שבהם יש מחלקות במצב גרוע ביותר. סביב הקיצוצים במערכת הבריאות הוחלט להקטין את תקציב השיפוצים, אם כי בהמשך הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על חידוש תוכנית השיפוץ.

במקביל התקבלה בשמחה החלטת הממשלה על הרפורמה בבריאות הנפש, שעיקרה העברת האחריות על טיפולים פסיכיאטריים במערכת הציבורית מהממשלה לקופות החולים. אז גם דיברו על חיבור בין רפואת הגוף לרפואת הנפש ועל הפחתת הסטיגמה כלפי הפסיכיאטריה.

למרבה הפלא אף אחד לא מיישב בין שתי המגמות - מצד אחד הרפורמה ומצד שני המשך ההשקעה בבתי חולים פסיכיאטריים. כל אדם המתבונן במצב הקיים תוהה מדוע הפסיכיאטריה נזקקת לבתי חולים נפרדים. האם בכך לא מרחיקים את החולים מהאפשרויות שיש לרפואה הכללית להציע? האם כך לא מעמיקים את הסטיגמה?

אין לי ספק שבהשוואה לבתי החולים הפסיכיאטריים, הרי שבמחלקות הפסיכיאטריות שבבתי החולים הכלליים, כמו אלו שבבית החולים הדסה עין-כרם ושיבא, יש יותר בדיקות פיזיולוגיות ונבדקות השערות על מגוון רחב יותר של גורמים למחלה. ידוע לנו ממחקר על הסטיגמה המובילה להעדפה ברורה להתאשפז במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים כללי. וכאמור אלו חלק ממטרות הרפורמה.

בית החולים הפסיכאטרי ע"ש דון יהודה אברבאנל. העובדים הסוציאליים - ממש כמו המטופלים שלהם — לא מעניינים אישצילום: דניאל צ'צ'יק

הממשלה חייבת לגרום לכך שייפתחו יותר מחלקות פסיכיאטריות בתוך בתי החולים הכלליים ובמקביל לצמצם את בתי החולים הפסיכיאטריים. ממש הפוך מכפי שהיא מתכוונת לנהוג עתה. אין כל קושי לעשות זאת בבית חולים כמו איכילוב, אסף הרופא ובכל יתר בתי החולים. את תקציב עשרות המיליונים חייבים לייעד לבניית מחלקות בבתי החולים הכלליים או התאמתן שם ולא לשיפוץ בתי החולים הפסיכיאטריים וחיזוקם. בשלב ראשון, כל מחלקה שתנאיה גרועים וזקוקה לשיפוץ תיסגר ותועבר לבית חולים כללי.

הבעיה היחידה היא התנגדות העובדים. זו מביאה את משרד הבריאות לנהוג כאיגוד מקצועי, במקום לפעול בהתאם לאחריותו לכלל אזרחי המדינה. אין כל בעיה לאפשר לצוות שלם של מחלקה בבית חולים פסיכיאטרי לעבור בשלמות כדי להפעיל מחלקה פסיכיאטרית בבית חולים כללי, מבלי שייפגעו תנאי העבודה כמלוא הנימה. ההתנגדות לא תמיד רציונלית ולא אחת מונחית מאגו של גורמים שונים הזקוקים לגודל וחוששים מצמצום בית החולים.

הממשלה יכולה להבטיח לעובדי בתי החולים הממשלתיים המועסקים כיום שתנאי העסקתם לא ייפגעו אם יעברו לבית החולים הכללי. יש לנצל את שעת הכושר הנוכחית לשימוש מקצועי וחברתי נכון בתקציבים, ברוח הרפורמה בבריאות הנפש.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כמו כותב המאמר, גם אנו סבורים שיש לפתח את האשפוז הפסיכיאטרי בבתי החולים הכלליים. משאבי הבינוי במסגרת הרפורמה מוכוונים לפיתוח התשתיות האמבולטוריות של בתי החולים ולא למחלקות האשפוז. השנה פנינו לאוצר בבקשה להרחבה של 76 מיטות אשפוז פסיכיאטריות בבתי החולים הכלליים. הקושי להעתקת מסגרות שלמות מבית חולים פסיכיאטרי לכללי לא נובע מ'עמדה של איגוד מקצועי', אלא מעלויות בינוי מחלקות גבוהות שאין אפשרות לכסותן, אף לא על ידי נכסי נדל"ן מתפנים של בתי חולים פסיכיאטריים קיימים".

חדר בבית החולים הפסיכאטרי ע"ש דון יהודה אברבאנל. דרושה רפורמהצילום: דניאל צ'צ'יק

הכותב הוא פסיכולוג קליני, לשעבר הממונה על השיקום במערכת בריאות הנפש במשרד הבריאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות