חוקרים בודקים כיצד מחיקת זיכרון בהיפנוזה משפיעה על המוח

לראשונה בישראל, מדענים בודקים אילו איזורים פועלים במוח במהלך מחיקת זיכרון שלילי. לגילויים עשויים להיות השלכות על הטיפולים בהלומי קרב

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

מחקרים חדשים המבוצעים במרכז שהוקם לאחרונה בבית החולים הדסה עין-כרם לטיפול, מחקר והוראה בתחום ההיפנוזה, מתחקים אחר השפעות ההיפנוזה על תפקודי המוח. במחקר המבוצע על ידי ד"ר איתן אברמוביץ, מנהל המרכז להיפנוזה בהדסה ופסיכיאטר בחיל הרפואה, בשיתוף חוקרים בראשות ד"ר אבי גולדשטיין מהמרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר-אילן, מבוצעת קריאה לפעילות המוחית בזמן טראנס היפנוטי, לראשונה באמצעות מכשיר מסוג MEG המודד את הפעילות המגנטית והחשמלית במוח.

במסגרת הפרויקט שממצאיו הראשוניים עוברים עיבוד בימים אלה, מתבצע טיפול היפנוטי בקרב נבדקים המחוברים למכשיר במטרה לבדוק את הפעילות המוחית במהלך טראנס היפנוטי, כשהאדם חווה חוויות מחוץ לגופו (כפי שמכונה בעגה המקצועית out of body experience). "הנבדקים הם סטודנטים שנמצא בעבר שהם בעלי יכולת גבוהה להתהפנט ונכנסים בקלות למצבי טראנס עמוקים בהיפנוזה, ואלו משווים לנבדקים רגילים", מספר אברמוביץ. כל נבדק עובר היפנוזה כשהוא מחובר למכשיר למשך חצי שעה.

השוואה בין קבוצות הנבדקים כבר העלתה אזור מוחי החשוד להשפעות במהלך טראנס היפנוטי, אזור המצוי בנקודת מפגש שבין האונה הטמפורלית לאונה הפריאטלית בקליפת המוח. "מדובר באזור רגיש שמופיעה בו גם פעילות חשמלית חריגה בקרב חולי אפילפסיה המפתחים חוויות פתולוגיות ומרגישים שהם מחוץ לגופם", מסביר אברמוביץ.

ד"ר אברמוביץ' ליד מכשיר MRI תפקודי, המשמש גם לפענוח זיכרונות היפנוטייםצילום: אחיקם סרי

המחקר אף בוחן חוויות היפנוטיות המדמות שיתוק בפלג גוף מסוים במהלך טראנס היפנוטי, למשל חווית שיתוק של יד או רגל. תופעות זמניות מסוג זה, כשלא נמצא להן הסבר אורגני, יוחסו בעבר ברפואה ל"היסטריה". "שיתוק מתבצע כשהמוח אינו קשוב לאזור מסוים בגוף, או מזניח בכוונה אזור מסוים ומנטרל אותו", מסביר אברמוביץ, "הידע יוכל לקדם את ההבנה כיצד ההיפנוזה עובדת ולבסס את מעמדה במדע וברפואה באמצעות כלי מחקר מדעיים". לפני כשנה, במחקר קודם לקריאת הפעילות המוחית בהיפנוזה בעזרת מכשיר MRI תפקודי מצאו חוקרים גרמנים מאוניברסיטת מרבורג פעילות מוגברת באזור המכונה precuneus באונה הפריאטלית שבקליפת המוח.

מכשיר ה-MEG (Magnetoencephalography) הפועל בישראל רק במסגרת אוניברסיטת בר-אילן, מבצע קריאה לא פולשנית לפעילות המוחית ללא קרינה, באמצעות חיישנים המודדים בקצב גבוה מאלפית השנייה שדות מגנטיים שנוצרים במערכת העצבים במוח. "להבדיל ממכשירים המודדים פעילות חשמלית, לשדות מגנטיים יתרון, כי הם אינם מתעוותים על ידי מבנה הגולגולת וחומרים ביולוגיים נוספים. מדידתם מחוץ לראש מאפשרת להסיק את מקור הפעילות המוחית במצב הנבדק", מסביר מאיר וולף, דוקטורנט במעבדה ל-MEG ו-EEG באוניברסיטת בר אילן. המכשיר משמש גם לבדיקות אבחוניות, בין השאר לאיתור מוקדים אפילפטיים לקראת ניתוח.

מחקר נוסף המבוצע בהדסה, בשיתוף עם ד"ר נטע לוין, מרכזת מעבדת המחקר בנוירולוגיה, בוחן את המנגנון הפיזיולוגי המוחי המושפע כתוצאה משינוי זיכרון במהלך היפנוזה. במחקר המבוצע על מכשיר MRI תפקודי הפועל בהדסה, מגויסים נבדקים בריאים, מרביתם סטודנטים ורופאים, המתבקשים להעלות זיכרון שלילי מעברם הקשור בפרצוף של אדם מפחיד. "לכל אחד יש בעברו חוויה שלילית לגבי מישהו שהשפיל אותו או פגע בו, ואנו מתמקדים בפנים של האדם כדי למקד את הבדיקה באזור מוחי המושפע בזיכרון ויזואלי", מסביר אברמוביץ. בהמשך, הנבדקים עוברים סריקה מוחית במכשיר MRI תפקודי. לאחר הסריקה עובר כל נבדק טיפול היפנוטי קצר שנמשך דקות ספורות, במהלכו מוחק החוקר את זיכרון הפנים המאיימות. ובהמשך שב הנבדק לסריקה מוחית ונבחן אם חל שינוי בפעילות המוחית כתוצאה מהטיפול ההיפנוטי. בכוונת החוקרים לכלול במחקר בהמשך גם נבדקים חולים.

החוקרים מתמקדים באזור המכונה ‘אוקסיפיטאלי' במעטפת המוח באזור העורף, שנחקר בעבר בסריקות MRI ונמצא קשור לזיכרון הוויזואלי במוח. ממצאים ראשוניים מצביעים על עלייה בזרימת הדם באזור זה, כשהנבדק מתבקש להיזכר בפרצופו של האדם שנמחק זה עתה ממוחו בטיפול ההיפנוטי. לדברי אברמוביץ, "לגילוי השלכות אפשריות בנוגע לטיפול העתידי בהלומי קרב עם זיכרון ויזואלי טראומטי, למשל חיזיון של גופה מרוטשת ששב ועולה בלילות. המחקר מראה כיצד ניתן באמצעות טיפול היפנוטי להועיל לעיבוד הזיכרון הוויזואלי של האירוע הטראומטי". שני המחקרים אושרו על ידי הוועדה הארצית המייעצת לפי חוק ההיפנוזה הפועלת במשרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ