מיהם בתי החולים המצטיינים

בארה"ב מדרגים את בתי החולים בציונים לפי רמת בטיחות המאושפזים. האם התרבות הזו תחלחל גם לכאן?

יואל דונחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואל דונחין

בישראל כ-40 בתי חולים. יש כאלה המיועדים לטיפול במונשמים, אחרים מתמחים בטיפול בילדים, ויש כאלו שבהם נמצא את כל מחלקות האשפוז, לרבות מרכז לנפגעי טראומה וכמה יחידות לטיפול נמרץ. יש בתי חולים ששמם הולך לפניהם - שבהם פרופסורים רבים ומעבדות מחקר ויש להם גם דוברים ויועצי תקשורת המזדרזים לבשר לציבור על "פריצות דרך" חדשות והוספת מכשירי שיקוף ואבחון ורחיצת ידיים ומה לא.

על רמת הבטיחות בבתי החולים לא מרבים לדבר ומדי פעם כשחלה תקלה, ובית החולים עולה לכותרות, שוכחים את עברו הנקי ואת טיפולו הראוי באלפי חולים שהציל חיי אדם (ריפא והציל יותר מאשר המומחים לרשלנות רפואית). שוכחים את המידות הטובות ומתרכזים בכותרות של "רשלנות" וכיוצא באלה.

יש בכך גם צדק מסוים מאחר שמידת הבטיחות בבתי החולים בארץ איננה ניתנת להערכה. בתי החולים הממשלתיים נתונים לבקרת המשרד המפעיל אותם. בתי חולים בבעלות פרטית עוסקים בעיקר במה שנקרא "ניהול סיכונים", דהיינו מניעת תביעות משפטיות והקטנת נזקם. פעילות יוזמה למניעת תקלות איננה קימת בשגרת חיי בתי החולים, ולאו דווקא בארצנו הקטנה. אולם אם יבקש פציינט פוטנציאלי לדעת באיזה מבתי החולים בארץ רמת הבטיחות היא המיטבית, או באיזה בית חולים מעטים הסיכויים לקבל תרופה שגויה, לא יוכל לעשות זאת ללא נתונים (ורצון) שיוכלו לספק את המידע הזה. הנתונים שאנחנו יודעים עליהם נוגעים למצוקת אשפוז (הזקנה במסדרון), ואם רוצים אינדיקטור טוב יותר, אפשר לברר לאיזה בית חולים הולכים חברי הכנסת או שרי הממשלה (שיהיו בריאים!) .

אם אתה תושב העיר שיקגו, כל שעליך לעשות הוא להיכנס לאתר האינטרנט המדרג את בתי החולים בעיר (וגם בכל ארה"ב) לפי רמת הבטיחות הקיימת שם עבור המאושפזים. רמה זו נמדדת לפי אמות מידה ברורות, מאומתות, הנמצאות לכל דורש.

הבה ונבדוק לפי אמות המידה המקצועיות, מהי דרגת הבטיחות שניתן לחשב בבתי החולים בישראל. שאלות שיש לענות עליהן:

* האם בבית החולים יש מערכת ממוחשבת למתן תרופות, שכוללת אזהרות לצוות מפני שילוב בלתי נכון שלהן?

* האם ביחידה לטיפול נמרץ נמצא רופא מומחה לטיפול נמרץ 24 שעות ביממה? הכוונה לרופא במחלקה ולא כונן או יועץ מרחוק.

* האם הנהלת בית החולים, כלומר המנהיגות הרפואית, מודעת לנושא הבטיחות ומייחסת לו חשיבות ראשונה במעלה, או שהיא מסתפקת בסיסמאות "בטיחות בראש" ו"נפיק לקחים"?

* האם כוח האדם הסיעודי מיומן ומספיק?

* האם רחיצת הידיים היא נחלת כלל הצוות והמבקרים?

* מהו שיעור הסיבוכים אצל חולים מונשמים?

* באיזה יום לאחר הניתוח מרחיקים את הצנתר משלפוחית השתן?

אינדיקטורים כאלה ואחרים, לאחר שכלול סטטיסטי, מדרגים את בית החולים בשיטה האמריקאית ו-A הוא בית חולים בעל רמת בטיחות גבוהה. אמנם גם שם עלולות לחול תקלות, אולם קרוב לוודאי שיזוהו או יטופלו במהירות.

כמה בתי חולים בישראל יקבלו את הציון A? קשה לדעת. כמה בתי חולים ירצו להיחשף לבקרה הזו? קשה לדעת. בטיחות החולים (והמטפלים) היא אחד הנושאים הבלתי מטופלים בישראל, למרות תשלומי מס שפתיים מצד הנהלות וקברניטי בריאות. אין אפילו בית חולים אחד בישראל המעסיק מומחה להנדסת אנוש באופן קבוע, אין תוכניות למערכת הוראה והשתלמות, הפעולות הנעשות הן ביוזמת יחידים, ואין תוכנית אסטרטגית לפעילות יזומה. להערכתי, בתי החולים שלנו לא יעמדו באמות המידה של ארגוני הבטיחות בארצות הברית.

האינדיקטור שאני מציע בישראל הוא לבדוק בכניסה לבית החולים היכן נמצאת ההנהלה. האם משרדיה נמצאים בכניסה לבית החולים, במקום הכי נגיש לחולים, או מרוחקים ממוקד העשייה - במקרה זה קרוב לוודאי שאין שם תרבות בטיחות מניחה את הדעת. יש לבדוק אם בתי השימוש מלוכלכים, אם בחדרי ההמתנה במרפאות אפשר לשבת בנוח, ומה שיותר מעיד על המצב: חדר אחסון התרופות ודרך חלוקתן.

בתום סמסטר שבו למדו אחיות בכירות כיצד לקדם בטיחות בקורס שהעברתי באוניברסיטת חיפה, הן נתבקשו לתאר את חדר התרופות בבתי החולים ובמרפאות שבהם פעלו. לצערי הרב, המצב רחוק (בלשון המעטה) מלהיות מניח את הדעת. או במלים אחרות, זהו מצב פוטנציאלי לתקלות, הדורש תיקון ופעולות מניעה ניכרות. תקלות אלה יטופלו לאחר מעשה באמצעות ניהול הסיכונים, וועדות חקירה יצביעו על המצב הבלתי תקין. הכתובת רשומה על הקיר, אך לצערי היכולים והמעוניינים לקרוא אותה אינם רבים.

פרופ' יואל דונחין הוא מנהל המרכז לבטיחות החולה בבתי החולים של הדסה בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ