הלשכה לאתיקה הכריעה: רופאים יחויבו לטפל בנשאי HIV

בישיבה קודמת בנושא, סירבו חברים בלשכה לחייב באופן גורף רופאים לטפל בנשאים. יו"ר הלשכה: הטיפול בחולים אינו נושא סיכון הדבקה החורג מהסביר

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית החליטה היום (שלישי), שכל רופא בישראל מחויב לטפל בכל חולה, לרבות בנשאי HIV. כפי שנחשף ב"הארץ" לפני כחודש, בישיבה קודמת בנושא זה, סירבו חברים בלשכה לחייב באופן גורף רופאים לטפל בנשאים. בהצהרה הסופית שניסחה הלשכה לאתיקה, בתום הדיון בטיפול בנשאי HIV, נכתב במפורש כי "הרופא מחויב, מוסרית ואתית, לטפל בכל מטופל הלוקה בבעיה רפואית שהינה בתחום מומחיותו ומיומנותו המקצועית. אין להפלות במתן טיפול רפואי בין מטופלים, לרבות לא ממניעים הקשורים לסוג המחלה".

בתחום הדיון אמר פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה, כי "יחס החברה לחולים באיידס ולנשאי HIV נושא עמו לפעמים מטענים רגשיים עמוקים בצד אמונות טפלות, בורות והתנכרות. על הקהילה הרפואית כולה מוטלת האחריות למנוע מעמדות אלו לחלחל לעולם הרפואה ולהשפיע על יחס הרופאים לאותם מטופלים. יש להדגיש את המחויבות המקצועית של הקהילה הרפואית כלפי אוכלוסיית חולי ונשאי HIV, כחלק מהמחויבות הרפואית לכלל החברה".

רכס הדגיש כי הטיפול בחולי איידס ובנשאי HIV, תוך שימוש באמצעי הגנה, אינו נושא היום סיכון הדבקה החורג מהסביר. בדיון ביקשו חברי הלשכה לאתיקה, המשמשים רופאים למחלות זיהומיות המטפלים באיידס, להימנע מהוצאת נייר עמדה ישיר על נשאי HIV, כדי שלא לבדל את האיידס ממחלות אחרות ולהגביר את הסטיגמה על המחלה. לכן הוחלט לצאת בהצהרה כללית. בלשכה לאתיקה חברים 35 רופאים בכירים מתחומי מומחיות שונים.

ישיבת ועדת האתיקה, היום

הדיון הקודם בעניין, שהיה סוער במיוחד, התקיים בעקבות תלונה שהועברה ללשכה על ידי הוועד למלחמה באיידס, בעניין נשא שנזקק לניתוח רפואי לתיקון מחיצת האף, אך שלושה מנתחים שונים סירבו לטפל בו, בהם מנתח פלסטי בבית חולים פרטי, ומנתח נוסף בבית חולים ציבורי במרכז הארץ. באותו דיון השמיעו רופאים החברים בלשכה לאתיקה עמדות התומכות לכאורה ברופאים המסרבים לטפל בנשאי HIV.

בין השאר, טענו אז חברים בלשכה כי למרות שבועת הרופא, המחייבת לטפל בכל חולה, רופא אינו מחויב לטפל בנשאים וחולי איידס, אם הטיפול עלול לאיים על חייו. הפרופ' רכס קבע אף הוא בשיחה עם "הארץ" כי "באופן עקרוני על רופא מוטלת חובה לטפל בכל חולה בתחום מקצועו, אולם במצבים קיצוניים יש לרופא שיקול דעת אם לקחת על עצמו סיכון מוחשי שאינו בגדר הסביר. לא ניתן לקשור רופא בשרשרת לכל מטופל".

העמדה שהושמעה בדיון הקודם מנוגדת לעמדת ההסתדרות הרפואית העולמית (WMA) מאוקטובר 2006, הקובעת שכל נשאי HIV זכאים לטיפול רפואי שוויוני ואסור לרופא לסרב לטפל בנשא.

בתגובה להצהרה מאמש מסר מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, הד"ר יובל לבנת: "לאחר שהעמדות שהביעו חלק מחברי הלשכה לאתיקה נתקלו בביקורת, אני שמח שהוועדה הכריזה היום בקול צלול וברור שכל אדם שחי עם HIV זכאי לטיפול רפואי ללא סייג וללא אפליה".

פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה

בארגון רופאים לזכויות אדם מסרו בתגובה כי "הדיון הקודם העלה עננה כבדה וסימני שאלה, ואף גרם נזק ציבורי מסוים למטופלים, ואנו קוראים להסתדרות הרפואית שלא להסתפק בהצהרה זו ולפעול באופן יזום כדי להטמיע כללים אתיים אלו בקרב הקהילה הרפואית וסטודנטים לרפואה, ולשרש פחדים ותפישות שגויות בקרב צוותי רפואה ובקרב הציבור כולו".

בשבועות האחרונים ניסחה ועדת האתיקה בארגון רופאים לזכויות אדם נייר עמדה וקבעה, כי יש לאסור אפליה במתן טיפול רפואי לנשאי HIV. בנייר, שחתומים עליו שלושת חברי הוועדה, הד"ר נועה בר-חיים, הד"ר קובי ארד, והד"ר זאב וינר, נקבע כי "רופא או רופאה שיסרבו לתת טיפול בשל אופיה של מחלת המטופל או המטופלת, יש לערוך להם דיון משמעתי על מנת לשקול התליית או שלילת רישיונם. על משרד הבריאות לפעול לחקיקתם ולאכיפתם של חוקים שימנעו אפליה בגישה לשירותי בריאות, לרבות של נשאי HIV, ועל ההסתדרות הרפואית לפעול לכך שבקוד האתי יובהר כי אופי המחלה אינו מהווה קריטריון המאפשר לרופא לסרב לתת טיפול רפואי".

גם בלשכה לאתיקה של הסתדרות האחיות יצאו בהצהרה דומה, ויו"ר הלשכה, הד"ר רות קפלן, הבהירה כי "זכות המטופל לקבל טיפול ללא אפליה או ללא משוא פנים. הקו המנחה הוא טיפול בחולים על פי צורכיהם, גם אם הם חולים במחלות קשות ומדבקות. המדרון הוא חלקלק ומסוכן וסופו מי יישורנו".

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, ומנהל המחלקה לשחפת ואיידס, הד"ר דניאל שם טוב, העבירו אף הם ללשכה לאתיקה מכתב שבו הבהירו כי עמדה המאשרת לרופא לסרב לטפל בנשאי HIV במצבים מסוימים "אינה תואמת את הסטנדרטים הרפואיים ואת החוק האוסר אפליה במתן טיפול". באגודה לזכויות החולה התריעו ממתן הרשאה לרופא לסרב לטפל בנשאי HIV בנסיבות מסוימות, בניגוד לסעיף 4ג' לחוק זכויות החולה האוסר על אפליה בטיפול רפואי מטעמי דת, גזע, מין, לאום, ארץ מוצא, נטייה מינית "או מטעם אחר כיוצא באלה".

לפני חודשיים דווחו ב"הארץ" ממצאיו של סקר מקיף, בקרב 915 סטודנטים לרפואה בשלוש שנות הלימוד הראשונות, שהעלה עמדות של סרבנות לטיפול בנשאים וחולי איידס. בסקר, שנעשה בארבעת בתי ספר לרפואה באוניברסיטאות תל-אביב, העברית, הטכניון ובן גוריון, טענו 24.9% מהסטודנטים שיש להם זכות מלאה כרופאים לסרב לטפל בנשא או חולה איידס.

בישראל חיים 5,249 נשאים וחולי איידס המוכרים למשרד הבריאות, ולהערכת המשרד, חיים 7,744 איש הנושאים את הנגיף. חלקם טרם אובחנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ