השפעת הגיעה: שני חולים ראשונים אותרו במודיעין

ילד בן 3 וחצי וילדה בת 4 הם הראשונים שאובחנו השנה בשפעת; בקופות החולים הולך ואוזל מלאי החיסונים נגד הנגיף

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

עונת השפעת נפתחה רשמית. במרכז לבקרת מחלות של משרד הבריאות מדווחים על שני חולים ראשונים לחורף הנוכחי שאותרו בעיר מודיעין.

מתוך 48 דגימות של מטופלים "חשודי שפעת" שהועברו בימים האחרונים למעבדה המרכזית של משרד הבריאות, זוהו שני חולים - ילד בן 3 וחצי וילדה בת 4 - שניהם תושבי מודיעין. ד"ר מיכל ברומברג, ראש היחידה לניטור תחלואה זיהומית חריגה במרכז לבקרת מחלות, דיווחה כי לא ידוע על קרבה משפחתית בין השניים. עוד היא ציינה כי אף אחד מהחולים שאובחנו לא שב לאחרונה משהות בחו"ל, כך שרוב הסיכויים שנדבקו בנגיף בישראל. השפעת שאותרה אצל שני הילדים היא שפעת ממשפחת A, אולם לא מדובר בשפעת החזירים אלא בזן אחר שעובר כעת בדיקות מעבדה לצורך זיהוי סופי.

המוני אזרחים כבר הגיעו להתחסן השנה נגד שפעת, ומלאי החיסונים בקופות החולים הולך ואוזל. בשירותי בריאות כללית הוזמנו 820,000 חיסונים ו-58% כבר נוצלו. במכבי שירותי בריאות הוזמנו 305,000 חיסונים ועד כה התחסנו כבר 71% מהמחוסנים. בקופת חולים מאוחדת רכשו השנה 164,000 חיסונים ו-45% מהמלאי נוצל. בקופת חולים לאומית הוזמנו 80,000 חיסונים ונוצלו 54%.

צילום: דניאל בר און

החיסון לשפעת השנה כולל הרכב של שלושה זני הנגיף: זן H1N1 ממשפחת A, שהיה זה שגרם לפני כשנתיים לשפעת החזירים שהתפשטה בעולם, וכן שני זנים חדשים שלא נכללו בחיסון בשנה שעברה: זן H3N2 ממשפחת A שתועד לראשונה בשנת 2011 באוסטרליה, וזן ממשפחת B שתועד לראשונה בשנת 2010 במדינת וויסקונסין בארה"ב.

גם השנה מוצע החיסון בארבע קופות החולים ללא תשלום, ומומלץ על ידי משרד הבריאות לכלל הישראלים מגיל חצי שנה ומעלה, בדומה להמלצה הנהוגה בארה"ב. עם זאת, קבוצות היעד המרכזיות לקבלת החיסון, לפי משרד הבריאות, הן של אנשים בגילאי 50 ומעלה (בייחוד גילאי 65 ומעלה), של ילדים מגיל חצי שנה עד שש (בייחוד לאחר גיל שנתיים), וכן נשים בהיריון, חולים כרוניים, מאושפזים במוסדות סגורים וסגל רפואי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ