צוות משרד הבריאות: לא ניתן היה לכפות על דורון נשר פינוי לבית חולים

הצוות הדגיש כי למרות הניסיונות לשכנעו להתפנות נשר היה כשיר לקבל החלטות, ולכן לא ניתן היה לכפות זאת עליו. משפחתו דחתה את המסקנות

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

צוות משרד הבריאות שבדק את הטיפול הרפואי שניתן לשחקן דורון נשר (58) קבע כי לא ניתן היה לכפות על נשר להתפנות במצב שנוצר. נשר לקה בסוף חודש אוגוסט באירוע מוחי ופינויו לבית החולים התעכב.

בני משפחתו של נשר פינו אותו לבית החולים מאיר בכפר סבא כשהוא מגולגל בשטיח. זאת לאחר שסירב להתפנות על ידי צוות מד"א שהוזעק לביתו בשדה ורבורג. משפחתו של נשר קבלה על התנהלות מד"א וטענה כי הצוות היה צריך לפנותו בכוח על אף התנגדותו. למרות מאמצים לפנותו מצד הפרמדיקים בשטח, שכללו פניות טלפוניות למשטרה, לרופא המקורב למשפחה ולפסיכיאטרית המחוזית, וכן לרופא שהיה אחראי משמרת במד"א, עזבו הפרמדיקים את המקום לאור התנגדותו לפינוי. כך משפחתו של נשר פינתה אותו בכוחות עצמה.

נשר הועבר בהמשך לבית החולים בילינסון, שם עבר צנתור דחוף לפתיחת כלי דם במוח. בימים אלה הוא נמצא עדיין בשיקום בבית החולים בית לוינשטיין.

צוות הבדיקה שמונה לבחון את התנהלות מד"א קבע כי צוות הפרמדיקים שהגיע לביתו "אבחן באופן נכון את מצבו הרפואי וביקש לפנותו מידית לבית חולים". הבדיקה העלתה כי הצוות שהה בביתו של נשר שעתיים וערך ניסיונות רבים לשכנעו להתאשפז, כדי לקבל את הסכמתו לכך או לקבל סיוע בפינויו למרות רצונו.

דורון נשר

צוות הבדיקה קבע כי לא ניתן היה לפנות את נשר בכוח, משום שבהתנהגותו "לא היה כדי להעיד שהיה לא כשיר לקבל החלטות". "נהפוך הוא", כתב הצוות, "נשר היה רגוע ועקבי במסרים שהעביר, אם לצוות מד"א ואם לבני המשפחה ולמכרים שגרים בשכנות, בצורה שהבהירה ברמת ודאות גבוהה שהוא מבין את מצבו, כשיר לקבל החלטה, ומתנגד לקבל טיפול רפואי כלשהו, כולל פינוי".

המשפחה חולקת על פרשנות משרד הבריאות לחוק

מוקד המחלוקת בין משפחתו של נשר לבין משרד הבריאות נוגע לסעיף 15 (3) לחוק זכויות החולה, הקובע כי בנסיבות של מצב חירום רפואי רשאי כל מטפל, ובכלל זה פרמדיק, לתת טיפול רפואי דחוף גם ללא הסכמה מדעת של המטופל, בהסכמת שלושה רופאים, "אלא אם נסיבות החירום אינן מאפשרות זאת". אולם לפי משרד הבריאות, משום שנשר היה מטופל צלול וכשיר שסירב לטיפול, לא ניתן היה להחיל עליו את הסעיף. במצב הנוכחי, "אין כל הסדרה ומקור לסמכות להשתמש בכוח במצב כזה", קבע צוות הבדיקה.

משרד הבריאות הבהיר בתגובה כי ישקול להפנות את המקרה לדיון בפורום נוסף ולבחון תיקון בחוק לעניין, משום שהמקרה מעלה שאלות אתיות כבדות משקל.

בעת הדיונים סירבה משפחתו של נשר, באמצעות בא כוחה עו"ד דניאל סרור ממשרד עורכי הדין כספי סרור ושות', להופיע בפני צוות הבדיקה. במשרד הבריאות טענו כי "המשפחה הציגה תנאים להופעה בפני הצוות הבודק, שלא התקבלו על ידי משרד הבריאות, ולבסוף גרסתה לא נשמעה".

משפחתו של דורון נשר מחתה על החלטת משרד הבריאות לבחון את המקרה באמצעות צוות בדיקה פנימי סגור, ולא בוועדת בדיקה פתוחה, כפי שנהוג במקרים של חשד לרשלנות רפואית, לפי חוק זכויות החולה. המשפחה דחתה את מסקנות דו"ח צוות הבירור הן בפן העובדתי והן בפרשנות המשפטית לחוק זכויות החולה. "הממצאים בדו"ח מגמתיים ועומדים בסתירה להתרחשויות כפי שאירעו בפועל", מסרה המשפחה באמצעות עו"ד סרור, "נשר עבר אירוע מוחי נרחב ביותר, לא היה מסוגל להבין את חומרת מצבו או להיות מודע לנעשה סביבו, והתנהגותו במשך כל האירוע העידה על כך באופן ברור".

המשפחה הדגישה כי "טענת אנשי מד"א, לפיה נשר הבין כי נשקפת לו סכנת חיים מידית, ולמרות זאת סירב לקבל טיפול רפואי, היא הזויה. קבלת טענת מד"א משמעה כאילו מר נשר החליט, באופן מודע, לשים קץ לחייו, והם נאלצו לשתף עמו פעולה נוכח 'מגבלות חוק'".

עוד מסרו כי "אירוע כה חריג ובעל השלכות על כלל האוכלוסייה מחייב הקמת ועדת בדיקה בלתי תלויה, שתבחן הן את התנהלות מד"א והן את אחריות משרד הבריאות בכל הקשור לאי קביעת נהלים ברורים במקרים דומים. מנכ"ל משרד הבריאות, נמנע מלפעול בהתאם לחוק, ללא כל הנמקה, ובחר למנות 'צוות בירור' בהליך מוזר שאינו מוסדר בחוק, המעלה חשש לניסיון טיוח של אחריות המשרד לאירועים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ