דן אבן
דן אבן

לאחר הכנסתו של החיסון לסרטן צוואר הרחם לתוכנית החיסונים הלאומית בישראל מהשנה הבאה, בהתאם להחלטת ועדת סל התרופות, במערכת הבריאות כבר מסמנים את המאבק בסל על החיסון הבא: חיסון נגד הרפס זוסטר, שיושק בארץ באמצע חודש מארס.

בשנים האחרונות, מתברר, עולה התחלואה בהרפס זוסטר (ובעברית: שלבקת חוגרת), עלייה הנקשרת לגידול בהתחסנות ילדים נגד אבעבועות רוח. בשנים האחרונות נעלמת מחלת האבעבועות במדינות המערב וגם בישראל. זאת מאז ניתן החיסון נגדה בהמלצת איגוד רופאי הילדים החל משנת 2000 ובתוכנית הלאומית בטיפת חלב מינואר 2009 כחלק מהחיסון המשולב גם נגד חצבת, חזרת ואדמת בגיל שנה ובכיתה א'.

איור: עדי עמנואל

מחולל ההרפס זוסטר הוא אותו הנגיף הגורם לאבעבועות רוח ושייך למשפחת ההרפסים הכוללת גם את הנגיפים EBV ו-CMV, מחוללי מחלת הנשיקה והרפס סימפלקס הגורם להרפס בשפתיים ובאיברי המין. ככל נגיפי משפחת ההרפס, גם נגיף הרפס זוסטר אינו עוזב את הגוף אלא נותר רדום לאחר החשיפה, ופורץ לרוב בגיל המבוגר ובתנאי חולשה, בעיקר בשלבי הזדקנות וירידה בתפקוד המערכת החיסונית. אם אדם מתחסן נגד אבעבועות רוח, ההנחה היא כי החיסון מונע הפעלה מחדש של הנגיף בתגובה להתפרצויות של המחלה בסביבה, ובכך מעלה את הסיכון שהנגיף יפרוץ בגיל מאוחר יותר ויגרום להרפס זוסטר. לעומת זאת, רופאי ילדים למשל החשופים לנגיפי אבעבועות רוח מילדים פחות נוטים לפתח הרפס זוסטר, כך לפי מחקרים.

בעולם התקבלו בשנים האחרונות ממצאים המחזקים את החשד לקשר בין החיסון לאבעבועות רוח לעלייה בסיכון להתפרצות הרפס זוסטר בגיל המבוגר. כך למשל, במחקר שהתפרסם ביוני 2005 בכתב העת BMC Public Health נמצא כי במדינת מסצ'וסטס משנת 1998 עד 2003, עם הכנסת החיסון לאבעבועות רוח ירד שיעור התחלואה במחלה מ-16.5 לאלף תושבים ל-3.5, אולם במקביל דווחה ב-2003-1999 עלייה בתחלואה בהרפס זוסטר מ-2.77 לאלף ל-5.25, וניכרה בעיקר בגילי 55-25 ו-65 ומעלה.

החיסון להרפס זוסטר

מחקר ישראלי שנערך במרכז הרפואי וולפסון, והתפרסם בספטמבר (2012) בכתב העת Pediatric Infectious Diseases Journal, העלה ממצאים הפוכים למחקר האמריקאי. המחקר בוחן את ההנחה הרפואית על סיכון יתר להרפס זוסטר בעקבות חיסון לאבעבועות.

במחקר בראשות ד"ר מיכל שטיין ממחלקת ילדים בוולפסון ופרופ' אלי סומך, היו"ר הנכנס של איגוד רופאי הילדים, נאספו נתונים מתיקים רפואיים של 114,000 ילדים עד גיל 18, תושבי מחוז השרון המבוטחים בקופת החולים מכבי, וזוהו 692 שאובחנו בהרפס זוסטר בין השנים 2006 ל-2008, ומהם 450 שנכללו בקבוצת המחקר. נמצא כי תחלואה באבעבועות רוח בשנת החיים הראשונה והשנייה העלתה את הסיכון להתפתחות הרפס זוסטר בילדות, אולם לחיסון נגד אבעבועות רוח היה אפקט מגן והוא הוריד ב-58% את הסיכון להתפרצות הרפס זוסטר.

מחלת הרפס זוסטר מתפשטת לרוב לאורך אחד העצבים התחושתיים וגורמת לכאבים עזים שעשויים להימשך זמן רב ולפריחה באזור ממוקד בגוף, ולעתים לפגיעה במערכת התחושתית עד כדי התפרצות מחלה כללית. במקרים קשים אף נדרש חיתוך של בסיס העצב התחושתי בניתוח כדי שיחלפו הכאבים.

החיסון להרפס זוסטר המכונה ZostaVax של חברת MSD אושר בשנת 2006 לשימוש על ידי מינהל התרופות האמריקאי והוכלל בתוכנית החיסונים השגרתית בארה"ב למבוגרים מגיל 60 ומעלה. בבריטניה נכלל החיסון בתוכנית הלאומית מגיל 70 בלבד. עד כה קיבלו את החיסון 11 מיליון איש בעולם.

בפברואר 2011 המליצה הוועדה המייעצת למחלות זיהומיות וחיסונים במשרד הבריאות להכליל את החיסון גם בארץ, והוחלט כי הוא יומלץ ככל הנראה בהתייחסות לגיל הפרישה בישראל - מגיל 67 בגברים ומגיל 62 בנשים. זאת עקב העלייה בסיכון להתפרצות המחלה עם הפרישה לגמלאות. באוקטובר 2012 הושלם תהליך הרישום של החיסון במשרד הבריאות, ובקרוב הוא צפוי להינתן דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים ויוגש בשנה הבאה לסל התרופות.

בישראל לא נאספים נתונים על תחלואה בהרפס זוסטר מאחר שזו מחלה שאיננה מחייבת דיווח למשרד הבריאות. לפי ההערכות, בבוגרים מדובר ב-3 חולים למאה אלף תושבים, ושיעור המחלה עולה ומגיע מעל גיל 70 ל-10 חולים לאלף תושבים. בגיל 90 ומעלה הוא כבר מקיף עד 60% מהאוכלוסייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ