מסתמן: קיצוץ במענקי הרופאים בפריפריה

בעקבות שביתת הרופאים, ניתנו מענקים עבור רופאים בפריפריה, כעת דורש האוצר להפחית מהם 15 מיליון שקל, בשל שימוש בכספים שהוקצו עד כה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בעוד שביתת האחיות נמשכת, אחד ההישגים של שביתת הרופאים צפוי להיפגע. משרד האוצר דורש להפחית 15 מיליון שקלים מהסכום שיוקצה למענקים עבור רופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה - זאת בשל שימוש בכספים שהוקצו עד כה.

ההסכם בין ההסתדרות הרפואית ומשרד האוצר שנחתם באוגוסט 2011 , לאחר שביתת הרופאים הארוכה בתולדות המדינה, טמן בחובו מענקים נדיבים בגובה של עד חצי מיליון שקל לרופא שעובד בפריפריה או במקצועות במצוקה.

בהסכם הוקצו למטרה זו 75 מיליון שקל בשנה, פרט לסכום חורג של 100 מיליון שהוקצה לשנים 2012-2011 וסכום של 50 מיליון לשנת 2019, שבה יסתיים ההסכם.

אלא שבדיקה ראשונית שנערכה לאחרונה באתר "שישים ואחת" העלתה כי הסכום שהוקצה בפועל למענקים בשנה החולפת היה גבוה מהמצופה, ובשל כך דורש האוצר להפחית מעתה 15 מיליון שקל בשנה.

משמעות הדרישה היא קיצוץ בגובה המענקים או שינוי בקריטריונים לקבלתם, כמו למשל הורדה של מקצועות רפואיים מרשימת המקצועות במצוקה או הורדת בתי חולים מרשימת המוסדות הרפואיים המוגדרים כעבודה בפריפריה.

מההסתדרות הרפואית (הר"י) נמסר כי "המענקים שנתנו לרופאים השיגו את מטרתם מעל ומעבר. יש היום כ-500 רופאים חדשים שהצטרפו למקצועות במצוקה ולפריפריה, מחלקות חדשות נפתחו ומספר הפונים למקצועות במצוקה עלה דרמטית. אין ספק כי חשוב להמשיך ולשמור על המגמה הזו. לגבי 2013 העניין עדיין בדיון, ולא התקבלה כל החלטה בנושא״.

מהאוצר נמסר: "בעקבות הגדלת מסגרת העלות השנתית, המסגרת לשנים הבאות צפויה לעמוד על כ-60 מיליון שקל".

ממשרד הבריאות נמסר: "ועדת המעקב של ההסכם בוחנת את הדרך הנאותה לעמוד בהסכם, הצדק עם הרופאים, מנסים להגיע לפתרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ